Záložní zdroj APC CyberFort 500

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#16 Příspěvek od Vogon »

Červená LED overload obecně signalizuje velký odběr z baterie.
Může to být vlivem průrazu můstkových spínačů a nebo přetížení na výstupu. Změřit proud tekoucí z baterie snad dokážeš.

Chybná funkce tohoto indikátoru může být zapříčiněna i vadnými kondenzátory. Tohle se tady už probíralo, tak pohledej fotku.

Uživatelský avatar
tvdigital
Příspěvky: 14
Registrován: 04 úno 2010, 01:00

#17 Příspěvek od tvdigital »

Díky za super radu!!!
Já si myslel, že overload signalizuje přetížení na výstupu. A když svítila i při odpojených všech spotřebičích, myslel jsem, že bude UPS totálně K.O.

Ale nasměroval jsi mě skvěle. Kondík 22uF/400V měl kapacitu jen 15nano! a byly šluslé 2 z 6 tranzistorů B11NB. Jako náhradu mi za ně kamarád donesl IRF840.
V pondělí koupím kondík a zkusím to složit. Pak dám vědět jak to dopadlo.
P.S. v zápalu boje jsem nestihl změřit ani ten proud z baterky. :wink:

Uživatelský avatar
tvdigital
Příspěvky: 14
Registrován: 04 úno 2010, 01:00

#18 Příspěvek od tvdigital »

tak po výměně kondíku a dvou tranzistorů UPS zase jede :)

Uživatelský avatar
Mr_Dadulka
Příspěvky: 1
Registrován: 06 úno 2010, 01:00

#19 Příspěvek od Mr_Dadulka »

nebyl by prosím přesnější popis co bylo špatný a za co bylo vyměněno? UPS začala dělat úplně to samé.
Chrčí jak cvakající relé, svítí přetížení a nic dalšího se neděje... zkusil bych taky někde nějakou opravu. Díky moc.

Uživatelský avatar
littleoak
Příspěvky: 25
Registrován: 28 čer 2010, 02:00

#20 Příspěvek od littleoak »

dobrý den, mám APC cyberfort 500. jednou za čas se mi bez příčiny přepnul na bateriový provoz. Od včerejška se mi už přepíná v intervalech cca 1 minuty. Zdroj je starý asi 4 roky, bez výměny akumulátoru.
Nemáte někdo tušení, v čem by mohl být problém?

Díky moc za rady.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#21 Příspěvek od Vogon »

Můžou být opálené kontakty RLY: UPS zjistí rozdíl mezi Uin a Uout > 10% a přepne na baterie, odlehčí se zatížení kontaktů napětí stoupne přepne se z baterie na síť, kontakty se zatíží, napětí poklesne atd...
Může být vadný filtrační kondenzátor ve zdroji, většinou 10uF/450V. (ale to záleží na typu PCB)
A poslední nejpravděpodobnější závada je problém s procesorem. Špatně měří síťové napětí a tak přepíná baterie/síť.

Uživatelský avatar
littleoak
Příspěvky: 25
Registrován: 28 čer 2010, 02:00

#22 Příspěvek od littleoak »

Děkuju za odpověď. Ten kondenzátor je dobrej. Kontakty na relátku by cvakaly jen při nějakým zatížení, ne? Zdroj přepíná ikdyž je počítač v noci vypnutej. Zdroj půjde do šrotu. Je 4 roky starej a za chvíli stejně nejspíš odejde akumulátor.

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od GeorgeB »

Přidám se k tomuto tématu.
UPS:APC typ BK500 po delší odmlce a následném vložení staršího, ale funkčního akumulátoru fungovala pár dní bez problému. Po asi 14ti dnech začla sama na krátké okamžiky přepínat na akumulátor. Postupňe se to stupňovalo, že přepla třeba několikrát za minutu.
Podle rady Vogona jsem šel po vstupním kondíku. Nacházel se tam 10u/450V a byl poměrně horký(cca 60°C) přitom zdroj okolního tepla byl poměrně daleko, takže zřejmě se hřál sám. ESR měl cca 3 Ohmy a nefouklej nebyl. Po výměně za 22u/450V (rozměrově se tam vešel) je zatím vše v pořádku.

Uživatelský avatar
rychlosnek
Příspěvky: 3
Registrován: 05 říj 2011, 02:00

#24 Příspěvek od rychlosnek »

Mám tento zdroj, koupený jako starší. Po výměně baterie nějakou dobu fungoval. Nyní i při odpojení ze sítě a a zapnutí, chvíli při testu jde (zásuvka rozvítí žárovku) a po pár vteřinách začne signalizovat přetížení. (neukončí se ani test) Součástky diody a tranzistor nejsou ve zkratu. Přetížení signalizuje i při odpojení spotřebiče. Kondenzátor na 22/400V (nebo podobné parametry) tam není asi jiná revize desky. Nevíte někdo co dál měřit? Místo pískání repro jako bzučí.

Uživatelský avatar
rychlosnek
Příspěvky: 3
Registrován: 05 říj 2011, 02:00

#25 Příspěvek od rychlosnek »

Tak jsem našel odpověď, při signalizaci overload, vyměnit kondenzátory C18,C2,C52,C51 všechny 22mikroF/16V nyní šlape OK. Místo pískání bylo slyšet bručení. Moje deska je 1008A_REV03

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

Tak jsem našel tohleto na šroťáku, opravil jsem pomocný zdroj, byly zabité diody v můstku a vybuchlá pojistka,. Teď to dělá celkem to co by mnělo, nabijí, zálohuje,. očuchá baterku po zapnutí,... Ale problém je v nestabilitě výstupního napětí, po připojení žárovky ta žárovka náhodně pomrkává jako kdyby byla špatně dotažená v objímce,. K tomu se ještě jeden z tranzistorů v měniči hřeje znatelně více než ten druhý. Nakopne mně někdo co by to tak asi bylo ?

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#27 Příspěvek od Vogon »

Pokud pomrkává žárovka na výstupu, znamená to nestejnou šířku a nebo vynechávané výstupní pulsy; UPS má lichoběžníkový výstup.
S největší pravděpodobností je vadný některý z tranzistorů měniče a nebo má velkou odchylku v parametrech. Může být taky vadný budič těchto tranzistorů a v poslední řadě vadný procesor. Budič je totiž jenom impedanční přizpůsobení a můstek je řízen přímo procesorem.
Řekni jí pápá.

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

Už se stalo, věnoval jsem jí jednomu místnímu jako obří ozdobnou prodlužovačku :D

Uživatelský avatar
Ruzha
Příspěvky: 38
Registrován: 29 črc 2007, 02:00

#29 Příspěvek od Ruzha »

Dobrý den, prosím o radu. Mám CyberFort 500 a po zapnutí cvakalo relé, indikovalo přetížení. Vyměnil jsem nafouklé elektrolity a nyní již jde zapnout, neindikuje přetížení, ovšem po testu se cyklicky přepíná mezi napájením ze sítě a z baterie. Mám podezření na mírně očazený kondenzátor, který je vidět na 1. straně diskuze - ten největší, hnědý asi C20. Přečetl jsem s těží hodnotu 1k ..00V takže typuji 1nF/400V. Můžete mi prosím poradit, jestli to tak opravdu je a zda se jedná o kondenzátor keramický, či polypropylenový?Zda existuje nějaká náhrada, jelikož v obchodě jsem jej nesehnal. Případně kde by mohla být závada? Schéma nemám a bylo by mi líto záložák jen tak vyhodit, když už se částečně opravil.. děkuji

Uživatelský avatar
Ruzha
Příspěvky: 38
Registrován: 29 črc 2007, 02:00

#30 Příspěvek od Ruzha »

Tak kondík jsem vypájel a má údaje celkem vypálené. 1K jak jsem si myslel, tak není přesná hodnota, jelikož tam je xx4k nebo tak něco. Můžete mi prosím někdo zjistit, jakou má kondenzátor hodnotu? Vyměnil jsem kondík za podobný velikostně, ovšem ups se přepne na baterii, místo na síť. Moc prosím o radu. Děkuji

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“