zničeho nic nejdou disky

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od jjilek »

To Vogon:
Co se týká CMOS po výměně baterky, většinou (co znám) se po znovuzapnutí baterky nastaví disky na zakázané. Takže pak samozřejmě žádná autodetekce nepojede. Pokud jde o časovací obvody, těm stačí i malé napětí, takže udrží správně datum, jen čas se zpozdí. Tím vzbudí dojem, že nastavení CMOS zůstalo v pořádku. Netvrdím ale, že to dělají všechny základové desky.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#17 Příspěvek od rnbw »

Vacsina dosiek ma ako default hodnotu "auto". A dnes (poslednych 10 rokov) uplne vsetky, co som videl. Niekedy okolo roku 1995 to byvalo tak, ze "auto" bolo nastavene len pre primary master, ostatne boli vypnute.

Dalej sa nastavenie CMOS nemoze len tak nebadatelne zmenit. VZDY to sprevadza hlaska "CMOS checksum error".

Moja skusenost so slabymi bateriami je taka, ze cas a datum prestane fungovat ako prvy - uplne sa spomali - ale nastavenia drzia dalej.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#18 Příspěvek od czatlantis »

baterka nemá vliv pokud je PC zapnutej. Pokud je PC pod napětím alespoň standby, tak baterka taky nemá vliv a ani tam být nemusí. Just když už je PC zaplej a člověk to nakonfiguruje, tak to nemůže dělat nic. Jedině pokud se to smaže, tak ta baterka vliv má a chtělo by ju to vyměnit
Naposledy upravil(a) czatlantis dne 17 črc 2009, 21:43, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#19 Příspěvek od Vogon »

jjilek píše:To Vogon:
Co se týká CMOS po výměně baterky, většinou (co znám) se po znovuzapnutí baterky nastaví disky na zakázané.
To je skutečně nesmírně zajímavé. Ničeho tykovýho jsem si nikdy nevšiml.
Ale pokud je tomu skutečně tak, vysvětlovalo by to některé zajímavé závady.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od stepa »

Vogon píše:
jjilek píše:To Vogon:
Co se týká CMOS po výměně baterky, většinou (co znám) se po znovuzapnutí baterky nastaví disky na zakázané.
To je skutečně nesmírně zajímavé. Ničeho tykovýho jsem si nikdy nevšiml.
Ale pokud je tomu skutečně tak, vysvětlovalo by to některé zajímavé závady.
Me se to zda taky divny...dosud jsem se setkal s opakem, tzn. ze disky nikdy nebyly zakazany.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#21 Příspěvek od Vogon »

V jedný herně mají starý 486 jako herní mašiny.
Udržujeme to zubama nehtama, bo ten herní soft na pentiu nepoběží.
Skutečně se mi tam párkrát stalo, že nenaběhl system z bootovacího disku. Přikládal jsem tuto skutečnost všetečným klientům a nijak zvlášť to neřešil. Vzhledem k tomu, že baterie jsou tam už dávno posmrti a není důvod je měnit, čas systému není důležitý, je možné že po znovuzapnutí BIOS ztratil info o nastavení disků. Vida, vida.
Je-li porucha baterie skutečně příčinou tohoto chování čeká mě pěkná pakárna...

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#22 Příspěvek od helios »

Vogon píše:V jedný herně mají starý 486 jako herní mašiny.
Udržujeme to zubama nehtama, bo ten herní soft na pentiu nepoběží.
Skutečně se mi tam párkrát stalo, že nenaběhl system z bootovacího disku. Přikládal jsem tuto skutečnost všetečným klientům a nijak zvlášť to neřešil. Vzhledem k tomu, že baterie jsou tam už dávno posmrti a není důvod je měnit, čas systému není důležitý, je možné že po znovuzapnutí BIOS ztratil info o nastavení disků. Vida, vida.
Je-li porucha baterie skutečně příčinou tohoto chování čeká mě pěkná pakárna...


Je to veľmi zábavná práca, keď je baterka zaliata navrchu CMOS-ky. Opatrne ju ofrézuješ, baterku odpojíš a nadrátuješ tam lítiovku, napr. CR2030, pripevníš ju sekunďákom. Tá prežije potom celú dosku. Už som to viackrát robil, len daj pozor, je tam aj zaliaty kryštál, nech ho neodfrézuješ tiež... :wink:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#23 Příspěvek od Hejnicek »

Ja jsem to zkusil jen tak ze srandy u staryho CB notebooku.
Nemusel jsem ani frezovat. Nasel jsem na netu postup k tomuhle modelu, kde presne vyvrtat 2 dirky do pouzdra svabu pro pripajeni dratku k externi baterce.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“