bootovací flash

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mckvak
Příspěvky: 149
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od mckvak »

Zkoušel jsem to na dvou cd a obě hlásí stejný chyby. Ale pro jistotu si sezenu jiný cd s xp.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#17 Příspěvek od sr71 »

potøeboval bych notebook ASUS EEE PC 1005PX nabootovat z flashdisku, zkoušel jsem si pomocí prográmku YUMI http://www.stahuj.centrum.cz/utility_a_ ... temy/yumi/ vytvoøit bootovací USB (s Unbutu, s Hirensboot i s Win XP) ale nabootovat to z toho nechce (v biosu to mám pøeplé na removable ...). Asi bude problém ve vytvoøení toho USB, protože z nìj nebootoje žádný PC. Jaký máte osvìdèený postup na vytvoøení bootovací flashky?

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#18 Příspěvek od serviceman »

Bootovacích programů je mnoho. WiNToBootic, Rufus, RMPREPUSB atd, nebo když vůbec nemáš volbu USB, nabootuješ pomocí bootovacího manageru plop.at jako z CD a pak přepneš na USB.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od hafca »

Mám vyzkoušený Rufus. Stačí mít flešku v USB, spustit ho a potvrdit START. Pokud z ní potřebuješ instalovat systém, stačí zadat cestu k ISO nebo mechanice a program si všechno nastaví sám.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#20 Příspěvek od Mira_A »

Ne každá flash umí boot. Na to taky netřeba zapomínat. Mám tu jednu a ta prostě nejde ani rufusem druhá v pohodě. :twisted:

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#21 Příspěvek od sr71 »

zkusil jsem ten Rufus, pøi výchozím nastavení mi to píše nìjaký problém s iso souborem, tak jsem nastavil volbu"pro bios", pak to flashku vytvoøí, ale žádný pc, který mám možnost vyzkoušet z ní nebootuje
Přílohy
rufus.jpg
(88.86 KiB) Staženo 41 x

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od hafca »

Jsi si jistý, že to ISO je v pořádku a jde z něj nabootovat? Jestli ano, zkus si udělat flešku jen se základem (bez ISO) co ti nabídne Rufus. A zkus z ní nabootovat. Abys náhodou neměl takovou co o ní píše Mira_A. Já se s takovou nesetkal, ale asi nic není nemožné.
Má ten počítač vůbec UEFI? Abys tam s ním nelaboroval zbytečně, nechal bych první volbu co Rufus nabízí. To by mělo být pro obě možnosti.
A vůbec, co to hlásí za problém s tím ISO?
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#23 Příspěvek od sr71 »

ten problém s iso v Rufusu je vidìt v pøíloze pøedchozího pøíspìvku. Zkoušel jsem stejným zpùsobem vytvoøit bootovací usb s WinXP a teké to nejde, dokonce to preventivnì zkouším na dvou flashkách. Jak poznám jestli má poèítaè UEFI (ani nevím co to je)
ten NB, který potøebuju nabootovat je ASUS EEE PC 1005PX
ale ty vytvoøené USB disky teï zkouším na pc s touto deskou http://www.asus.com/Motherboards/M2AVM/specifications/

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#24 Příspěvek od sr71 »

hafca píše: Jestli ano, zkus si udìlat flešku jen se základem (bez ISO) co ti nabídne Rufus. A zkus z ní nabootovat.
zkusil jsem ten freeDos co nabízí Rufus a nebootoje (ani z jedné ze dvou flashek). Dìlá to na mì dojem že problém bude spíše ve schopnosti nebo nastavení bootovaní na tìch pc kde to zkouším. I když v setupu možnosti bootování z "removable" jsou

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od hafca »

UEFI je zjednodušeně řečeno grafická nadstavba BIOSu. Jestli ti nejde bootovat z flešky ani na základ co Rufus nabízí, moc možností asi není. Buď máš špatně nastavené bootování nebo to počítač z USB neumí. Některé instalace ISO nejsou bootovací, to může být další z důvodů proč ti to nejde. Nebo děláš něco špatně s Rufusem. V každém případě tam při zkoušení nech volbu MBR schéma oddílu pro BIOS nebo UEFI.
Spusť Rufus, připoj flešku a dej Spustit a po skončení z ní zkus nabootovat. Musíš se po bootu dostat do "čistého" DOSu. Tím si ověříš, že fleška umí bootovat a počítač je dobře nastavený pro boot z ní.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od hafca »

Nějak jsme se minuli. Musíš tedy vyřešit nejdřív nastavení bootování v počítači, jinak se dál nepohneš. Někdy se dá přes některou z kláves při bootu vyvolat bootovací menu. V něm je vidět a dá se nastavit, z čeho se bude bootovat. V BIOSu bys měl mít to bootování nejen povolené, ale taky nastavené jako první možnost.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#27 Příspěvek od xsc »

UEFI není jen grafická nadstavba biosu, ale její částí je i jiný způsob bootování než z MBR. Pro starší stroje i systémy je nutné používat MBR, XP nakonec ani nic jiného neumí.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#28 Příspěvek od sr71 »

to jsem zkusil a nebootoje ani do dosu z Rufusu. Ale zdá se mì témìø nemožný, aby tøeba ten mini Notebook ASUS EEE PC 1005PX nepodporoval bootování z USB, když je bez CD/DVD,
stejnì tak ta deska kterou mám na stolním PC, viz výše - zase tak stará není

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#29 Příspěvek od sr71 »

hafca píše:Nìkdy se dá pøes nìkterou z kláves pøi bootu vyvolat bootovací menu.
To bude ono, na tom stolním PC vyvolám bootovací nabídku pomocí F8 a pak už mi ten freeDOS šel. Nenapadlo mì, že když nastavím bootování v setupu pouze z "removable" tak že ještì musím udìlat tohle. Snad to pùjde podobnì i na tom NB
Dìkuji za radu :D

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od hafca »

Pak si musíš nastavit prioritu bootování v BIOSu, tak aby jako první bylo USB.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“