Ako funguje integrovaný obvod?

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Habesan »

pajosek2 píše:První I.O.byly už za éry elektronek.
Údajně vznikly v německu, aby zákazník nemusel platit poplatek za rozhlasový přijímač s více elektronkami. Když dostali všechno do jedné baňky, platil se poplatek jako za jednolampovku, i když měla víc mřížek.

Dokonce snad i operační zesilovače (elektronkové) se nakonec dělali jednobaňkové, než byli nahrazeny křemíkovými I.O.

Edit: Taky se to píše na té stránce, na kterou mezitím odkázal Oldradio, takže jsem to psal zbytečně.
Naposledy upravil(a) Habesan dne 17 srp 2009, 16:49, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od pajosek2 »

Oldradio píše:
pajosek2 píše:První I.O.byly už za éry elektronek.Existují lampy(I.O) velmi ceněné,které měli vintegrováno několik elektronek a pár odporů.Mylím,že uvnitř byly i nějaké kapacity.Tvořilo to srdce přijímače a rozhodně to byli první I.O vůbec. Bohužel se dochovalo jen velmi málo kusů.Jsem rád,že ji máme ve sbírce.Nyní si bohužel nevzpomenu na označení.

EDIT: právě přišel otec a tvrdí,že označení je NF2.To jen pro zajímavost.
Těmito elektronkami se zabývala pouze německá firma Loewe, označovaly se 2HF, 3NF (číslo značí počet systémů uvnitř) a další http://www.electricstuff.co.uk/loewe.html . Kromě elektronek byly uvnitř i odpory a kondenzátory, každý samostatně zataven do skleněného pouzdra, aby z nich neunikaly plyny, zhoršující vakuum elektronky.
Ano,máš pravdu.Víš mám po noční a ,tak mi to hned neseplo.že se otec plete.To označení jsem napsal špatně. Je tosamozřejmě 2HF. Díky za opravu.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#18 Příspěvek od Hill »

Yarda1 píše:Ve své odpovědi jsem chtěl uvést odkaz na schema např. MAA 115 ale našel jsem jen jak to někdo nabízí, bez schematu....
A co katalog Tesla?
http://katalogy.ic.cz/io0/008.gif

Jinak, do důsledků dovedeno, za integrované obvody lze pokládat i elektronky typů ECC..,ECF..., PABC..., DLL..., UCH..., zkrátka každou lampu, v níž je INTEGROVÁNO VÍCE SYSTÉMŮ v jedné baňce.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od pajosek2 »

Hill píše:
Yarda1 píše:Ve své odpovědi jsem chtěl uvést odkaz na schema např. MAA 115 ale našel jsem jen jak to někdo nabízí, bez schematu....

Jinak, do důsledků dovedeno, za integrované obvody lze pokládat i elektronky typů ECC..,ECF..., PABC..., DLL..., UCH..., zkrátka každou lampu, v níž je INTEGROVÁNO VÍCE SYSTÉMŮ v jedné baňce.
S tím si dovolím nesouhlasit. Narozdíl od I.O. ,kde jsou jednotlivé prvky propojeny do celých obvodů jsou v těchto sdružených elektronkách od sebe odděleny systémy nebo propojeny maximálně mřížky kvůli směšování a podobně.Pak by za I.O. mohly být považovány dvojice trazistorů typu KC 810.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#20 Příspěvek od Cust »

souhlas, dvě součástky vedle sebe nejsou obvod... :-)

jak je to s tv obrazovkou?
tu bych označil spíš jako zobrazovací systém... jde uvažovat o obvodu?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Crifodo »

A je integrovaný obvod reprák s namontovaným výstupákem?
nebo samoblikací LEDka?
nebo optočlen?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#22 Příspěvek od EKKAR »

Samoblikačka by snad mohla jít označit jako IO, zbytek pochybuju...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#23 Příspěvek od Yarda1 »

Hill píše: A co katalog Tesla?
http://katalogy.ic.cz/io0/008.gif
Děkuji za odkaz, už jsem si jej poznamenal, určitě se někdy bude hodit.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#24 Příspěvek od Hill »

Jde vyndat jeden tranzistor z KC810 nebo trioda z ECL86 a použít jinde? Nejde, co?
Zrovna tak řada integrovaných obvodů obsahuje uvnitř více vzájemně nepropojených, ba navzájem izolovaných, součástek, takže navenek se tváří, jako by v pouzdru byly dva či více čipů (jestli si dobře pamatuji, že zrovna MC1723CL ve VCR řady Grundig 300 nešlo nahradit MAA723 právě z tohoto důvodu), některé obsahují samostatné obvody jen se společnou zemí, v jiných jsou připojené jen báze koncáků, ale zem nutno propojit venkem...
To zaškatulkování, jako že tady už je to integrovaný obvod a tady už ne, je fakt velmi pružné.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od stepa »

to Hill: To potom teda můžeš za integrovaný obvod považovat i trafo se zalitou tepelnou pojistkou :D
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
Robosand
Příspěvky: 985
Registrován: 18 úno 2006, 01:00
Bydliště: Košice

#26 Příspěvek od Robosand »

Ja si myslím, že v podstate má pravdu aj jedna, aj druhá strana. Ide o slovičkarenie a ako to výrobca nazve.
Napr. BU508DF. Ide o tranzistor, ktorý má v sebe "integrovanú diódu". Nejde o integrovaný obvod, lebo ho výrobca nazval tranzistor. Píšem iba svoj môj názor. :D
Robo...

pajosek dva

#27 Příspěvek od pajosek dva »

Tady je to trošku osvìtleno,když už se to takhle zvrhlo.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Integrovan%C3%BD_obvod

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od stepa »

pajosek dva píše:Tady je to trošku osvětleno,když už se to takhle zvrhlo.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Integrovan%C3%BD_obvod
Ten odkaz je dávno ve třetím příspěvku spolu s dalšími, které tento pojem vysvětlují :wink:
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
Robosand
Příspěvky: 985
Registrován: 18 úno 2006, 01:00
Bydliště: Košice

#29 Příspěvek od Robosand »

První integrovaný obvod zkonstruoval Jack St. Clair Kilby z firmy Texas Instruments již v roce 1958 a ve stejném roce Robert Noyce z Fairchild Semiconductor (nezávisle na něm). Kilbyho integrovaný obvod byl na destičce z germania o velikosti 11 × 1,6 mm a obsahoval jediný tranzistor s pouze několika pasivními součástkami. Svůj vynález si nechal v roce 1964 patentovat pod číslem 3 138 743. V roce 1966 sestrojil také první kapesní kalkulačku založenou na integrovaném obvodu umějícím sčítat, odčítat, násobit a dělit. V roce 2000 získal Nobelovu cenu za fyziku.

Takže neide o slovíčkárenie? :lol:
Robo...

pajosek dva

#30 Příspěvek od pajosek dva »

stepa píše:
pajosek dva píše:Tady je to trošku osvìtleno,když už se to takhle zvrhlo.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Integrovan%C3%BD_obvod
Ten odkaz je dávno ve tøetím pøíspìvku spolu s dalšími, které tento pojem vysvìtlují :wink:
Vidíš,toho jsem si nevšiml. Nicménì je nás více,kteøí jsme to pøehlédli jak je patrné z vývoje vlákna. Rozhodnì to nic nemìní na faktu,že nìjaká ECC xx nebo ECL xx se nedá považovat za I.O. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Teorie“