GRUNDI R55-440 OIRT - ovládanie

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#16 Příspěvek od kokun »

Duvsan píše:Jo, Honzo, to chassis je CUC 4400
Já se sice ani nedíval, ale v "TECHNISCHES JAHRBÜCHER" od Grundiga, bych si ho lehce vyhledal :roll:
Telka sice dost stará, ale nezmar :roll:

Jinak to ladění je "klasické - grundigovské" ("lokálka") - (dle Náv. k obsl. - od gropeho):

Nejprve navolit normu "n" 0-4 (tl. N-13) - pokud je to "multinorm". V tomto př. je to OIRT, takže n3. Pro Slovensko, pokud bude fungovat i "n0" - lepší volba (u multinormu nutnost! - kvůli zvuku 5,5!).
Tl. P/C(12) - předvolba/kanál, zvolit kanál P/C a tlačítky -P (6) a +P (7) navolit kanál. Pomocí VDO lze zadat kanál přímo (čís. klávesnicí) - ty ho ale nemáš :cry:
Jemné doladění: podmínka - musíš být v režimu C (kanál) - pak tl. F (feine tune 3) a tlačítky -P a +P jemně doladíš.
Jak naladěné programy, tak i "analogové hodnoty" (Hlas.,J,K,F) se ukládají do paměti tl. M (memory 4) - po zapaměťování zvolit P/C (předvolba 12).
Postupné "prolaďování" kanálů (v režimu C) tl. -> (2 nebo 14 ?) - nepodstatná f-ce.

Máš naladěno - já ano :roll: :lol:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#17 Příspěvek od Duvsan »

Děkuju. Rozepsal jsi mi to úplně lopatisticky. Memusím louskat manuál. Teď řeším něco jiné, až si s tím vyhraju, dám vědět.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#18 Příspěvek od Duvsan »

Po odstupu sjem si pohrál s tím laděním, jemné odladění se povedlo, markízu jsem odladil (díky) ale s těmi normami mi to nejde. Když zmáčknu N (13), na displeji ukáže CA, chvíli nereaguje na nic, pak to zmizí a jsem zpátky tam, kde předtím. Vypadá to, že tenhle OIRT je jenom OIRT (když já bych potřeboval CCIR).

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#19 Příspěvek od kokun »

Duvsan píše:Po odstupu sjem si pohrál s tím laděním, jemné odladění se povedlo, markízu jsem odladil (díky) ale s těmi normami mi to nejde. Když zmáčknu N (13), na displeji ukáže CA, chvíli nereaguje na nic, pak to zmizí a jsem zpátky tam, kde předtím. Vypadá to, že tenhle OIRT je jenom OIRT (když já bych potřeboval CCIR).
Tak v názvu má přímo uvedeno T55-440 OIRT - je velký předpoklad, že má "zabudován" jen ten OIRT (tj. D/K - 6,5MHz).
Nedíval jsem se zatím do žádného schématu, ale "rozšířit" ho o normu B/G (5,5MHz) => nič jednoduchšie:
k filtru (filtrům) 6,5MHz "přilepíš" paralelně filtr(y) 5,5MHz a je "vyřešíno" - obě normy půjdou současně (paralelně), nic jiného netřeba, páč i SAW filtr je "dostatečně široký" (původně přeci pro OIRT - když se předělává opačný syst., tj. z B/G na D/K, tak se musí měnit i ten SAW !!). Pak už se samozřejmě žádná N (13) nepoužívá (nepřepíná) !!! :roll:
Obhlídni ty filtry - co je tam montováno :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#20 Příspěvek od Duvsan »

Ono to se zvukem ke podivu problémy nemá. Problém je v tom podivném ladění.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#21 Příspěvek od kokun »

Duvsan píše:Ono to se zvukem ke podivu problémy nemá. Problém je v tom podivném ladění.
Jóóó tááákhle - zvuk tam tedy máš v obou normách :?:
A když ti to ty normy nepřepíná, tak to není "multinorm" - tvp by to měl i v názvu, ty máš ale v názvu OIRT, takže to bude mít i rozestup k. pouze 8 MHz :cry:
Tak naladění kanálu musíš udělat zase pomocí "feine tuning" - protože v OIRT je rozestup kanálů 8MHz a v CCIR jenom 7MHz. Takže ve III.p. máš k.6 až k.12 a v normě CCIR jsou to k.5 až k.12 - ale tohle všechno jsem ti už popsal ve svém 1. příspěvku (na 1. str.).

Za pomoci "jemného ladění" bys tam měl naladit všechno. Najdi si na NETu tabulky "rozložení kanálů" v jednotlivých pásmech a normách - porovnej, abys věděl, který kanál "nastavit" a kam ladit za pomoci "jemného ladění" - na okrajích pásma to bude "tentýž" kanál a ve středu pásma "o kanál" výše, či níže. A když to uděláš "zkusmo", tak to máš naladěno rychleji, než najdeš ty tabulky na NETu :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#22 Příspěvek od Duvsan »

To už jsi mi psal, taky že UHF by měl sedět. Jenomže tohle nezná pásmá a ladí od 1 po 99 nebo 79 už nevím a evidentně šířkou těch 8MHz. Jemné odladění pomůže, jenom aby stačilo rozsahem (na Markízu stačilo). Nic to, televize je v archívu. Dík za pomoc, takhle aspoň má šanci.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#23 Příspěvek od kokun »

Duvsan píše:To už jsi mi psal, taky že UHF by měl sedět. Jenomže tohle nezná pásmá a ladí od 1 po 99 nebo 79 už nevím a evidentně šířkou těch 8MHz. Jemné odladění pomůže, jenom aby stačilo rozsahem (na Markízu stačilo). Nic to, televize je v archívu. Dík za pomoc, takhle aspoň má šanci.
Tak má to ve všech!!! pásmech rozestup těch 8MHz (vč. pásma I. - OIRT k.1 a k.2). Samozřejmě, že to pásma "neodděluje", ale III.p. samozřejmě končí k.12 - pak jsou "S - kanály" 13-20. UHF začíná "klasicky" kanálem 21 a až po k.69. Od k.70, až po k.99 !!! jsou zase "S-kanály" - ale psal jsem přece, že rozložení kanálů na NETu najdeš.
Zrovna tak můžeš najít, jak to je i u "těch Grundigů" :roll:

A ještě - proč jsi musel jemně dolaďovat MARKÍZU, když jsi psal, že je na k.43 (máš ji skutečně na tomto kanále, není náhodou konvertovaná do VHF?) - tu by se nemělo nic dolaďovat !!! Dolaďování by se opravdu týkalo pouze pásem VHF (jak I., tak i III.) !!!

A tady jsem ti taky psal:
kokun píše: ... V UHF pásmu jsou kanály "totožné" (přestože v CCIR je zase š. pásma "jen" 7MHz !!) a jdou až po k. 69 (od k.21).
Nad k. 70 jsou pak "S"-kanály (stručně řečeno).
Přesné kmitočtové rozdělení lze na NETu bez problémů vyhledat :roll:
Naposledy upravil(a) kokun dne 17 zář 2009, 19:30, celkem upraveno 1 x.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#24 Příspěvek od kokun »

Duvsan píše:Po odstupu sjem si pohrál s tím laděním, jemné odladění se povedlo, markízu jsem odladil (díky) ale s těmi normami mi to nejde. Když zmáčknu N (13), na displeji ukáže CA, chvíli nereaguje na nic, pak to zmizí a jsem zpátky tam, kde předtím. Vypadá to, že tenhle OIRT je jenom OIRT (když já bych potřeboval CCIR).
Co znamená zkratka CA nevím - já jsem se z variantou "čistě" OIRT u Grundiga nikdy nesetkal - naopak "mraky" mi jich prošly rukama pouze s normou CCIR (většinou dovozy z Německa a Rakouska). Co bylo dříve prodáváno u nás (a v té době pouze přes TUZEX :cry: ), tak už před prodejem bylo upravováno (pravděpodobně až u nás - KOVOSLUŽBA Pha?) - montáží modulů kvazizvuku (než to šlo do prodeje) :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#25 Příspěvek od Duvsan »

Teď uvažuju, že to asi má přidělanej zvuk. Tuším jsem tam viděl deštičku. S tím laděním - STV2 mám na 26-tom kanáli, ta sedla, Markíza - jak jsem psal. Moje anténa je kousek drátu, konvertováná je pouze ve vykřívači někde na Sitnu nebo kde.

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“