Spúš￾anie externého blesku

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#16 Příspěvek od kevin_mitnick »

acirud píše:tak ma napadlo, ten blesk čo máme má celkovo ale tri vývody. Dva odspodu a jeden z boku. Ako to teda napojiť?
Pokud si dobre pamatuju, tak ten jeden zespoda a jeden z boku jsou budto propojeny, nebo slouzi na odpojeni blesku pokud neni zasunut v aparatu...

Uživatelský avatar
acirud
Příspěvky: 24
Registrován: 08 úno 2009, 01:00

#17 Příspěvek od acirud »

jasné, dík, som blbec.. :oops:

Uživatelský avatar
acirud
Příspěvky: 24
Registrován: 08 úno 2009, 01:00

#18 Příspěvek od acirud »

takže spúšťanie vn blesku som poriešil.

Zaujíma ma ale možnosť opticky spúšťať blesk z nízkym napätím na kontaktoch (ca 4,5V) BEZ použitia prídavného zdroja pre napájanie. Neriešili ste to už niekto.

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od jankop »

Kdysi jsem to řešil nějak takto, použil jsem staré dobré 1PP75
Přílohy
trigger-circuit-option.gif
(3.02 KiB) Staženo 144 x

Uživatelský avatar
acirud
Příspěvky: 24
Registrován: 08 úno 2009, 01:00

#20 Příspěvek od acirud »

dík, funguje.

ak máte ešte niekto nejaké rozumné a overené schémy na odpaľovače s 555/6 sem s nimi. robím výber zo všetkého čo som našiel.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#21 Příspěvek od BOBOBO »

Tak jsem listoval staženým elektorem a je tam toto . Má prstenec z bílých diod a napájí je v serii z měniče od blesku .
Přílohy
makro.JPG
(44.82 KiB) Staženo 148 x

Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

#22 Příspěvek od caven »

Mohu se zeptat co je to za elektor ?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#23 Příspěvek od BOBOBO »

Lituji , ale jen jsem to okoukl , protože je zde podobné tema a nepoznačil jsem . Ale je to nové .2007-9 , opravdu si nepamatuji . Staženo z nabídky zde na EB .

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Spúšťanie externého blesku

#24 Příspěvek od hafca »

flo píše:Poraďte niekto schému na spúšťanie externého blesku bleskom vo foťáku. T.J. záblesk s foťáka aktivuje externý blesk. Bývalý kolega to kedysi úspešne postavil, ale nemám naňho už kontakt. On to používal na fotenie pod vodou ako prídavný blesk. Ja mám dosah blesku max 6m a potrebujem viac.

Pre nechápavých - vývod na pripojenie externého blesku na foťáku nemám.
Co je to za foťák? Jestli digitál, pak se může stát, že se s jednoduchým zapjením nechytíš. Digitál většinou posílá měřící předblesky a jednoduchá věc ti většinou chytí ten předblesk. V tu chvíli je ale uzávěrka ještě zavřená.
Jestli chceš něco jednoduchého, spolehlivého a fungujícího i v takovém případě, pak se koukni sem http://www.fancon.cz/slave-flash-trigge ... sh-cz.html
Mám to postavené a chodí to perfektně.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od drabek06 »

Přesně tak, tohle s tim uPC sem si taky stavěl a chodí to parádně :wink: Navrhl jsem k tomu DPS a výsledek je tuten:

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
acirud
Příspěvky: 24
Registrován: 08 úno 2009, 01:00

#26 Příspěvek od acirud »

naprogramovať uPC veľmi nemám kde, ale ak niekoho zoženiem tu v okolí postavím časom možno aj ten.

Odpaľovač som už postavil takmer na komplet iný, niekomu sa bude vidieť možno primitívny, ale mne plne vyhovuje. Keď bude komplet,hodím sem nejaké foto.

Základ je len 1 x 556.

Funkcie:
-priame spúšťanie
-ignoruje jeden predblesk, alebo po ručnom nastavení akýkoľvel počet predbleskov
-podporuje funkciu stroboskopu
-nastavenie citlivosti snímača
-ručné spúšťanie

Problém mám ale zohnať samostatný konektor na pripojenie k blesku a rovnako aj konektor pre externé napájanie blesku Nikon. Neviete poradiť, kde by to šlo?
Asi budem musieť prinajhoršom niekde zohnať staré kábele a použiť tie.

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od drabek06 »

Ten uPC naprogramuješ bez problémů timhle http://www.belza.cz/digital/jdm.htm :wink: Jsou ještě jednodušší verze jak tohle :) Dá se to celý zbastlit v nepájivym kontaktním poli . . .

Uživatelský avatar
acirud
Příspěvky: 24
Registrován: 08 úno 2009, 01:00

#28 Příspěvek od acirud »

Narazil som na dosť zaujímavý problém. Upravil som si pripojenú schému podľa svojej potreby. Rozdiel proti originálu je že triak spínam cez dva tranzistory, každý priamo napojený na výstup príslušného časovača (čo mi umožňuje použiť doplnkové funkcie) a mierne som upravil hodnoty súčiastok. Celý upravený odpaľovač som postavil na skúšku v kontaktnom poli. Všetky funkcie v ňom idú ako majú. To isté zapojenie som postavil na plošnom spoji, použil presne tie isté hodnoty súčiastok a na moje veľké prekvapenie mi nejde funkcia s predbleskom. Prvý časovač z nejakého dôvodu okamžiťe aktivuje druhý časovač už predbleskom a tým odpáli externý blesk.
556 sú nové - úplne rovnaké, hodnoty napätia na jednotlivých pinoch ako aj v jednotlivých častiach oboch obvodov či už v kľude, alebo v akcii sú rovnaké. Celé som to prekontroloval už x-krát, všetko je zapojené správne. V čom môže byť problém že obe zapojenia reagujú rozdielne? Stalo sa vám už niečo také?
Funkcia predblesku pre mňa nie je prvoradá, skôr len okrajová, ale zaráža ma to. 556ku nemám v pätici, aby som ju skúsil nahradiť. Z priestorových dôvodov je natvrdo a ešte aj zo strany spojov :?
Jediný rozdiel je, že v hotovej verzii mám použité aj miniatúrne rezistory a iný druh kondenzátorov, čo ale nemôže byť príčinou.
Přílohy
80507_Spou06t73n64P3301davBlesku_122_573lo.jpg
(189.07 KiB) Staženo 168 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#29 Příspěvek od Hill »

Máš osciloskopem ověřené, že IO1 skutečně zpožďuje?
Jestli ano, tak zkus paralelně k R5 diodu katodou na plus, ať se derivační kondík při náběžné hraně na Q1 nabije rychleji. A zkus mu dát menší kapacitu.

Uživatelský avatar
acirud
Příspěvky: 24
Registrován: 08 úno 2009, 01:00

#30 Příspěvek od acirud »

Nemám to overené osciloskopom, ale funguje. V prípade C3 mám použitý buď 3n3 (skúšal som aj vyššie hodnoty), alebo 22uF pri prepnutí do funkcie stroboskop. (trimrom si potom viem nastaviť čas aký potrebujem)
Tú diodu som myslím už skúšal už všade možne, ale skúsim pre istotu ešte raz.
Derivačný kondík myslíš C5? Ten som už znížil na 1n a je to to isté. Môžem skúsiť znížiť ešte viac.

Odpovědět

Zpět na „Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje“