Po chvilce nastane restart pc.

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od hafca »

V poslední době jsem stavěl 3 PC s touhle deskou http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... M098000JN7 a zatím jen ty nejlepší zkušenosti. Je to téměř to samé co sis vybral, jen ten Tvůj chipset je o něco horší.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#17 Příspěvek od breta1 »

rnbw píše:Pruser je v tom, ze taketo elyty sa nedaju zohnat.
A co jsou to za extra elyty, ze nejdou nicim beznym nahradit?

Wolfik
Příspěvky: 1076
Registrován: 28 črc 2009, 02:00

#18 Příspěvek od Wolfik »

jde o značku
problematika elytů na pc deskách začal kolem 2001...předtím to nebylo tak horký.
U nás v čr se značkový nedají sehnat...musíš objednat ze zahraničí
značky jako jsou Rubycon, Sanyo, Nichicon, NIC, Chemicon, Samxon, Panasonic...
doporučuju hledat tyto serie
Rubycon MCZ, MBZ na starší desky (Athlon XP apod) ZLH
Sanyo nevím
Nichicon HN, HD
NIC nevím
Chemicon KZJ, KZG
Samxon GC, GD, GA
Panasonic na starší FM, FC

zkus kouknou na digigey, distrelec (tam mám v plánu nabrat ZLH)
Kámoš bral odtud- http://www.waifong.hk/
Samxony jsou docela novej výrobce, ale uspěšně jsem je použil na opravy a fungujou, jejich charakteristiky v datasheetech se srovnáním se ověřenýma Rubyconama nejsou vůbec zlý. Asi 100 kousků jsem nabral také přes kámoše odtud http://capsmod.net/caps/

zkus kouknout sem
http://www.badcaps.net/forum/showthread.php?t=613

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#19 Příspěvek od rnbw »

Tu ide o dalsiu vec: rozmery. Byvaju tam 8x8mm, 680uF/4V. Nejde tam dat nic vacsie, nie je tam vobec ziadne miesto.

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od Jirka »

Taky by mě zajímalo, kde se dají koupit, třeba v Praze, kvalitní elyty do základních desek a PC zdrojů? Máte zkušenosti?

Třeba v GM mají jen pár hodnot od výrobce Jamicon a Hitano. A třeba o takových 3300µ/16V 105°C low ESR do PC zdroje, nebo 2700µ/6,3V 105°C low ESR do základní desky, si můžu nechat jen zdát.
*****

Wolfik
Příspěvky: 1076
Registrován: 28 črc 2009, 02:00

#21 Příspěvek od Wolfik »

Bohužel ne....Hitana jsem použil asi na 6 desek a do jednoho zdroje, pak se všude euroficky chlubil, jak to funguje, ale nijak jsem se nezmiňoval jak byl systém nestabilní a po půlroce používání to lehlo kouřem. Zdroj jsem zničil po hodině, deska přežila.
Od té doby budto vypajuju z nefunkčních desek kvalitní značky nebo kupuje ze zahraničí.
Tady v čechách je opravdu prd.
Po těch letech jsem koukal zase na gme a ges a překvapilo mě, že na gesu mají Chemicony...bohužel nevhodné série (velmi staré LXZ, použitelné tak do desek s PII/III atd.) a hlavně rozměry. KMG jsou zase downgrade s nižším impulzním proudem (ten má bejt co největší...kolem kapacit 1500uF kolem 2000mA) a už vůbec ne s nízkou ESR (ta má bejt co nejnižší, tuším pod 20mOhm) a vhodnou hodnotou ESL (vztah k indukčnosti).
Na gme mají koukám Jamicony, což jsou v něčem mnohem lepší než Hitana (pač když přijdeš do obchodu a chceš low esr kondenzátory, tak ti daj Hitana), ale nějak se mi nechce věřit, co uvádí v datashhetu (MZ serie s low esr). Já bych to nepoužil.
Na tvém místě bych šel do hw bazáče a že chceš nefunkční desky (prohlídni si, co má za značky a serie kondů) anebo nejlepší...prostě kup ze zahraničí.
Distrelec má prostředníka tady v čr-seapraha, takže se nebudeš muset prdět s celníkama (clo na tyto součástky je 0 Kč>osobní zkušenost kámoše z Brna) nebo zkus ty čínany. Já jsem od jednoho nabral hromadu Samxonů, které mají docela nadprůměrné parametry v datashhetech (serie GC/GD), ale je to poměrně novej výrobce, tak vše prověří čas. Nejprověřenější jsou hlavně Rubycony(digikey, wayfong), Nichicony (digikey)...Dost je používal do desek Asus

EDIT: Uvědom si, proč se používají tyto typy kondenzátorů s nízkou impedancí. Na základních deskách a PC zdrojích máš spínací obvody. Roli tam hrajou pulzní proudy, které se odvíjejí od kondenzátorů jež musí mít co nejrychlejší nabíjecí a vybíjecí charakteristiky. Vem si, kdyby si měl signaling a strčil tam velkej obyčejnej kondenzátor (to se samozřejmě nedělá i tak, ale jen pro představu)...ty binární průběhy budeš mít prostě zpomalíš/vyhladíš.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od hafca »

Tady je odkaz na stránky, kde se mimo jiné zabývá právě kondenzátory do PC. http://trodas.wz.cz/index.php?s=&act=SF&f=16
Možná tam najdeš něco zajímavého.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Wolfik
Příspěvky: 1076
Registrován: 28 črc 2009, 02:00

#23 Příspěvek od Wolfik »

hafca-trodasovo fórum :lol: Dobrý hlody...hlavně tady http://trodas.wz.cz/index.php?act=ST&f=16&t=467&s=
:tlucek:
rnbw bude určitě vědět :twisted:

to už radši si pojď popovídat na http://badcaps.net/
Tam najdeš hlavně pravdivé informace
Co se týče shánění
http://www.badcaps.net/forum/showthread.php?t=613
http://www.badcaps.net/forum/showthread.php?t=2280

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#24 Příspěvek od rnbw »

Na opravu niektorych dosiek som pouzil obycajne elyty 2200uF a 1000uF - jedna je v robote ako backup server - som prekvapeny, ze to uz par rokov bezi 24/7 bez chyby. Ale najlepsie je to naozaj vyberat z vrakov.

Trodas je 🤐, na jednom fore dostal ban za tie svoje dementne prispevky, kde sa najprv tvari, ze potrebuje poradit a potom napada vsetkych ludi. Upravovat na lepsi zvuk taku sracku ako ten Genius, to fakt moze robit len zufalec, ktory o tom nic nevie. Elyty su asi posledna vec, ktoru tam treba vymenit kvoli lepsiemu zvuku (ina vec je, ked sa nejaky nafukne alebo vyschne - ale to je potom oprava). Normalny clovek si najprv zozenie nieco kvalitne (a potom zisti, ze netreba nic upravovat, lebo elyty su tiez kvalitne).

Tie Samxony, co propaguje jeden clovek na badcaps.net (asi niekto od vyrobcu), nie su az take zazracne, ako sa tam tvrdi. Kto opravoval LCD monitory LG, tak ich mozno odtial vyberal nafuknute.

To uz sme ale dost mimo temy. Tu ide o to, ze 560uF alebo 680uF v rozmeroch 8x8 sa nedaju u nas kupit. Jedine zobrat z odpalenej dosky 560uF s pevnym elektrolytom (solid polymer).

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Jirka »

To taky nebude jednoduchý. Například bych potřeboval 1000µ/6,3V , viz foto. Na uvedeném odkazu je Czech Republic - RS a SEA.
Na RS dám Home>Passives>Capacitors>Capacitors, Aluminium a filtr 6,3V a zbydou mi tam 4 hodnoty, ale ne 1000µ.
Na SEA je uveden dodavatel Distrelec, vyberu Passive components > Capacitors > Electrolytic capacitor, filtr 1000µ/6,3V a zbydou tam jen SMDčka. Jedině dodavatel ELFA má v této kapacitě Sanyo, nějaký typ MV-WX, ale nevím, jestli jde do základních desek. (a nedíval jsem se na dodací podmínky.)
Tak že spíš máš pravdu, když říkáš:
Adolfik píše:Bohužel ne....
Přílohy
taicon-1.jpg
kondenzátory Taicon na "neznámé" desce
(24.74 KiB) Staženo 33 x
taicon-2.jpg
kondenzátory Taicon desce neznámého výrobce (nebudu tady přece jmenovat ASRock)
(54.33 KiB) Staženo 33 x
*****

Wolfik
Příspěvky: 1076
Registrován: 28 črc 2009, 02:00

#26 Příspěvek od Wolfik »

věř mi...kondíkomanie mě uchvátila na skoro rok
ad sanya-MV-WX by asi šly. Koukám docela vhodné ESR 38mOhm a 1500uF dávájí při nejvyšší teplotě slušných 1800mA.
Jen rozměry jsou asi nevhodné
Naposledy upravil(a) Wolfik dne 26 zář 2009, 20:16, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#27 Příspěvek od rnbw »

Taicon je Taiwansky Nichicon. Normalne su kvalitne, ale Nichicon mal jednu vadnu seriu (HN/HM) a Taicon tiez (HD). Tykalo sa to len elytov vyrobenych v urcitom obdobi.

Wolfik
Příspěvky: 1076
Registrován: 28 črc 2009, 02:00

#28 Příspěvek od Wolfik »

hodnoty není nutné přesně dodržovat

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#29 Příspěvek od breta1 »

Uz vidim, jak dostanu od nekterych vynadano.
Ja kvalitu elytu u MB neresim. Kdyz vidim nafoukle elyty, strcim tam jaky mam na 105 ST stejne nebo vetsi hodnoty, kdyz se tam nevejde, at trci na dratech. Zatim to vzdy fungovalo a jestli se za dva roky zase nafouknou, je mi to fuk, stejne pak desku vyhodim...

Wolfik
Příspěvky: 1076
Registrován: 28 črc 2009, 02:00

#30 Příspěvek od Wolfik »

no já si myslím, že už se nenafouknou :lol: (nestihnou)
Naposledy upravil(a) Wolfik dne 02 říj 2009, 15:52, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“