Bezpečnost - autotrafo

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rusher
Příspěvky: 85
Registrován: 07 bře 2007, 01:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od rusher »

Skay píše:Díky

Za prvé jsem doufal, že by byla možnost se oddělovacího trafa úplně zbavit.

Proudové chrániče na primární straně by mi asi opravdu nepomohli. Jedině tedy na sekundární straně ale fíčko asi nechodí na napětí 0-250V že ne ? Zatím jsem neměl zkušenost potřást si rukou s fází prostřednictvím fíčka, je to opravdu taková bomba ? Jak rychle to fíčko vypne ? nebo kolik period člověk dostane ?
Chránič na sekundáru je zase k ničemu. Na co ten chránič reaguje? Na proud unikající z pracovního obvodu do země. A jak by za oddělovákem unikal proud do země, když je to izolovaná síť, teda za předpokladu, že trafo nemá svod mezi vinutími, ale takový oddělovák by byl jaksi na dvě věci :wink: Je dobré si o proudovém chrániči nejdřív něco pozjištovat, než ho cpát všude, dělat z něho univerzální ochranu před vším a spoléhat, že mě to nezabije, když tam přece mám "fíčko"....
Nevadí, že deska má rýhy, už se těším na každou z nich. (K. Zich)

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od Skay »

Oddělovacího trafa se chci zbavit a hledám jak jinak vyřešit případ náhodného dotyku. Ne kombinovat oddělovací trafo s fíčkem to je opravdu na dvě věci. Zas tak univerzální ochrana to neni reaguje jak píšeš jen na proud unikající do země. Takže docela jednoúčelová. Když bude samotné autotrafo zapojené na síť a na jeho výstupu bude chránič za kterým se dotku živého konce kam poteče proud ?

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#18 Příspěvek od mtajovsky »

No kam, do vaší ruky, ne? :)

Mimochodem, budete mít rozbočení PEN přizemněné, jak to požaduje norma?

Uživatelský avatar
rusher
Příspěvky: 85
Registrován: 07 bře 2007, 01:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od rusher »

Proč zbavit oddělovacího trafa? To je právě ta nejlepší ochrana před náhodným dotykem, ptz napětí je jen mezi konci vinutí, nikoliv proti zemi. K úrazu dojde jen při současném dotyku obou vodičů, ale to by už nebyl náhodný dotyk....Jedinou nevýhodou je výkonové omezení...
Nevadí, že deska má rýhy, už se těším na každou z nich. (K. Zich)

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#20 Příspěvek od mtajovsky »

Skay << jestli se toho oddělováku chcete zbavit, za kolik by byl k mání?

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Skay »

Zbavit se oddělovacího trafa chci protože výkonově nedostačuje ve spojení s autotrafem. Zbavit se ho fyzicky ovšem nechci :) Jak bylo řečeno, na měření v primárních obvodech zařízení se hodív vždycky. Jen jsem chtěl vědět jak zapojit autotrafo s ochranou která by nahradila oddělovací trafo abych ho mohl využívat a zároveň mít alespoň nějakou ochranu proti úrazu el. proudem. Pokud jsem to zapojení vysvětlil špatně a nebylo to srozumitelný tak přikládam obrázek na ujasnění.

Ovšem domovní instalaci neznám, nevím tedy zda je PEN přizeměn nebo ne :(
Přílohy
zapojeni2.PNG
(2.88 KiB) Staženo 66 x

Uživatelský avatar
rusher
Příspěvky: 85
Registrován: 07 bře 2007, 01:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od rusher »

Galvanické oddělení je galvanické oddělení a plně nahradit se nedá nijak. Jestli to trafo výkonově nevyhovuje, tak jediná možnost asi zbývá pracovat přímo se síťovým napětím přes proudový chránič, ale zapojil bych ho před regulační trafo, při napětí jiném než jmenovitém by nemusel správně reagovat. Navíc bude chránit i trafo před poruchou izolace. Jestli je instalace TN-C a přizemnění rozdělení PEN před chráničem je problematické, tak bych použil napěťově závislý chránič (vypne i při ztrátě napětí při přerušení PEN). Takhe bych to asi vyřešil já, třeba existuje nějaké jiné elegantnější řešení...
Nevadí, že deska má rýhy, už se těším na každou z nich. (K. Zich)

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#23 Příspěvek od mtajovsky »

Představte si, že se vám PEN přeruší v místě, které jsem naznačil a na výstup 0-250V je zapojen nějaký spotřebič. Kampak se nám fáze dostane? A jsme rázem s bezpečností na úrovni nulování a dvou drátů do zásuvky. Do obrázku jsem zeleně nakreslil to přizemění, třeba na zemnič v šachtě co vede podél trubek.

Jinak, proč ten chránič nedáte na primární stranu, to byste pak pod jeho ochranu dostal i kostru trafa.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#24 Příspěvek od mtajovsky »

rusher píše:Galvanické oddělení je galvanické oddělení a plně nahradit se nedá nijak. Jestli to trafo výkonově nevyhovuje, tak jediná možnost asi zbývá pracovat přímo se síťovým napětím přes proudový chránič, ale zapojil bych ho před regulační trafo, při napětí jiném než jmenovitém by nemusel správně reagovat. Navíc bude chránit i trafo před poruchou izolace. Jestli je instalace TN-C a přizemnění rozdělení PEN před chráničem je problematické, tak bych použil napěťově závislý chránič (vypne i při ztrátě napětí při přerušení PEN). Takhe bych to asi vyřešil já, třeba existuje nějaké jiné elegantnější řešení...
Mám dojem, že proudovému chrániči je jedno, jaké má napětí mezi fází a N.

A s tím napěťovým chráničem - stejně pro něj tu zem potřebujete - nebo jak byste ho zapojil?

Uživatelský avatar
rusher
Příspěvky: 85
Registrován: 07 bře 2007, 01:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od rusher »

Myslím napěťové závislý proudový chránič, ne napěťový chránič... http://www.schrack.cz/fileadmin/f/cz/SI ... ranice.pdf je to někde na 8. stránce
Nevadí, že deska má rýhy, už se těším na každou z nich. (K. Zich)

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#26 Příspěvek od procesor »

V tom "fíčku" je nejaký operák a cez magnetický obvod odblokuje mechanickú aretáciu kontaktov. Bez šťavy, alebo malej to neodopne.

Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

#27 Příspěvek od Hanizek »

procesor píše:V tom "fíčku" je nejaký operák a cez magnetický obvod odblokuje mechanickú aretáciu kontaktov. Bez šťavy, alebo malej to neodopne.
Nás ve škole kdysi učili, že proudový chránič obsahuje jakési "rozdílové relé". Ona ale technika pokročila, takže už to asi není pravda.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#28 Příspěvek od procesor »

Hanizek píše:
procesor píše:V tom "fíčku" je nejaký operák a cez magnetický obvod odblokuje mechanickú aretáciu kontaktov. Bez šťavy, alebo malej to neodopne.
Nás ve škole kdysi učili, že proudový chránič obsahuje jakési "rozdílové relé". Ona ale technika pokročila, takže už to asi není pravda.
"rozdiel" sa robí na malom toroide, tretie vinutie ovládá vypinač.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“