Jaký operaèní systém?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jarda_k
Příspěvky: 187
Registrován: 15 dub 2006, 02:00
Bydliště: Vysočina

#16 Příspěvek od jarda_k »

Já mám XP legálně. Nikdy jsem se systemem neměl nějaké větší potíže. Když byl problém, tak spíš na straně HW. PC používám sám. Jen je potřeba to prostě občas přeinstalovat. U mně to vydrží tak 2 roky a pak instaluju znova.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od hafca »

Já, je to špatně?
A k té paměti, podle mě je pro XP je rozumná velikost 2GB. Měl jsem 1GB i 2GB a teď mám 4GB. Ty 4GB jsem bral s výhledem na 64bit operační systém a je pravda že na obyčejných XP mi už nic moc nepřinesly. Rozdíl mez 1GB a 2GB jsem při dost věcech ale poznal.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#18 Příspěvek od Hill »

Na všech počítačích v rodině máme legální Windows od WXPHome přes WXPProfessional po Vista Bussines.
Linux Ubuntu ovšem na některých jako alternativu taky.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#19 Příspěvek od czatlantis »

rezis píše:
Jinak s tou ramkou uvážlivě. XP na 1GB už nějak není rozdíl v rychlosti.
To si děláš srandu ne? Jako ano, možná by to nebylo znát, pokud bys na tom PC spustil jen Hledání min. Jenže zkus s 512MB spustit pár programů naráz a jdeš do kytek....to chce tak ty 2GB, míň určitě ne, pokud na tom PC chceš dělat s něčím složitějším, než wordovským dokumentem.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#20 Příspěvek od PeteBurns »

V tomto s rezisom celkom súhlasím, aspoň podľa mojich skúseností, vždy používam viac programov naraz, a veľká zmena rýchlosti bola pri zväčšení ramky z 256MB na 512MB, tam bol obrovský skok v rýchlosti, HDD nemuselo XP-čko ani využívať, pri zvýšení na 1GB som nič moc oproti 512MB nespozoroval...stačí trochu viac zabordelizovaný windows a potom aj giga je málo...Win XP mám legálne, ale to viac-menej iba vďaka tomu, že bol v cene noťasa :oops:

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#21 Příspěvek od mtajovsky »

rnbw píše:Pre vsetkych "obdivovatelov" Windows: kto z vas ich ma kupene?
Já mám doma Windows 4x legálně. Sice v zaměstnání pracuju skoro výhradně na nějakém Unixu, ale pro mé soukromé kšeftíky by to nevyhovovalo - skoro všichni chtějí aplikace pro Windows a tím je to dáno.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#22 Příspěvek od rezis »

czatlantis píše:
rezis píše:
Jinak s tou ramkou uvážlivě. XP na 1GB už nějak není rozdíl v rychlosti.
To si děláš srandu ne? Jako ano, možná by to nebylo znát, pokud bys na tom PC spustil jen Hledání min. Jenže zkus s 512MB spustit pár programů naráz a jdeš do kytek....to chce tak ty 2GB, míň určitě ne, pokud na tom PC chceš dělat s něčím složitějším, než wordovským dokumentem.
Jo a vůbec nejlepší je pro 32bitové XP 8GB RAM. To pak můžeš hrát miny i po síti.
Možná jsem formuloval blbě odpověd. 1GB ano víc je zbytečnost. To pak poznat nejde. A pokud používá programy které to využíjí zas má na to slabý CPU, pomalé sběrnice.... Tedy když použiju zase kousek Hilla tak máš cisternu paliva, ale jaksi ji nevužiješ protže ji neutáhneš.
Hodně lidí si Win zaprasí milionem ikonek, dvemi miliony spuštěných aplikací v pozadí a nevím čím vším. Navíc nevík kde vznikla ta fáma, že PC se zrychluje RAMkou, a pak vysvětlování, že nejsme zloději. Že ta Ram tam je jen Xp ji neumí.
Na 1GB RAm mi svižně běží.
Firefox - v něm internetové rádio + několik stránek
Outlook
Ekonomický systém
World
Excel
ICQ - tedy QIP
Acrobat reader
Antivir
Kdo toho využívá více najednou musí být hyperaktivní
Internet - metla lidstva

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#23 Příspěvek od p32 »

Tak 1 GB RAM pro XP bez vyjimky opravdu stačí a víc než 1 GB je naprostá zbytečnost. Doporučuji dnes ale kupovat jedině 2 GB případně 2 x 2 GB. Důvod k tomu je už vícekrát zde zmíněný. Při přechodu na Windows 7 stačí také jen 1 GB (minimum), ale při dnešních cenách je dražší za půl roku přikupovat další paměť a strkat ji do počítače.
Pokud se spustí pár programů, tak každý si bere své místo, odkládací prostor funguje také jinak a výsledkem je to, že 2 GB zatím žádnému PC ani OS neuškodily. 512 MB je pro XP taková hranice, aby si sebraly svých 240-350 MB podle nálady a zbytek používaly na práci se střidavým stálým hrabáním na disku.
Jo a XP mám samozřejmě taky oficiálně i když tedy verze OEM Home, protože nesnáším na NB předistalované něco bez placky. NB bez OS a koupě OEM verze k tomu přijde na stejné peníze. Dokonce mám koupenou i jednu verzi Linuxu, ale tam to vychází každý rok snad 2x, což je častější než jak AMD mění desky a procesory.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jojo, brzy na ten dopis ve wordu budete skutečně potřebovat 10GB RAM a čtyřjádro... :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Martas2

#25 Příspěvek od Martas2 »

Dìkuju všem za rady. Øíkáte pøidat pamì￾, to bych klidnì mohl ale co øíkáte na tohle: Když spustím to HD video, tak se mírnì cuká, a když dám Ctrl+alt+del a sledování systému, tak je pamì￾ využitá asi ze tøetiny, kdežto procesor je vytížený na 100%. Což nechápu protože 2,6 GHz že by nestaèil to je mi divné. Grafiku mám Ati Radeon 7500 s 64 MB DDR pamìti takže dìlo, tak fakt nechápu proè nestíhá... Tak sem si øíkal jestli Win XP si s tím neporadí líp

Uživatelský avatar
Romulusw
Příspěvky: 34
Registrován: 22 črc 2009, 02:00

#26 Příspěvek od Romulusw »

rnbw píše:Pre vsetkych "obdivovatelov" Windows: kto z vas ich ma kupene?
No, v době, kdy se dají PROčka, po aukcích nakoupit i za 400,- to snad není takový přepych.

TheP

#27 Příspěvek od TheP »

Martas2 píše:Grafiku mám Ati Radeon 7500 s 64 MB DDR pamìti takže dìlo, tak fakt nechápu proè nestíhá...
U HD videa hrozne zalezi na dekoderu, neb 7500 neni zadne delo a nema zadnou HW akceleraci pro dekodovani HD videa (a u videi stazenych z netu je to casto stejne jedno bo profil neodpovida), zustava vse na CPU - tam pak zalezi nejen na frekvenci, ale i na architekture, rychlosti pameti apod a se spatnym SW dekoderem se nemusi ani 2.6Ghz chytat. Nejlepsim softwarovym dekoderem co se rychlosti tyce je CoreAVC - muzes zkusit trial alespon, je to placeny SW. Zadarmo je napriklad klasicke FFDshow ale take podstatne narocnejsi - jedinou moznosti pak muze byt vypnout deblocking, coz ovsem zpusobi nekdy podstatne snizeni kvaliti dekodovaneho obrazu...

Media Player Classics Home Cinema ma tez akcelerovane dekodery vyuzivajici HW, ale chce to Pixel Shadery verze 3.0 a vyssi coz ta Ati 7500 nema ani nahodou a zase se dostavame k tomu CPU ;/

Holt HD neni DivX ;)

TheP

#28 Příspěvek od TheP »

KvalitY kristova hlavo, omlouvam se za przneni cestiny -.-

Martas2

#29 Příspěvek od Martas2 »

Takže závìr: Øeknìme že pøikoupím pamì￾ a budu mít RAM 2,5 GB.
Víc názorù tady bylo pro Win XP. Takže s XP to bude chodit celkovì rychleji?
Myslím rychlejší odezvy na kliknutí, rychlejší start PC, spouštìní Wordu, her a dalších programù atd?

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od hafca »

Těžko ti někdo řekne, že to bude rychlejší nebo stejné. Nikdo neví, jak rychlé nebo pomalé jsi to měl. Všeobecně by se to s tou pamětí mělo o dost vylepšit. O tom myslím nebude sporu. Jen bych si koupil kit 2x1GB a tu půlku co tam máš teď bych tam nedával. Zkus si na tom než to uděláš pustit nějaký test, třeba 3DMark nebo nějaký jiný. Pak si ho pusť až to přeinstaluješ s novou pamětí. Rozdíl uvidíš a pak nám můžeš případně vynadat, do čeho že jsme tě navezli. :wink:
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“