Anténní zesilovač

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#16 Příspěvek od WLAB »

Doplnil bych, ze zpetna vazba - typicky realizovana neblokovanym emitorovym odporem, vyznamne zvysuje sumove cislo dotceneho stupne. Proto, pokud neni vyzadovan zisk nemenny v sirokem pasmu, je dobre se tomu vynout....
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#17 Příspěvek od WLAB »

Zapojeni od EKKARa je najka pocestela kopie zapojeni z katalogoveho listu. V pripade nahrady BFT66 necim jinym bude treba provest kontrolu vhodnosti pracovniho bodu a pravdepodobne zvolit pracovni bod jiny, coz bude nejspis doprovozeno mj. i nutnosti zmeny te indukcnosti 60nH.

Jinak tu tlumivku 6uH je treba zvolit/udelat takovou, aby nejvyssi pracovni fekvence byla v jeji podrezoznancni oblasti. Jinymi slovy nemuze to byt uplny shit... Mozna, ze jeji doplneni malym seriovym odporem by nebylo na skodu.
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
Creasy
Příspěvky: 3
Registrován: 14 úno 2011, 01:00

#18 Příspěvek od Creasy »

zdravim, vedel by mi niekto poradit ake cievky su pouzite v tomto zapojeni:

http://i55.tinypic.com/30tmgcj.jpg

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#19 Příspěvek od masar »

A ono to tam není napsáno? :wink:
Pokud chceš přesný počet závitů cívek L4 L5 a L6 (ostatní jsou definovány), je nejlépe použít GDM k přednastavení L4/C13C14 na střed pásma s feritovým jádrem zčásti zašroubovaným v kostřičce. Pro první přiblížení navrhuji 6z. na pr. 5mm drátem 0,5mm. Stejný počet závitů by měla mít i L5. Cívka L6 by měla mít cca 1/4 počtu závitů L4 a musí být mimo mg pole L4L5 a ladí se roztahováním závitů. Správné nastavení je bez rozmítače velmi obtížné. :wink:
Počet 6z jsem "střelil od pasu", hodně záleží na vlastnostech feritového jádra. Pomocí GDM lze správný počet závitů "najít" velmi rychle.
S obvody přednastavenými pomocí GDM lze pak předzesilovač ladit bez rozmítače alespoň pomocí měření napětí na poměrovém detektoru přijímače. Ovšem je to "šamařina". :wink:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#20 Příspěvek od Hill »

Je otázka, zda v tom zapojení nebyly vzduchové cívky.
To tu opravdu nikdo nemá po ruce AR 11/74? V tom to bylo i s popisem.
Hledal jsem v zásobách, ale z let 1972-1975 mi dost čísel chybí, mimo jiné i toto.
Když Creasy trvá na tomto zapojení, přimlouval bych se za něj, aby ke schématu dostal i příslušenství, ať si ověří, že ten zesilovač odpovídá možnostem doby svého vzniku..., ale nic víc.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#21 Příspěvek od masar »

Hille, na tom odkaze je to všecko. Já ten ročník mám, není tam navíc ani "zblo". :wink:
Ono je tam chybně uvedeno, že hodnoty součástek jsou na schematu na obr. č.2, ale to je chyba, obr. č.2 je to osazení desky. :wink:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#22 Příspěvek od Hill »

Nojo, na tento odkaz jsem nekoukal. Tam skutečně nejsou navíjecí předpisy.

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#23 Příspěvek od BIPOLAR »

bohous 1 : V jednom z tech AR byl popis navrhu i prakticke konstrukce s tranzistorama KF907(promin za slzu v oku). To uz dneska se asi nenajde ale navrh je porad platny.

Tento zesilovač podle ( autor p.Peterka ), je v AR 2/85 str.54, pod názvem "Anténí zesilovač pro 88 - 106 MHz". Místo KF907 můžeš použít např. BF964,981,982,988, KF964,982.
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#24 Příspěvek od Hill »


masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#25 Příspěvek od masar »

Je to prakticky totožné s tím druhým odkazem. :wink:
Přílohy
56.png
(79.01 KiB) Staženo 85 x
55.png
(92.89 KiB) Staženo 108 x

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#26 Příspěvek od BIPOLAR »

Nejenom já, ale určitě i "bohous1". Osobně jsem si tehdy sestrojil ten širokopásmový s BFR90 + BFR91 a běhal docela slušně - příjem z vysílače Hoher Bogen kan.28,55 a 59.
Výborný byl i zesilovač na který poukazuje Hill pro pásno 2m. Tam dalo nejvíce práce sehnat C2, pro který jsem se vypravil asi 5x do dnešního Chemnitzu, než jsem ho konečně,asi za 90 dederonských marek sehnal.
Osazen BF981.
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“