Odporový dělič maly pomocnik

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lufi
Příspěvky: 88
Registrován: 28 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Trnavský kraj

#16 Příspěvek od lufi »

masar píše:pro lufi:
Asi patříš mezi nadšené (mírně řečeno) zastánce IE od Microsoftu. To ale nemění nic na tom, že zmíněný script nefunguje ani v Opeře (v.10) ani ve Firefoxu (v.3.0.7), což ale rozhodně není jejich chyba, ale chyba(resp. záměr) toho, kdo zmíněnou stránku stvořil. Svůj podíl na tom může mít i stáří stránky (r.2000), protože se implementace javascriptu do prohlížečů mohla dost změnit. Nerespektování pravidel je pro IE příznačné a všeobecně známé. Dobrý programátor se vždy snaží, aby jeho kód správně interpretovaly všechny prohlížeče. IE jim to hodně ztěžuje. :wink:
Nie som zastancom IE sam som roky pouzival Crazy Browser (jednoduchy isiel mi na PIII v pohode) teraz pouzivam Google chrome. FF je znamy tim, ze ak chcete aby Vam nieco v nom fungovalo tak je potreba si nainstalovat hafo jejich pluginu a vselijakych blbosti okolo. Staci si precitat na jejich forume komu co nefunguje. Pre FF plati cim jednoduchsi script tym vacsi problem...

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#17 Příspěvek od masar »

No já používám Operu (po špatných zkušenostech s IE) a musím říci, že skutečně její zpracování javascriptů dost zatěžuje systém. Hlavně javascriptové animace probíhají o dost pomaleji než na IE a FF. Jinak je nenáročná a velmi rychlá. A hlavně vymakaná. :wink:

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od forbidden »

lufi píše:FF je znamy tim, ze ak chcete aby Vam nieco v nom fungovalo tak je potreba si nainstalovat hafo jejich pluginu a vselijakych blbosti okolo. Staci si precitat na jejich forume komu co nefunguje. Pre FF plati cim jednoduchsi script tym vacsi problem...
Vubec nechapu o cem to mluvis. Mam FF na vsech svych PC i na PC svych zakazniku (odhadem cca 250 PC v me peci). A nikde zadnej problem. Skoro zadny pluginy nemam a nepotrebuju. Mam jen Adblock plus pro blokovani reklam, nejaky slovniky na kontrolu pravopisu a par blbosti co rozsiruji funkcnost, treba online prekladac, stahovac videi z YouTube a Flash plugin. Nic z toho asi standardne neni v jinym prohlizeci, mozna ten pravopis jo. Ale v zasade pro prohlizeni webu nic nepotrebuju, funguje to samo od sebe a je to pekne svizny. Znam ty typy co si zaserou prohlizec a vubec cely PC kdejakou blbosti a pak se divi, ze jim to pada a nefunguje a umeji jen nadavat.
V praci mame par webovych aplikaci a vsechny lepe chodi na FF, v IE jsou jen problemy.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#19 Příspěvek od mtajovsky »

lufi píše:Nevidim zadny problem,,,,ja pouzivam google chrome a ten funguje super, podla mna naj... browser..
Tak takový obrázek dostanu také, ovšem výpočet nikde. Ale i kdyby to pracovalo, je to silně nedotažené. Dělič můžu udělat všelijak. Chybí mi zadání například maximálního vnitřního odporu (měřeno na výstupu) nebo zadání příčného proudu, nebo zadání maximální povolené výkonové ztráty a tak dále, protože to jsou veličiny, které mě zajímají při návrhu děliče více, než konkrétní hodnota jednoho z odporů a kterou musím zadat. Pak by to bylo k něčemu.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#20 Příspěvek od rnbw »

V Konquerore funguje aj vypocet.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#21 Příspěvek od mtajovsky »

Ta stránka je z Telecomu - tak to je mi už jasné. V roce 2000 jsem přišel do jedné firmy, která dělala projekty pro Telecom ve 3 vrstvé architektuře. Tedy přístup do informačního systému přes webový prohlížeč a aplikační server. No a často v takovém projektu záleželo, jaká verze IE se používala. Například v MSIE 5.0 to chodilo, ale v MSIE 5.5 už špatně. Tvůrce stránky na výpočet děliče si, jak vidno, vzal příklad, jak se to (ne)má dělat. :D

Uživatelský avatar
lufi
Příspěvky: 88
Registrován: 28 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Trnavský kraj

#22 Příspěvek od lufi »

mtajovsky píše:
lufi píše:Nevidim zadny problem,,,,ja pouzivam google chrome a ten funguje super, podla mna naj... browser..
Tak takový obrázek dostanu také, ovšem výpočet nikde. Ale i kdyby to pracovalo, je to silně nedotažené. Dělič můžu udělat všelijak. Chybí mi zadání například maximálního vnitřního odporu (měřeno na výstupu) nebo zadání příčného proudu, nebo zadání maximální povolené výkonové ztráty a tak dále, protože to jsou veličiny, které mě zajímají při návrhu děliče více, než konkrétní hodnota jednoho z odporů a kterou musím zadat. Pak by to bylo k něčemu.
Nechapem o jake vedecke vypocty ti ide je to len prakticky prevedeny tento vzorec :
Přílohy
delic.pdf
bez
(4.37 KiB) Staženo 292 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#23 Příspěvek od masar »

Ty jsi asi nikdy žádný dělič v praxi nenavrhoval, jinak bys věděl, o čem mtajovsky mluví. Nejde přeci jen o hodnotu odporů. Tebe vnitřní odpor děliče nezajímá? Tebe nezajímá z jak výkonných rezistorů dělič sestavíš - smd nebo 10W tělíska? Tohle měl také výpočet obsahovat. Kritizuje se minimální přínos této webové kalkulačky, ne její funkčnost. :wink:

Uživatelský avatar
lufi
Příspěvky: 88
Registrován: 28 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Trnavský kraj

#24 Příspěvek od lufi »

masar píše:Ty jsi asi nikdy žádný dělič v praxi nenavrhoval, jinak bys věděl, o čem mtajovsky mluví. Nejde přeci jen o hodnotu odporů. Tebe vnitřní odpor děliče nezajímá? Tebe nezajímá z jak výkonných rezistorů dělič sestavíš - smd nebo 10W tělíska? Tohle měl také výpočet obsahovat. Kritizuje se minimální přínos této webové kalkulačky, ne její funkčnost. :wink:
To mas pravdu delic pre napajanie 500W ziarovky som nikdy nerobil ale pre vstupy OZ hafl o komparatoch ani n. a propo neviem co ma s tym spolocne watas odporov ci to vytvoris z 10W alebo 0,25W odporov je to stale odporovy delic, chapem o co tu ide ale predsa v praxi sa nieco take vobec nevyskytuje kto by dneska navrhoval odporovy delic pre zariadnie s prudovou zatazou, prudova zataz OZ je radoby mikroA...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od ZdenekHQ »

Je zbytečný se hádat o dobrým či špatným prohlížeči, když kód stránky neodpovídá doctype a je chybný. Pak se to chová různě.

Nezatížený dělič je jen teoretická hračka, v praxi se vždycky musí uvažovat proud do zátěže, jinak je výpočet nanic.

Mimochodem k těm OZ - ten vstupní proud platí jen při splnění jistých podmínek a u klasických bipolárních OZ se dost často mění podle napětí na druhým vstupu OZ.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#26 Příspěvek od Cust »

lufi: jednou jsem dělal dělič (na vstupu OZ), přitom se se bohužel muset spokojit asi s patnácti 2W odpory v sérii :-) - to také nejen k výkonové ztrátě - mají mršky pracovní napětí jen do 350 V

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tak tos byl ty, co kradl tu elektriku z 22kV a protože neměl trafák, tak to hnal přes odpory.... :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#28 Příspěvek od Crifodo »

custe, o tomhle jsi slyšel?
Přílohy
TP131.JPG
(26.1 KiB) Staženo 140 x

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#29 Příspěvek od Cust »

ano :-)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#30 Příspěvek od Crifodo »


Odpovědět

Zpět na „Teorie“