Roztok kalafuny v lihu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Aqarel »

já tedy používám kalafunu rozpuštěnou v technickém lihu, který lze pořídit v každé drogérii za pár korun, a koncentrace je taková, že lze dobře roztírat tento roztok štětcem po dps. Případně můžeš použít aceton.
Šílený web šíleného člověka, jak mi kdosi řekl: The Imaginary World - imaginaryworld.xf.cz

Uživatelský avatar
yakl
Příspěvky: 436
Registrován: 14 dub 2005, 02:00

#17 Příspěvek od yakl »

Nechce sa mi veriť, že perchlór dobre rozpúšťa kolofóniu. Najlepšie kolofóniu rozpúšťal trichlóretylén, ktorý sa v 60. rokoch predával pod názvom Čikuli - čistič škvŕn. Pozdejšie ho nahradili bez upozornenia a bez zmeny značky perchlórom a ten je skoro nepoužitelný na tento účel. Trichlóretylén totiž po zahriatí uvolňoval fosgén, preto bol nebezpečný. Dnes navrhujem túto živicu rozpustiť v technickom liehu a to tak, že potrebné množstvo kolofónie naškrabeme skrutkovačom, alebo iným ostrým predmetom, takto vzniknutý prach sa dobre rozpustí. Lieh musí mať izbovú teplotu, v studenom to ide veľmi zle, to isté platí aj o nitroriedidle.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od workhard »

V lihu to jde blbě,mnohem lepší je nitroředidlo a špičkových výsledků jsem dosáhl s ředidlem barev pro tamponový tisk :wink:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Aqarel »

to workhard: nevím, já s rozpouštěním kalafuny v lihu nemám vůbec žádné problémy
Šílený web šíleného člověka, jak mi kdosi řekl: The Imaginary World - imaginaryworld.xf.cz

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od workhard »

Zřejmě jsi to v tom ředidle ještě nezkusil :wink:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#21 Příspěvek od BOBOBO »

Chlorovaná rozpouštědla se snažím vypudit ze svého dosahu alespoň doma . Je to svinstvo a zbylé mozkové si raději ničím lihem .

Uživatelský avatar
radekV77
Příspěvky: 84
Registrován: 24 bře 2009, 01:00
Bydliště: Kladno

#22 Příspěvek od radekV77 »

já rozpouštím kalafunu v acetonu a přidám kousek polystyrenu, vše od oka a vždycky se mi to zatím osvědčilo :D

Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od markoni »

Nevadí že ten tiščak mám vyleptaný už par dní můžu ten roztok který jste mi poradili nanést po delší době?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od forbidden »

Muzes, ale mozna si zakonzervujes uz tenkou vrstvicku oxidu misto ciste medi :D
Leda bys to pred lakovani jeste prelestil.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#25 Příspěvek od Sendyx »

Hoši hoši.... kdybyste si místo toho babrání koupili půllitr MTS889, tak uděláte mnohem líp... a když už se babráte s tou kalafunou, tak ji to chce podrtit na prášek nebo aspoň pořádně roztlouct a rozpustit ji buď v bezvodém lihu (denaturovaný benzinem, blbě se shání), nebo výhradně v čerstvém lihu k pálení, a ještě lépe v toluenu, možná i nitroředidle. Perchlor rozpouští kalafunu blbě. Kalafuna v lihu bývá podle druhu a obsahu vody dost lepivá. Doporučuju do toho dát nějaké barvivo, stačí třeba do flašky jeden vnitřek z lihového fixu.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#26 Příspěvek od mtajovsky »

Pozor na 🤐. Některé denaturovací přísady (ne ale benzín) po vyschnutí lihu zůstanou a zabraňují úplnému vytvrdnutí kalafunového nátěru. Pak to lepí, a lepí a po třech měsících pořád lepí.

To už je pak snad opravdu lepší to MTS889 :D

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#27 Příspěvek od Sendyx »

Proč snad ??? To je jako uvažovat, jestli Vaz 2102 nebo žiguli, a říct "to už snad bude lepší ten LandRover" :roll:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#28 Příspěvek od Crifodo »

aceton čistý z lékárny.

Sendyx: já to chápal spíš jako "než jet na praseti a smrdět pak jako prase, to už je lepší se jednou rozšoupnout a pořídit si koně"

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#29 Příspěvek od Sendyx »

Aceton z lékarny nemusí být bezvodý, zatímco toluen je bezvodý vždycky (a míň smrdí).

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#30 Příspěvek od Crifodo »

asi jsem měl štěstí, já ho dostal nepančovaný, protože se nic nezkalilo hned ani po čase.
Acetonový smrad je mi míň nesympatický než toluen, který mi připomíná lepení lina :barf: aceton připomíná pozdní léto pod hrušní :D
Ale vede aether, který připomíná mladá léta modelářských detoňáků...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“