přepínač audio signálu

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
markuc
Příspěvky: 5
Registrován: 03 čer 2012, 02:00

#16 Příspěvek od markuc »

Jo, to je pravda ... jak jsem psal, jsem úplná guma, ale baví mě to :D
Zkusím vypotit nějaký schéma a dám to sem k připomínkám, díky za ochotu.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#17 Příspěvek od TAKJAN »

Co MAB, MAF - ekvivalenty?

Uživatelský avatar
markuc
Příspěvky: 5
Registrován: 03 čer 2012, 02:00

#18 Příspěvek od markuc »

Promiň, co to je ?

(znova připomínám, jsem guma ...) :D

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#19 Příspěvek od masar »

Vidím, že TAKJAN zatím neodpověděl, tak tedy já - MAB a MAC(ne MAF) je označení několika typů integrovaných obvodů z produkce TESLA, které se nazývají a mají funkci analogový multiplexer, např. MAB08. Tedy jsou k přepínání analogových signálů přímo určeny. Jejich funkční ekvivalenty jsou analogové multiplexery z řady CMOS 4052, 4053 aj. Také lze použít analogové spínače 4066. Záleží jen na tom, v jakém zařízení mají být použity a jaké požadavky mají plnit.
Ale to by snad zvukař měl znát. :wink:

p.s. Ještě podotýkám, že není vždy nutné používat speciální součástky. Mnohdy vyhoví i vhodné zapojení spínacích diod nebo tranzistorů (unipolárních i bipolárních) k dosažení daného cíle a pokud nejsou na závadu "kliksy" při spínání.
Zde diskutované zapojení s vactroly je tedy snadno nahraditelné. Jejich přednosti jsou hlavně v možnosti spojitého řízení přenosu. :wink:

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#20 Příspěvek od TAKJAN »

Pamatuji si to špatně. Ačkoliv je mám použity v zesilovači (DPA 220) už asi 24 let. Bez problémů, odstup, útlum, zkreslení..

Uživatelský avatar
markuc
Příspěvky: 5
Registrován: 03 čer 2012, 02:00

#21 Příspěvek od markuc »

Aha ... děkuju moc za vysvětlení. Právě ty kliksy při přepínání by dost vadily, musí to být absolutně tichý ... za chvilku budu mít hotový jakýsi návrh s těma vactrolama, dám to sem k vašemu ctěnému posouzení. Jen jich tam mám docela hodně ... třeba někoho napadne, jak to zjednodušit. Jde o to, že se bude přepínat symetrický signál linkové úrovně a obvod by měl obsahovat i funkci MUTE pro uzavření průchodu signálu a taky funkci MONO, kdy se oba signály (tedy L a R) spojí dohromady do mona. Díky všem za ochotu :D

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od jura80 »

Nebojme se používat k přepínání/spínání audiosignálu MOSFETY, samozřejmě vždycky dva antisériově. Už nějaký ten rok běží v jednom zesíku 2x35W moje ochrana reproduktorů, kde je namísto relé, pár hodně pořádných, silných MOSFETů.

U přepínání a tam, kde žádáme větší útlum, už by za určitých podmínek mohla vadit kapacita těch MOSFETů.
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“