Kondiky

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#16 Příspěvek od Cust »


Uživatelský avatar
ceeert
Příspěvky: 105
Registrován: 05 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzen

#17 Příspěvek od ceeert »

jezevec píše: Při nechtěném dotyku jde spíš o to leknutí než o nějakou bolest.
no to záleží kudy si proud najede cestu. Je pravda, ze jsem si 'pustil' nabitou obrazovku pres srdce a nezabilo me to,ale co to s ním způsobilo nemůžu bez vyšetření vedet.třeba se to projeví až ve stáří. Každopádně jsem do večera nemohl nic dělat. Myslím,že kdyby to praštilo někoho se slabým srdcem,tak by to nemusel přežít,buď proudem,nebo leknutím....
Ceeert

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#18 Příspěvek od MirrA1 »

Podívej se na technologii filmových kondenzátorů. A hlavně na jejich zbyťák který je 0,000nic. Díky tomuhle jsou schopny po čase se nabít na celkem vysoké napětí

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#19 Příspěvek od Cust »

neznám technologii film. kondíků ani co je to zbyťák..
navíc ani ten fyzikální princip, můžeš mi to nějak popsat?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#20 Příspěvek od Crifodo »

Na průmyslovém kondu BHC 4G7 na 450V jsem po prokazatelných xx měsících po demontování naměřil přes 200V.

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#21 Příspěvek od MirrA1 »

Cust píše:neznám technologii film. kondíků ani co je to zbyťák..
navíc ani ten fyzikální princip, můžeš mi to nějak popsat?
Nevíš co je zbytkový proud koundenzátoru? Nevím jestli si zase děláš srandu nebo....

Nevidím důvod proč bych tady měl něco vypisovat když se to dá všechno najít na netu.

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#22 Příspěvek od MirrA1 »

Jedna věc je "samonabíjení" kondenzátorů s nízkým zbytkovým proudem a druhá věc je opětovný nárust napětí po vybití.

V Brně na VUT se kdysi stala nepříjemnost. Při práci s vysokonapětovými C byl kondenzátor nabit na vysoké napětí. Potom byl tento kondenzátor vybit a po určité době byla odstraněna zkratovací propojka. No a napětí na tom kondenzátoru znovu samo vylezlo na nebezpečnou hodnotu a po dotyku to zabilo jednoho studenta.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#23 Příspěvek od Cust »

Ano, pokud jsou kondenzátory v sérii a neuzemní se všechny najednou. S tím mám mnohaleté zkušennosti.
Není mi ale jasné, jak se ten kondík sám od sebe nabije... Můžeš mi to vysvětlit nebo vložit odkaz na literaturuM

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#24 Příspěvek od MirrA1 »

Cust píše:Ano, pokud jsou kondenzátory v sérii a neuzemní se všechny najednou. S tím mám mnohaleté zkušennosti.
Není mi ale jasné, jak se ten kondík sám od sebe nabije... Můžeš mi to vysvětlit nebo vložit odkaz na literaturuM
Vezmi si kondenzátor, nabíj ho a pak ho vybíj. Změř si napětí po vybití a pak po několika minutách. Dokonce i na nejmenších kondenzátorech se ti napětí vždy zvýší. Nikdo tu nemluví o sériovém spojení.

Neznám přesný princip toho jak se ten kondenzátor sám nabije, ale vím že ty kondenzátory se prodávají a musí se i skladovat vyzkratované z důvodu že se samy nabíjejí! U běžných kondenzátorů k tomu nedojde kvůli tomu, že vlivem zbytkového proudu je tohle samonabíjení potlačeno. Ale když ten kondenzátor má obrovský izolační odpor, tak se na něm hromadí náboj.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#25 Příspěvek od Cust »

MirrA1, já jsem nechtěl nic zpochybňovat, jen mě to zajímá...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#26 Příspěvek od Crifodo »

http://archiv.astronomie.cz/modules.php ... tit&lid=46
"zemský povrch a atmosféra jsou převážně nabity elektrickými náboji opačné polarity, vytváří se v atmosféře přibližně vertikálně orientované elektrické pole, jehož intenzita dosahuje u zemského povrchu za podmínek klidného počasí hodnot 130 až 140 V.m-1. To tedy znamená, že potenciál mezi dvěma vodiči vzdálenými od sebe 1 metr ve vertikálním směru je 130 až 140 voltů."

obnovení náboje elektrolytického kondu má na svědomí dielektrikum, které se po vybití nedokáže úplně depolarizovat a znovu začne generovat náboj, teorii neznám, asi na tom bude mít podíl elektrolyt. :roll:

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#27 Příspěvek od Cust »

obnovení náboje si dokážu představit, atmosféru dokážu akceptovat, nicméně netuším jakým způsobem se ten kondík nabije sám od sebe na stole netuším...

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#28 Příspěvek od procesor »

elektrina zadarmo :wink: :?: to chcem

Uživatelský avatar
foxtrot
Příspěvky: 60
Registrován: 14 led 2007, 01:00

#29 Příspěvek od foxtrot »

uz je rozobraty :D napetie nikde uz nebolo :D :roll:
suciastky sa zidu...
VN trafo je na hovno :D (IHVT)
kable sa zidu :)
mam novy vesiak :D
a obrazovka ide ciganom do potoka ;)
(neberte to vazne)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#30 Příspěvek od masar »

Crifodo píše:...obnovení náboje elektrolytického kondu má na svědomí dielektrikum, které se po vybití nedokáže úplně depolarizovat a znovu začne generovat náboj, teorii neznám, asi na tom bude mít podíl elektrolyt. :roll:
Cust píše:obnovení náboje si dokážu představit, atmosféru dokážu akceptovat, nicméně netuším jakým způsobem se ten kondík nabije sám od sebe na stole netuším...
Také si myslím, že tenhle jev má na svědomí vlastnost dielektrika. V elektrostatickém poli nabitého kondenzátoru se v dielektriku vytvářejí elektrické dipóly, tvořené atomární strukturou, které se natáčejí (a také natahují) podle intenzity elstat. pole. Po vybití kondenzátoru se součet nábojů těchto dipólů sice rovná nule, ale ne všechny dipóly přitom mají nulový náboj. Natáčením těchto dipólů pak vzniká zmíněný "paměťový efekt". :wink:

"...no.. hrdobec...to je takový brouk, co si před sebou válí tu...kuličku...

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“