Plazma LG 42PC3RA, výměna ZSUS modulu

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#16 Příspěvek od Duvsan »

Toto sa tu už preberalo, vraj v polohe naležato môže vplyvom váhy panela dôjsť k popraskaniu komôrok. Skús to pohľadať.

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#17 Příspěvek od cabernet »

Raz som rozoberal plazmu Roadstar a problem bol v tom, ze ked som mal odstranit vsetky skrutky zo zadneho krytu, tak prave niekolkymi srobmi bol okrem ineho prichyteny aj zobrazovaci panel spolu s nejakymi doskami vnutri TV. Preto mi to nie je jasne, aky postup pri rozoberani mam zvolit, aby bol pre TV bezpecny.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#18 Příspěvek od vrky »

Co by mohlo dělat u téhle plazmy když je černá obrazovka tak je vidět červené zrnění jakoby šum.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#19 Příspěvek od kokun »

Duvsan píše:Toto sa tu už preberalo, vraj v polohe naležato môže vplyvom váhy panela dôjsť k popraskaniu komôrok. Skús to pohľadať.
Psal jsem to já - ale ty jsi to špatně pochopil (nebo sis to špatně vysvětlil).
Když to opatrně položíš a vypodložíš něčím měkkým (třeba poskládanou dekou), tak se určitě nic nestane.
Psal jsem, že se nedoporučuje (v poloze "naležato") přepravovat (třeba na "zahrádce" auta, v "kufru" apod.). Tady může dojít (třeba vlivem otřesů !!) k poškození těsnosti komůrek některých pixelů a tím pádem úniku plynu z těch komůrek - to je důvodem k možnosti poškození (v důsledku průhybu těžkých skleněných desek panelu !!) :cry:
A z tohoto důvodu je toto upozornění na každém obalu plazmy uvedeno - přepravovat jen ve svislé poloze :!:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#20 Příspěvek od Duvsan »

Jj děkuji

Uživatelský avatar
kasa
Příspěvky: 205
Registrován: 24 bře 2010, 01:00

#21 Příspěvek od kasa »

kokun píše:...Tady může dojít (třeba vlivem otřesů !!) k poškození těsnosti komůrek některých pixelů a tím pádem úniku plynu z těch komůrek - to je důvodem k možnosti poškození (v důsledku průhybu těžkých skleněných desek panelu !!)
Prostor s plynovou náplní je pro celý displej (tedy všechny subpixely) společný. Keramická mřížka ohraničující subpixely je z propustného materiálu (pro vzdálenou představu trochu připomíná Itong) a její účel je pouze plošně ohraničit výboj. Tato keramická plástev je stisknutá mezi skleněnými deskami displeje podtlakem (0.5 MPa), takže v obvyklých nadmořských výškách žádný zvájemný průhyb skel nehrozí. Poškození PDP tím, že by byl přepravován na ležato, je pověra, stejně jako s ledničkami.

To upozornění na šetrné zacházení (dříve i různé indikátory otřesů) je proto, že je plazma prostě křehká.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#22 Příspěvek od Duvsan »

BTW videl som plazmu, kde tmavé plochy, ktoré boli v pohybe, zrnili na červeno. Tuším sa to už tiež spomínalo, ale netrúfam si to nájsť. Niečo tam treba nejak nastaviť.
kasa píše:Keramická mřížka ohraničující subpixely je z propustného materiálu (pro vzdálenou představu trochu připomíná Itong) a její účel je pouze plošně ohraničit výboj.
Pokiaľ viem, sú tam tri plyny, pre každú farbu jeden. Tedy tá keramika asi nemôže byť priepustná, nie?

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#23 Příspěvek od Burajko »

3 luminofory.To kasa co je to podtlak 0,5MPa?
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
kasa
Příspěvky: 205
Registrován: 24 bře 2010, 01:00

#24 Příspěvek od kasa »

Duvsan píše:BTW videl som plazmu, kde tmavé plochy, ktoré boli v pohybe, zrnili na červeno. Tuším sa to už tiež spomínalo, ale netrúfam si to nájsť. Niečo tam treba nejak nastaviť.
Jedná se o samozápaly některých subpixelů během scanovací fáze. Příznak konce životnosti displeje, někdy lze dočasně trochu vylepšit změnou napětí Ucsan.
Duvsan píše:Pokiaľ viem, sú tam tri plyny, pre každú farbu jeden. Tedy tá keramika asi nemôže byť priepustná, nie?
Ne. Tak to tedy opravdu není.

Uživatelský avatar
kasa
Příspěvky: 205
Registrován: 24 bře 2010, 01:00

#25 Příspěvek od kasa »

Burajko píše:co je to podtlak 0,5MPa?
Ten podtlak je správně 0,05 Mpa = 50 kPa (spletl jsem se o řád sorry). Pokud je tedy atmosférický tlak přibližně 100 kPa, pak mezi skly PDP je to polovina.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#26 Příspěvek od kokun »

Duvsan píše: ... Pokiaľ viem, sú tam tri plyny, pre každú farbu jeden. ...
Dušane - zase špatně.
Plyn je tam samozřejmě jen jeden - nechci se s uživatelem kasa zase přít (nepochybně má přes "plazmy" větší znalosti než já - páč je nedělám a co o nich "znám", mám vesměs jen z teoretických školení) - jen se mně nějak nepozdává ten jeho "podtlak".
Pokud vím (a nechce se mně to na NETu hledat (ale asi i k tomu dojde, pokud se neujednotíme) - měl by tam být "přetlak plynu" (inertního - něco jako Xenon - obdoba toho, co je v zářivkové trubici) - :nevim:

A teď k barvám - jsou tam samozřejmě 3 (základní - tj. R,G,B) - jsou to vrstvy luminoforů (obdoba jako u CRT obrazovky) :!: Plazmovým výbojem v dané komůrce dojde k rozsvícení patřičného luminoforu. JAS daného pixelu ja dán počtem "plazmových výbojů" (bývá jich až 8, resp. jich může být max. až 16) - tedy čím větší počet výbojů (v dané komůrce - pixelu) nastane, tím více se daný luminofor rozzáří. Z toho plyne: čím větší JAS požaduji, tím se musí zapálit více plazm. výbojů - tj. musím dodat větší příkon = zvětšuje se spotřeba. Tu je vysvětlení toho, proč je při tmavých scénách spotřeba nižší, než při scéně s vysokým jasem 8O
A taky toho, proč může dojít k nevratnému "vypálení" určitých pixelů (např. LOGA) - při nehybném (statickém) dlouhodobě působícím - na slejné místo na panelu (tady se nabízí přirovnání zase k CRT - "vypálení" vodorovné linky, při poruše vertikálu) :roll:
Limitujícím faktorem (pro životnost panelu) je hlavně problém, že se nedaří "vyrobit" luminofor B s dostatečnou svítivostí a hl. životností (oproti luminoforům barev R a G, u kterých tento problém není).
Tento faktor ovlivňuje výrobce panelů natolik, že se udává životnost panelu (pro pokles JASu na 50%) hlavně s ohledem na životnost B-luminoforu. Jeho nižší svítivost se údajně "dorovnává" (k barvám R a G) větší komůrkou-pixelem (tj. větší plochou toho luminoforu B).
"Jak jsem koupil, tak prodávám" - jsem si samozřejmě vědom toho, že i toto (co tady prezentuji) už nemusí být zdaleka všechno pravda - páč tyto info mám ze školení, před cca 3-mi lety 8O
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
kasa
Příspěvky: 205
Registrován: 24 bře 2010, 01:00

#27 Příspěvek od kasa »

Byl bych nerad, kdyby se moje snaha o vysvětlení základních věcí a upřesnění nějakých mlhavých domněnek setkávala s váhavým postojem místní inkvizice. Proto přidávám ještě pár upřesnění:
- Pokud někdo nevěří, že je tlak směsi plynů v PDP menší než je tlak atmosférický, může si samozřejmě vzít štípačky a křupnout ten čerpací zátav po straně displeje. Vždyť i zářivkám se říkává "nízkotlaké výbojky".
- Regulace jasu se u PDP neprovádí počtem výbojů, ale zapálením daného subpixelu v různě trvajících subsnímcích, kterých je vždy konstatntní počet. Tedy celkovou dobou vždy stejného počtu různě trvajících záblesků.
- Limitujícím faktorem životnosti PDP není snížení jasu nebo kontrastu, ale jeho poruchovost a rentabilita opravy.

Pane kokúň, je mi to upřímně líto, ale v tomhle případě se shodneme jen na tom, že těch subsnímků bývá 16, protože více vzhledem ke kvantizaci videosignálu nemá smysl. Jinak to vypadá, že jste byl tenkrát na docela dobrém školení, ale mezitím se spousta věcí změnila a taky trochu asi i zapomněla.

Uživatelský avatar
MaTTo
Příspěvky: 528
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Slovakia

#28 Příspěvek od MaTTo »

Môct sa moze ale riskujes tym poskodenie pdp panela, nakolko je to sklo pomerne dost velke tak pri polozeni nalezato by mohlo dôjst k prehnutiu ci inemu mechanickemu zatazeniu/pnutiu vzhladom k velkej ploche a riskujes poskodenie jednotlivych komôrok naplnenych plynom atd., predsalen vo zvislej polohe nieje take pnutie a mech. zataz vyvijana na panel aby nieco take nastalo .Ked to je nejaka vecsia uhlopriecka tak by som to neskusal radsej .
Doing service for those who do .
Notes : ThinkPad T420 + ThinkPad X220 .
We make the tools, you make them do .

Uživatelský avatar
marek169
Příspěvky: 2
Registrován: 09 zář 2013, 02:00

#29 Příspěvek od marek169 »

ICE píše:Mám stejný problém, když je televize studená, najede a hraje bez problémů. Po vypnutí a novém zapnutí se již pouze snaží najet, musí se vypnout ze zásuvky. Předpokládal jsem tepelnou závislost v napájecím zdroji, po vychlazení sprejem - bez výsledku. Nesetkal se někdo s něčím podobným?
podarilo sa to vyriešiť? Lebo mam ten istý problém vie mi niekto poradiť?

Uživatelský avatar
marek169
Příspěvky: 2
Registrován: 09 zář 2013, 02:00

#30 Příspěvek od marek169 »

nevie nikto poradiť ? :cry:

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“