pamět s desítkovým čítačem

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#16 Příspěvek od frpr666 »

Pěkný návod na něco podobného s mikrokontrolérem je:
http://ww1.microchip.com/downloads/en/A ... 00511e.pdf
Kdysi jsem si postavil low-cost programátor PonyProg.
http://www.lancos.com/prog.html
Umí Atmely a teď se koukám, že i některé PIC.
Z profi programátorů jsou dobré: AVR Dragon pro Atmela a MPLAB ICD2 pro PIC.
Každopádně s mikrokontrolérem zažiješ spoustu legrace.

Uživatelský avatar
-npod-
Příspěvky: 79
Registrován: 24 pro 2009, 01:00

#17 Příspěvek od -npod- »

tak, to je menší trapas... co je to mikrokontrolér?no jo tuším, programovatelný obvod, ale přesná definice
nic, zabírá to moc místa

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#18 Příspěvek od Andrea »

-npod- píše:tak, to je menší trapas... co je to mikrokontrolér?no jo tuším, programovatelný obvod, ale přesná definice
-npod- píše:na PIC nemám programátor
A co je to PIC víš, když nevíš co je to mikrokontrolér? Si to zadej do wikipedie.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Hlavní_strana

Uživatelský avatar
-npod-
Příspěvky: 79
Registrován: 24 pro 2009, 01:00

#19 Příspěvek od -npod- »

masar píše:To co potřebuješ snadno splní integrovaný obvod 4017 (CMOS desítkový čítač), jehož 10 výstupů bude navzájem propojeno přes 10 diod a spínačů (které tvoří tu paměť - např. palcové spínače) a na jejich výstupu bude jeden tranzistorový spínač, který bude spínat tu LEDku. Do čítače budeš pouštět impulzy o kmitočtu např. 1 Hz. Je to ono? :wink:

p.s. Pokud bys trval jen na 8-mi výstupech, tak cyklus čítače zkrátíš na 8. Pokud nezvládneš schema, nakreslím ti ho. :wink:

Stačí to takhle? :wink:


k čemu jsou ty diody?, a ten tranzistor, proč tam spíná? (myslel jsem že spínat bude signál z výstupů)




jinak ale díky, zkusím to hned jak seženu IO4017
nic, zabírá to moc místa

Uživatelský avatar
-npod-
Příspěvky: 79
Registrován: 24 pro 2009, 01:00

#20 Příspěvek od -npod- »

Andrea píše:
-npod- píše:tak, to je menší trapas... co je to mikrokontrolér?no jo tuším, programovatelný obvod, ale přesná definice
-npod- píše:na PIC nemám programátor
A co je to PIC víš, když nevíš co je to mikrokontrolér? Si to zadej do wikipedie.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Hlavní_strana






takže mikrokontrolér je mikropočítač, tedy jednoduchý programovatelný obvod, tedy je možno mikrokontrolérem nahradit jakýkoliv IO?
nic, zabírá to moc místa

Uživatelský avatar
-npod-
Příspěvky: 79
Registrován: 24 pro 2009, 01:00

#21 Příspěvek od -npod- »

jo, teď jsem našel jednoduchý programátor osmy vývodovích PIC
http://netcode.cz/articles/cheap-jdm-pi ... ammer.aspx
nic, zabírá to moc místa

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#22 Příspěvek od masar »

-npod- píše:...k čemu jsou ty diody?, a ten tranzistor, proč tam spíná? (myslel jsem že spínat bude signál z výstupů)...
Diody zabraňují zkratu: aktivní výstup(H) - sepnutý spínač - jiný sepnutý spínač - neaktivní výstup(L), jasné?
Tranzistor je tam kvůli proudovému zesílení, ale když použiješ nízkopříkonovou LED, můžeš tranzistor vynechat. :wink:

Těch diod tam může být celkem o dvě méně, schválně, jest-li víš proč. :wink:
Naposledy upravil(a) masar dne 10 led 2010, 22:04, celkem upraveno 1 x.

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od Jirka »

-npod- píše:
Zmije píše:Nebereš to trochu napřeskáčku? Raději si nejdříve kup Poznáváme elektroniku I., nebo podobnou knihu pro začátečníky.
základy elektroniky mám, zajímá mě, jak připojit display
Kvůli tomu musíš kupovat knihu? Vždyť přece všechno najdeš na internetu. Podle tvých dotazů se ale opravdu nejdřív nauč základy. Každý tak nějak začínal.
Tam se dovíš i:
-npod- píše:k čemu jsou ty diody?, a ten tranzistor, proč tam spíná? (myslel jsem že spínat bude signál z výstupů)
*****

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#24 Příspěvek od Crifodo »

desítkový čítač je čítač který změní výstupní hodnotu po příchodu desátého impulsu na vstupu hodin, nebo čítač který vyhodnocuje stav na deseti vstupech?

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#25 Příspěvek od Atlan »

ja som bol v tom ze je to citac čo počita do 10 res 0-9...a čo snim urobis je uz ina vec.

A celkovo to vlakno na mna posobi provokacnym dojmom.

Uživatelský avatar
-npod-
Příspěvky: 79
Registrován: 24 pro 2009, 01:00

#26 Příspěvek od -npod- »

masar píše:
-npod- píše:...k čemu jsou ty diody?, a ten tranzistor, proč tam spíná? (myslel jsem že spínat bude signál z výstupů)...
Diody zabraňují zkratu: aktivní výstup(H) - sepnutý spínač - jiný sepnutý spínač - neaktivní výstup(L), jasné?
Tranzistor je tam kvůli proudovému zesílení, ale když použiješ nízkopříkonovou LED, můžeš tranzistor vynechat. :wink:

Těch diod tam může být celkem o dvě méně, schválně, jest-li víš proč. :wink:


dioda 9 a 10?. jaký má IO4017 přibližně odpor?
nic, zabírá to moc místa

Uživatelský avatar
-npod-
Příspěvky: 79
Registrován: 24 pro 2009, 01:00

#27 Příspěvek od -npod- »

Atlan píše:ja som bol v tom ze je to citac čo počita do 10 res 0-9...a čo snim urobis je uz ina vec.

A celkovo to vlakno na mna posobi provokacnym dojmom.

jo počítá do deseti, myšleno bylo vytvořit 10 BITovou paměť, která podle toho, jaký spínač je sepnutý bliká s led



působit to může, ale skutečnost je jiná
nic, zabírá to moc místa

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#28 Příspěvek od masar »

Ale ne, s tím ušetřením jsem zase "střelil kozla", je to omyl :oops: . Musí tam být všechny diody, popř. jiný součtový člen (např. 8-vstupové a 2-vstupové hradlo NOR).
Výstupní odpor obvodů CMOS je jiný pro výstupní úroveň H a jiný pro výstupní úroveň L. Většinou je výstup schopen větší proud brát (L) než dávat(H). Proto je vhodné za tyto obvody zařadit výkonový spínač nebo budič. :wink:

Uživatelský avatar
-npod-
Příspěvky: 79
Registrován: 24 pro 2009, 01:00

#29 Příspěvek od -npod- »

plete se mi to H a L, používejte prosím numerickuí soustavu (1 a 0)
nic, zabírá to moc místa

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#30 Příspěvek od masar »

No a pokud má být využito všech deseti výstupů (včera jsem ty tvoje jedničky a nuly nějak špatně spočítal, to ty ale také), tak zapojíš i diody D9 a D10 na spínače a pin 15 spojíš s GND. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Poradna“