vyhazování hlavního jističe

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#16 Příspěvek od jogo »

tomasjedno píše:.....před často zapínanými žárovkami mám rázový termistor.....
Dal by si sem k tomu niečo viac?

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#17 Příspěvek od tomasjedno »

Toudy píše:Toto platí pri istení obvodov a druhu ističa, kde Ia by mal byť vypínací prúd daného ističa....
Istič s charakteristikou C:
Ia = 8. 16= 128A

Istič s charakteristikou D:
Ia =16. 16 = 256A
Co to je za násobky, 5-8-16?
Já znám 5-10-20.

Taky by bylo vhodné uvést pro méně znalé, že se jedná o vypínací proud, při kterém musí jistič vybavit do 0,1 s. Zkratová spoušť ale může vybavit i rychleji, nebo při nižším násobku (B: 3-5, C:5-10, D: 10-20). Takže se klidně může stát i to, že B od jednoho výrobce bude totožná s C od jiného.
Přílohy
char.jpg
(21.13 KiB) Staženo 42 x

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#18 Příspěvek od tomasjedno »

jogo píše:
tomasjedno píše:.....před často zapínanými žárovkami mám rázový termistor.....
Dal by si sem k tomu niečo viac?
Jestli se nepletu, tak používám tyhle. V e-shopu sice píšou min. objednací množství 250 ks, ale na krámě je mají i jako kusovky.
Pozor na montáž - pochopitelně se hřejí. Taky je pak vhodné, pokud nejsou montované přímo ve svítidle ale třeba ve vypínači, používat jistič s char. B kvůli impedanci smyčky.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#19 Příspěvek od Eleman »

Můžu potvrdit. Použil jsem na zkoušku termistory z vyřazených PC zdrojů už asi před čtyřmi lety u světla v koupelně, WC a na chodbě. Od té doby zatím všechny žárovky drží (nebo se ty nespolehlivé předtím vyselektovaly :lol: ). Termistory na zkoušku tak už zůstaly navždy.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#20 Příspěvek od jogo »

Ďakujem,
a možno pozriem aj nejaké pc zdroje..
Má to zaradenie termistora do obvodu aj nejaké nevýhody?

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#21 Příspěvek od tomasjedno »

Samozřejmě že má. Člověk přijde o množstevní slevy v obchodě se žárovkami.
Na jinou nevýhodu jsem zatím nenarazil.

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#22 Příspěvek od Lukar »

Další pro sousedy nevýhody: co jsem v patrech před každou žárovku dal term. z vyřazených sp. zdrojů (+ je tam pohybový senzor) sousedi se nemají na co vymluvit, když dříve chodili dojednat nápravu :lol: (výměna žárovky) a vrátlili se v ktastrofálním stavu aniž ke mě dorazili. Před montáží term. jsem každý měsíc měnil 1-2 žárovky, s podivem teď max. 1 za 2-3 měsíce. Takže buď to pomohlo nebo QLITA žárovek se zlepšila.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#23 Příspěvek od jogo »

:) takže jediný nedostatok je zvýšená teplota v domácnosti. Neviem aké teplo produkuje termistor, nie je potom v tej inšt. krabičke pritesno?

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#24 Příspěvek od tomasjedno »

tomasjedno píše: Pozor na montáž - pochopitelně se hřejí. Taky je pak vhodné, pokud nejsou montované přímo ve svítidle ale třeba ve vypínači, používat jistič s char. B kvůli impedanci smyčky.
Instalace do chumlu drátů v instalační krabici není zrovna nejlepší nápad. Protavená izolace a šlus tu úsporu pěkně prodraží.
Já to dávám přednostně do svítidla (pozor na příp. hořlavý podklad) - stropní svítidla v předsíni, WC apod., anebo do vypínače (instalace s krabicemi, takže jsou tam jen 2-3 dráty vedoucí k vypínači) příp. do rozvodnice, když je tam dost volného místa.
Na vodiče poblíž termistoru dávám návlek ze silikonové bužírky, zrovna tak na vývody termistoru.
jogo píše:Neviem aké teplo produkuje termistor
Není nic jednoduššího, než si to s konkrétním termistorem a žárovkou oměřit.
Ten termistor co jsem na něj dal link se hřeje se 40W žárovkou asi 0,5 W, se dvěma 100W žárovkami asi 2 W.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#25 Příspěvek od jogo »

Jj, myslel som inšt. krabičky tie pod vypínačmi.
Ďakujem pekne za poradenie, aj vecí okolo, pretože touto myšlienkou som sa zaoberal už dávnejšie - odkedy aj ja pravidelne nahadzujem ističe vnútri aj vonku, len vždy boli veci dôležitejšie..Už to len zrealizovať :)

Ešte len pre zaujímavosť sa zaopýtam na tú impedanciu smyčky - úpravu termistorom by som rád urobil na rôznych odberných miestach, tam kde často mením žiarovky, napr. v prenajatom priestore kde k ističom má prístup len akýsi prevádzkar (je to stará, už všelijako pozliepaná rozvodnica) prípadne v byte kde je prastarý čierny istič (čelne 4x4cm v strede s tlač.) - k čomu je nutné to dodržať?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#26 Příspěvek od Hill »

Aby aspoň nějaké jištění vyletělo při zkratu včas, než začne hořet.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#27 Příspěvek od jogo »

Možno je pojem impedančná smyčka (slučka) triviálna záležitosť, nepoznám to, preto som sa pýtal..

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#28 Příspěvek od Hill »

Ale pozor, to píšu jen o případu, že uměle zvýšíš impedanci smyčky jen pro svítidlo.
Byla řeč o impedanci jak pracovní, tak ochranné smyčky. Když dáš termistor do fáze, tak nepříznivě ovlivníš obě.
Navíc v síti TN-C je to současně také ochranná smyčka (proud běhá stejnými dvěma dráty), která musí při zkratu fáze na kostru zajistit vypnutí předřazeného jištění v předepsaném čase - a ten je daleko kratší, zjednodušeně: vypnout, než si na to někdo sáhne, ale radši dřív, co když se toho zrovna držíš?
Myslím si, že starou ČSN 34 1010 ani všechny verze -4-41, co po ní vyšly, snad ani stručněji shrnout nelze.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#29 Příspěvek od Eleman »

Myslím, že když se dá termistor přímo do svítidla tak to není nic proti ničemu (prostě je součástí svítidla - žárovka+termistor) a je to v pohodě. Dávat termistor někam do rozvaděče nebo do krabice je blbost, protože aby to mělo smysl a prodloužilo to současně život žárovky, je třeba aby každá žárovka měla svůj termistor.
Samozřejmě chápu, že u některých svítidel nemusí být uvnitř na termistor vhodné místo, ale většina chodbových, koupelnových, sklepových atd. to místo má.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#30 Příspěvek od tomasjedno »

Eleman píše:aby to mělo smysl a prodloužilo to současně život žárovky, ...je třeba aby každá žárovka měla svůj termistor...
Proč?
Já nevidím žádný problém v tom, když je na jednom termistoru třeba 6 žárovek po 40 W.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“