Nabíjeèka Narex AN90 E-2, pøerušený primár

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#16 Příspěvek od Celeron »

Mě se už 3 x stalo, že u narexácký nabíječky 14,4V ihned po nasunutí hodně vybitý, možná i častečně zkratovaný baterce bouchla vnitřní trubičková pojistka. Byla zkratovaná jedna z diod za trafem, vždy stejná.
Jirka

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#17 Příspěvek od Michal22 »

Ahoj, připojím se k tomuto tematu, i když s jiným zařízením.
Kolega z práce donesl nabíječku k akuvrtačce Bosch, že přestala fungovat. Samo že přerušená pojistka na primáru, ale stejně jako Milan i já ji nemůžu dost dobře vydlabat ven, je v okénku kostřičky. A taky jsem opatrný čověk, proto přemýšlím o náhradě celého transformátoru. Našel jsem v Gesu tento: http://www.ges.cz/cz/ei48-16-112ts-GES07506932.html , rozměrově by měl sedět, výkonově též. Avšak jak napěťově? V originál zdroji je gretz ze čtyř 1N4001, bez filtrace. Můžu tedy vycházet z toho, že když původní nabíječka měla dávat 14.4V, tak na výstupu trafa bylo 12V∿ ??? A nevíte zda toto trafo z Gesu má vestavěnou tepelnou pojistku?
Díky
Přílohy
PA170150.jpg
(224.11 KiB) Staženo 201 x
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
doskok55
Příspěvky: 182
Registrován: 07 dub 2007, 02:00
Bydliště: Brno

#18 Příspěvek od doskok55 »

Musíš tu krytku z poloprůhledného mléčného měkčeného plastu viz obr. od „procesor“ co má za účel zadržovat teplo u té pojistky celou odříznout pryč. Jde to, stačí krátký nožík s hodně ostrou špičkou a trocha zručnosti, aby ses nepořezal nebo nezajel do vinutí. Nejdřív to odřízni po bocích, pak zkus, jestli to nepůjde odlomit (jestli nepovolí to lepidlo kterým je to lepené) a když ne tak to opatrně odřízni po celé délce středové dělící přepážky vinutí. Pak už stačí jen prostřihnout krycí pásku vinutí a je to. Pojistka je připojena přímo pod ním nahoře a na konci vinutí.

Uživatelský avatar
Mousak
Příspěvky: 8
Registrován: 11 čer 2014, 02:00

#19 Příspěvek od Mousak »

Ahoj, vracím se k tématu nefunkční nabíječky Narex. Už jsem si prošel nefunkční tepelnou pojistkou, dosluhujícím akumulátorem a nyní nenabíjející nabíječkou. Aku mám po repasi, je to neuvěřitelná změna ve výdrži a kroutícím momentu, ale to jen na okraj. Mám nabíječku s třemi tranzistory a s Ledkou co svítí červeně při nabíjení a když je nabito tak svítí zeleně. Schéma odpovídá tomu co tu publikoval doskok55. Mě prostě svítí pořád zelená ledka a tím pádem nedojde k nabíjení. Myslel jsem, že to vyřeší výměna aku, ale to byla špatná úvaha. Napětí naprázdno co se připojuje akučlánek je v pohodě(cca 15V), ale po zasunutí akučlánku prostě svítí zelená ledka. Netuším zda odešel nějaký polovodič, kdyby jste mě navedli nebo naznačili co mám a jak otestovat byl bych moc rád. Předem díky za případné rady. Pěkný den

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#20 Příspěvek od Michal22 »

Ty tranzistory tam bývají jen kvůli indikaci. Jeden z nich bude mít mezi E a B (PNP) zapojen snímací odpor v řádu ohmů, mrkni na něj. Kdyby byl přerušený, nenabíjelo by to. Rychlá zkouška by byla i připojení žárovky na výstup nabíječky (musí se rozsvítit, zároveň i červená LEDka).
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#21 Příspěvek od ok1hga »

Mousak píše:Už sem si prošel nefunkční tepelnou pojistkou
stejný nález . . .
. . . ale po opravě vadné tepelné pojistky se trafo i při odpojení od nabíječky stále hodně hřeje, tak až vypne pojistka

. . . "mezizávit" a je vymalováno.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#22 Příspěvek od Michal22 »

ok1hga- ale tím neřešíš jeho problém. On na sekundáru napětí má (svítí zelená LED), ale nic mu neteče do baterie. Nebo možná i teče, ale on o tom neví.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#23 Příspěvek od ok1hga »

Michal22 píše:ale tím neřešíš jeho problém
ano neřeším,
jen popisuji můj nález závady pro ostatní

Uživatelský avatar
Mousak
Příspěvky: 8
Registrován: 11 čer 2014, 02:00

#24 Příspěvek od Mousak »

Michal22 píše:ok1hga- ale tím neřešíš jeho problém. On na sekundáru napětí má (svítí zelená LED), ale nic mu neteče do baterie. Nebo možná i teče, ale on o tom neví.
Zkusím tedy proměřit zda teče po připojení proud do baterky. Podle tebe je tedy možné, že Ledka jen špatně signalizuje, ale ve skutečnosti nabíječka funguje? To mě napadlo proměřit když jsem měl ještě starý aku-článek, tak proud netekl, ale teď s novým repasem jsem to neprověřil, nějak jsem automaticky uvažoval, že je závada v rozsahu nefunkčnosti nabíjení. Až budu doma prověřím a dám vědět. Zatím díky.
Jo a zkusím taky tvůj nápad připojit jen žárovku.

Uživatelský avatar
Mousak
Příspěvky: 8
Registrován: 11 čer 2014, 02:00

#25 Příspěvek od Mousak »

Mousak píše:
Michal22 píše:ok1hga- ale tím neřešíš jeho problém. On na sekundáru napětí má (svítí zelená LED), ale nic mu neteče do baterie. Nebo možná i teče, ale on o tom neví.
Zkusím tedy proměřit zda teče po připojení proud do baterky. Podle tebe je tedy možné, že Ledka jen špatně signalizuje, ale ve skutečnosti nabíječka funguje? To mě napadlo proměřit když jsem měl ještě starý aku-článek, tak proud netekl, ale teď s novým repasem jsem to neprověřil, nějak jsem automaticky uvažoval, že je závada v rozsahu nefunkčnosti nabíjení. Až budu doma prověřím a dám vědět. Zatím díky.
Jo a zkusím taky tvůj nápad připojit jen žárovku.
Takže jsem provedl měření. Na sekundáru je 2x14,8V. Na výstupu do akumulátoru je 20,8V. Pokud změřím proud při připojeném aku a svítící zelené Ledce tak tam teče jen cca 30mA. Po připojení žárovky 12V/5W se sotva rozžhaví vlákno(téměř neviditelně) a svítí zelená Ledka. Vypadá to, že tam prostě neteče správný proud(svítí zelená Ledka tak to tomu odpovídá). Tak netuším co dál, odpory jsou jako nové takže nevypadají na poškození. Co způsobuje snížení proudu a ukončení nabíjení? Co tyristor? Červená Ledka se prostě nerozsvítí, jen rychle problikne na zelenou. Díky za vaše případné rady.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#26 Příspěvek od ok1hga »

Mousak píše:Co tyristor? Červená Ledka se prostě nerozsvítí, jen rychle problikne na zelenou
http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums ... -3_167.png
ten tyristor jsi kontroloval ? klidně může být vadný
Přílohy
20140611_3P4MH.jpg
(178.33 KiB) Staženo 198 x
20140611_spoje.jpg
(201.28 KiB) Staženo 203 x
20140611_soucastky.jpg
(212.43 KiB) Staženo 209 x

Uživatelský avatar
Mousak
Příspěvky: 8
Registrován: 11 čer 2014, 02:00

#27 Příspěvek od Mousak »

ok1hga píše:
Mousak píše:Co tyristor? Červená Ledka se prostě nerozsvítí, jen rychle problikne na zelenou
http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums ... -3_167.png
ten tyristor jsi kontroloval ? klidně může být vadný
No pohledem jsem ho kontroloval :D , ale to je vše. Jak provést co nejjednodušeji kontrolu?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#28 Příspěvek od ok1hga »

Mousak píše:ale to je vše. Jak provést co nejjednodušeji kontrolu?
nejdřív změříš odpor R1 200Ω, potom zapojíš mezi "+" a "T" žárovku 24V/5W.
pak spojíš "-" a "T" drátem a žárovka by se měla rozsvítit . . .

Uživatelský avatar
Mousak
Příspěvky: 8
Registrován: 11 čer 2014, 02:00

#29 Příspěvek od Mousak »

ok1hga píše:
Mousak píše:ale to je vše. Jak provést co nejjednodušeji kontrolu?
nejdřív změříš odpor R1 200Ω, potom zapojíš mezi "+" a "T" žárovku 24V/5W.
pak spojíš "-" a "T" drátem a žárovka by se měla rozsvítit . . .
Tak jsem odpor zkontroloval, má cca 200Ω. Pak jsem zapojil žárovku dle tvého návodu a bohužel se nerozsvítila, ale zelená Ledka ano. Takže to vypadá na tyristor. Máte zkušenost z nějakou náhradou, u nás co jsem zjišťoval nemají tento NEC3P4MH. Díky

Uživatelský avatar
Mousak
Příspěvky: 8
Registrován: 11 čer 2014, 02:00

#30 Příspěvek od Mousak »

Mousak píše:
ok1hga píše:
Mousak píše:ale to je vše. Jak provést co nejjednodušeji kontrolu?
nejdřív změříš odpor R1 200Ω, potom zapojíš mezi "+" a "T" žárovku 24V/5W.
pak spojíš "-" a "T" drátem a žárovka by se měla rozsvítit . . .
Tak jsem odpor zkontroloval, má cca 200Ω. Pak jsem zapojil žárovku dle tvého návodu a bohužel se nerozsvítila, ale zelená Ledka ano. Takže to vypadá na tyristor. Máte zkušenost z nějakou náhradou, u nás co jsem zjišťoval nemají tento NEC3P4MH. Díky
Tak jsem nakoupil tyristor, nové diody(už jsou jeté) a kondík co vypadal lehce nafoukle. Zkusím vyměnit a dám vědět.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“