co znamena "j" ve vzorcich...?

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
marzou
Příspěvky: 130
Registrován: 24 čer 2007, 02:00

#16 Příspěvek od marzou »

.......a těch dalších 22 hodnot? :)

Uživatelský avatar
Racius
Příspěvky: 189
Registrován: 29 srp 2009, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od Racius »

Nie je problém vyrátať ľubovoľnú odmocninu ľubovoľného čísla, akurát pri tom vyššom počte to dlhšie trvá.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#18 Příspěvek od Andrea »

marzou píše:.......a těch dalších 22 hodnot? :)
23. odmocnina ze skaláru je vektor? 8O

Uživatelský avatar
marzou
Příspěvky: 130
Registrován: 24 čer 2007, 02:00

#19 Příspěvek od marzou »

řekl bych, že n-tá odmocnina má v komplexním oboru právě n hodnot:)

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#20 Příspěvek od Andrea »

Aha, zajímavé.

A šlo by sem vypsat těch n hodnot třeba pro jednoduchost 5. odmocniny z -32?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#21 Příspěvek od Andrea »

Tak 5. odmocniny z -32 jsou asi
1,618 + 1,176i
-0,618 + 1,902i
-2
-0,618 - 1,902i
1,618 - 1,176i
Já se :oops: , že už jsem to zapomněla.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od piitr »

Tohle mě vždycky štvalo, že v reálných číslech se odmocnina definuje tak, že vrací jen jedno řešení (z možných dvou), a v komplexních se definuje tak, že vrací všechny. Prostě to samý se najednou chápe jinak. Navíc to v tom komplexním už ani není funkce, což je docela špatně. Podle mě by i ta komplexní odmocnina měla vracet jen jedno řešení. Nechápu, proč se to učí takhle.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#23 Příspěvek od Crifodo »

Pořád s napětím čekám, kdy z téhle "teorie" vypadne nějaký použitelný smysl pro elektronickou praxi, nebo aspoň rozšiřování nových obzorů :roll:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#24 Příspěvek od Andrea »

Crifodo píše:Pořád s napětím čekám, kdy z téhle "teorie" vypadne nějaký použitelný smysl pro elektronickou praxi, nebo aspoň rozšiřování nových obzorů :roll:
A je to napětí stejnosměrné nebo střídavé? Já jen jestli budeš potřebovat druhý vodič :roll:

Uživatelský avatar
marzou
Příspěvky: 130
Registrován: 24 čer 2007, 02:00

#25 Příspěvek od marzou »

piitr píše:Tohle mě vždycky štvalo, že v reálných číslech se odmocnina definuje tak, že vrací jen jedno řešení (z možných dvou), a v komplexních se definuje tak, že vrací všechny. Prostě to samý se najednou chápe jinak. Navíc to v tom komplexním už ani není funkce, což je docela špatně. Podle mě by i ta komplexní odmocnina měla vracet jen jedno řešení. Nechápu, proč se to učí takhle.
Trochu bych přeformuloval to, co jsem už uvedl, n-tá odmocnina má vždy n řešení, všechny tyto řešení lze však vždy zobrazit pouze v komplexním oboru, to ale neznamená, že v reálném oboru musí být pouze jedno řešení

2 odmocnina z 1 má 2 komplexní řešení, obě jsou také reálná.........
8 odmocnina z 1 má 8 komplexních řešení, z toho 2 jsou reálná....

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#26 Příspěvek od Andrea »

Sudá odmocnina z reálného čísla má vždy dvě reálná řešení, lichá vždy jen jedno reálné řešení. Ono to plyne z principu odmocniny v komplexním oboru, nejde rozdělit kružnici na lichý počet stejných úseků tak, aby na osách ležel více než jeden dělicí bod, a naopak pokud rozdělím kružnici na sudý počet stejných úseků a jeden dělicí bod leží na ose, tak pak na stejné ose leží ještě jeden (druhý) dělicí bod (s opačným znaménkem).

Uživatelský avatar
marzou
Příspěvky: 130
Registrován: 24 čer 2007, 02:00

#27 Příspěvek od marzou »

Líp bych to nenapsal:)

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od piitr »

Já tomuhle, myslím, poměrně rozumím. Mně šlo spíš o to, že v reálných číslech se to definuje tak, že odmocnina ze 4 je 2. A nejde říci, že je to taky stejně dobře -2. Viz. http://cs.wikipedia.org/wiki/Odmocnina nebo paměť. Prostě zápisem odmocnina ze 2 se myslí právě jedno konkrétní číslo 1,414... Proč se ale pak v komplexním oboru zavádí to samé přesně opačně?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#29 Příspěvek od rnbw »

Na to pozor, to mozno plati pre tlacidlo "odmocnina" na kalkulacke. Ale napr. pri rieseni rovnic musis brat ohlad na to, ze su dva vysledky - v opacnom pripade mozes stratit riesenie. Nieco podobne ako ked delis premennou, tak musis brat do uvahy aj moznost, ze ta premenna je nula.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#30 Příspěvek od Bernard »

Andrea píše:Sudá odmocnina z reálného čísla má vždy dvě reálná řešení......
Neplatí to jen pro čísla reálná kladná?

Odpovědět

Zpět na „Teorie“