Nefunkcni kombinovana indukcni deska Fagor

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#16 Příspěvek od BOBOBO »

Cooo? Víš , když jen vyměníš koncový tranzistor v ŘKS , tak se zde strhne mela . Ono by to mělo být i zde . Zde se jedná ještě o řád vyšší příkony . Jsou zde ještě speciálnější a dražší součástky . I na tomto písku jsem si hrál , ale bez SM už nikdy .

Uživatelský avatar
maty77
Příspěvky: 6
Registrován: 10 úno 2010, 01:00

#17 Příspěvek od maty77 »

Jsem si vedom toho, ze tomu nerozumim, proto zde hledam radu. Zvladnu vymenit ty soucastky to je tak vse. Nevim co to je ŘKS a SM. Prosim poradte tedy postup co jeste vymenit?

Tedy pokud to ma jeste smysl. Dekuji.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#18 Příspěvek od kokun »

To maty77 - čtu až nyní, proto ta odpověď až teď (teda - pokud to má pro tebe ještě nějaký smysl) :roll:

ŘKS - řádkový koncový stupeň (v tvp) a SM - servismanuál (v jakékoliv technice) 8O
BOBOBO píše:Cooo? Víš , když jen vyměníš koncový tranzistor v ŘKS , tak se zde strhne mela . Ono by to mělo být i zde . Zde se jedná ještě o řád vyšší příkony . Jsou zde ještě speciálnější a dražší součástky . I na tomto písku jsem si hrál , ale bez SM už nikdy .
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Dalaz
Příspěvky: 46
Registrován: 29 bře 2010, 02:00

Schema...

#19 Příspěvek od Dalaz »

Ahoj všichni,
nemáte někdo prosím schéma nebo servisní dokumentaci ke kombinované varné desce Fagor 5IFT-22X? Také se mi objevila závada, která je zde popsána. Sklokeramické plotny fungují, ale indukční vyhazují jistič. Již delší dobu menší indukční plotna většinou nepoznala, že je na ní položený hrnec a nespustila ohřev. Dnes vyrazila pojistky až ve sloupku :-) Dělá to i druhá plotna. Sklokeramika OK. Děkuji za každou užitečnou radu.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#20 Příspěvek od Killroy »

A není to náhodou ještě v záruce? Protože Fagor se zrovna u těchto desek honosil nějakou prodlouženou zárukou..

Uživatelský avatar
Dalaz
Příspěvky: 46
Registrován: 29 bře 2010, 02:00

5IFT-22x

#21 Příspěvek od Dalaz »

Bohužel není. Mám na ní standardní 2-letou záruku. Koupena byla 08/2007. I kdyby rádoby o rok prodloužili záruku, je to KO. Zkoušel jsem měřit na desce a narazil jsem na 2 totálně proražené IGBT v můstku pro menší plotýnku, která začala dělat neplechu a celý ten problém bude asi odtud. Zkusím je vyměnit a uvidíme. Jinak po oměření naslepo jsou ostatní součástky s podobnými výsledky jako u druhého kanálu (řízení větší plotýnky). Tak snad :D

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#22 Příspěvek od Artaban001 »

co se týká přepálení toho spoje: - přepal toho spoje proběhl "explozívním" způsobem, neboli odstřelil, to značí místo, kudy prošel tvrdý zkratový proud. Došlo k tzv překřížení můstku buď závadou v budiči, nebo proražením tandu. Jak by Ti napsali zdejší znalci, takový závady je potřeba odhalovat ze zátěží (do série z indukcí dát třebas vařič, nebo přímotop). On by Ti taky mohl přistát ten IGBT mezi očima - teda to, co z něho zbyde, jde tu o vysokou energii, polovodice v tomto režimu-sepnutí do zkratu - rády vybuchnou.
Prověř: - rezonanční kondenzátory(možný průraz), budič - včetně řízení, induktory (záviťák).

Uživatelský avatar
Dalaz
Příspěvky: 46
Registrován: 29 bře 2010, 02:00

#23 Příspěvek od Dalaz »

Tak jsem to provizorně dobastlil. Vyštípnul jsem vadné IGBT z řízení menší plotýnky, proměřil výkonovou cestu a objednal tranďáky. Zatím tedy jedu na 2 sklokeramiky a větší indukční. Až zaletuji nové IGBT, proměřím ještě zběžně cestu a děj se vůle Boží :D Výhodou je, že jsou na desce dva kanály, téměř totožné, takže je o co se opřít i bez schematu.

Uživatelský avatar
Dalaz
Příspěvky: 46
Registrován: 29 bře 2010, 02:00

#24 Příspěvek od Dalaz »

To Artaban001: Mě se spoj nepřepálil. Došlo k průrazu IGBT. Počítám, že budič bude dobrý. Kdyby ne, tak ho vyměním a myslím, že dál by mělo být vše OK. Ten budič je vlastně optočlen, takže případný šlus by na něm měl skončit. Výsledek napíši.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#25 Příspěvek od Artaban001 »

budicem nemyslim prenosovy element,ale cast,ktera uz primo vyrabi pulsy pro buzeni mustku. Optoclen je jen oddelovac urovni. Ten se vsak na zavade muze podilet taky.

Uživatelský avatar
Dalaz
Příspěvky: 46
Registrován: 29 bře 2010, 02:00

#26 Příspěvek od Dalaz »

Já budičem nazývám HCPL 3150 nebo něco podobného, co tam je, který budí GATE IGBT. Vnitřně je zapojen podle datasheetu s optickým oddělením. Tady bych viděl případnou hranici pro oddělení od "slaboproudu" a za tu se snad nic nedostalo. Takto jsem to myslel.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#27 Příspěvek od Artaban001 »

tak to je fajn,ze jsme se shodli. A v jakym stavu je ten budic? Nadobi to zjistuje tak,ze ze to posila kratky pulsy do induktoru a vyhodnocuje to nejak zmenu parametru rezonancniho obvodu.

Uživatelský avatar
Dalaz
Příspěvky: 46
Registrován: 29 bře 2010, 02:00

#28 Příspěvek od Dalaz »

Podle oměření diodovým testerem na multimetru a porovnání údajů s druhým (funkčním) budičem vypadá OK.
Když se tak nad tím zamyslím, připadá mi, že příčinou problémů bude asi od počátku částečně poškozený IGBT. Pokud jeden z nich nedovřel a otevřel druhý v můstku, mohlo jít zpočátku jen o zvýšený odběr nebo nestandardní stav. kdy řídící jednotka vlivem špatného vybuzení cívky vyhodnotila blbost a nerozpoznala hrnec na plotně. Časem se závada trandu zvětšovala až došlo k průrazu a v okamžiku sepnutí druhého v kombinaci s proraženým prvním, krásný čistý zkrat.
Maty77 poslal http://www.vol.cz/maty/deska/IMG_0872.JPG. Je tam vidět tenká černá 2-linka ze středu plotny, vedoucí do řídící jednotky (malá destička vlevo). Myslíš, že je to čidlo pro indikaci zbytkového tepla nebo nějaký element na detekci kovu (hrnce)? Já bych typoval spíš na teplotu.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#29 Příspěvek od kejki »

Jen dodám, že tu samou prodává Whirlpool i Mora a potkal jsem už vícekrát info o poruše indukční části, i v záruce.
A dá se koupit celý vnitřek za 450,-, z kusů rozbitých při přepravě.

Uživatelský avatar
Dalaz
Příspěvky: 46
Registrován: 29 bře 2010, 02:00

#30 Příspěvek od Dalaz »

To Kejki: A kde bych prosím takový vnitřek za 450,- Kč mohl koupit? Děkuji za radu.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“