OVP CTV 214 - oprava TV

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BaluSK
Příspěvky: 264
Registrován: 28 zář 2007, 02:00
Bydliště: Rimavska Sobota
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od BaluSK »

Mysteri píše:pri výmene BU si vyrobil stuďák, prípadne si to ešte viac dodrbkal....
alebo tym testovanim iskier poslal procak do haja zeleneho

Uživatelský avatar
lurey
Příspěvky: 10
Registrován: 24 zář 2006, 02:00

Iskrenie na VN trafe CTV218

#17 Příspěvek od lurey »

Pani, aby som teda nevyzeral ako niekto, co nema znalosti o zakladoch TV ;-) ale mam podobny problem. Iskri mi VN trafo v CTV218, je to M12-28. Preskoci isktra a TV sa vypne. Nebudem teda menit tranzistory, ale otazka znie, principialne, preco k takejto poruche moze dojst ? Na zaciatku som predpokladal, ze by to mohlo suvisiet s obrazovkou, respektive nahromadeny potencial vo VN trafe nie je odvedeny prec. Aj ked viem, ze na starsich typoch TV urcite nemusi byt obrazovka pripojena a nic sa nedeje ... Iskra preskakuje medzi VN vystupom a feritovym jadrom. Kedze nemam po ruke ziadne meracie pristroje len odhadujem, ze bude nieco s izolaciu niektoreho s vinuti, aj ked neviem preco prave dojde k vyboju na jadro ... vie to niekto vysvetlit ? Pomoze vymena VN trafa ? Dakujem.

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#18 Příspěvek od Mysteri »

Pomôže :wink:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

Re: Iskrenie na VN trafe CTV218

#19 Příspěvek od masar »

lurey píše:... odhadujem, ze bude nieco s izolaciu niektoreho s vinuti, aj ked neviem preco prave dojde k vyboju na jadro ... vie to niekto vysvetlit ? Pomoze vymena VN trafa ? Dakujem.
Ferit je materiál, jehož krystalická struktura nevykazuje velkou elektrickou pevnost. Jádro bývá navíc staženo kovovou sponou, která je ukostřena, nebo se v její blízkosti nulový (nízký) potenciál nalézá. Vn vývod trafa je izolován zastříknutím do izolační hmoty. Vzhledem k velikosti vn (více než 30kV) musí být kvalita této izolace velmi vysoká. Pokud není, dojde obvykle k vn průrazu pravě mezi vývodem vn( tam je napětí nejvyšší) a nejbližším nízkým potenciálem, tedy feritovým jádrem. :wink:

p.s. A abych to nesváděl jen na ubohé výrobce vn traf, mezi příčiny průrazu lze zařadit i takové poruchy KSŘ, při kterém dojde (obvykle krátkodobě :wink: ) ke zvýšení vn nad maximální mez. Touto poruchou může být např. porucha zdroje napájení KSŘ(zvýšené napětí), chybějící kapacity v primárním okruhu trafa apod.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#20 Příspěvek od Duvsan »

Využijem tému. Trafo funguje 10 - 12 - 14 rokov, naraz prdne. Booster zvitkáč je v poriadku, studin neni, po výmene trafa všetko OK. Prečo? Tá hmota toho trafa časom stárne?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#21 Příspěvek od rnbw »

Ano - napatovo sa to namaha, az sa to prerazi.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#22 Příspěvek od kokun »

A to jste si ho nikdy pořádně neprohlédli? Umělé hmoty přeci taky stárnou (namáhány teplem a k tomu pořádným napětím) 8O
Vždyť ta prasklina (na tom "sloupku VN") bývá vidět pouhým okem - z ní to potom "práská" na ten ferit :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#23 Příspěvek od Duvsan »

Niekedy to ešte ide zatmeliť - ale to by som asi robil len pre seba, nie pre cudzieho.

Uživatelský avatar
lurey
Příspěvky: 10
Registrován: 24 zář 2006, 02:00

#24 Příspěvek od lurey »

Tak som vymenil VN trafo. Pomohlo ;-) DAKUJEM za rady. Poriadne som prehliadol aj izolaciu. Cierna "ciapocka" ktora pridrziava VN kablik mala na sebe mini dierocku, cez ktoru lietala iskra. Teoreticky by mozno stacilo ju len otocit o 180 stupnov, aj ked potom by nebola zaistena ... ak tam nebol aj iny problem ...

Samozrejme iskrenie so sebou prinieslo aj dalsie "obete". TDA8362A a signal IDENT na pine 4. Pomohol workaround z http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... highlight=

Este raz dakujem.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“