Mražák na nízký tarif

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#16 Příspěvek od procesor »

Nie zanedbateľný je posun rosného bodu v tepelnej izolácii. V chladnejšom prostredí sa rosný bod presúva k povrchu. Ak nie je povrch súvisle parotesný navlhavá izolácia, až sa stane ne-izoláciou.
Potom to žere prúd totálne.

K veci: Mraznička by mala byť čo najviac "napakovaná", v poloprázdnej sa rýchlo zvyšuje teplota. Možno by to šlo kompenzovať tými chladiacimi vložkami do prenosných chladiacich boxov.

Uživatelský avatar
Petr-II
Příspěvky: 392
Registrován: 10 pro 2008, 01:00

#17 Příspěvek od Petr-II »

Me je to jedno, dejte si lednicku i mrazak kam chcete!

"Klimatická třída chladničky
Uváděná klimatická třída úzce souvisí s umístěním spotřebiče. Udává totiž optimální teplotu prostředí, ve kterém je chladnička umístěna. Pokud chcete chladničku umístit například do sklepa, věnujte tomuto parametru zvýšenou pozornost. Klimatické třídy jsou:
SN - okolní teplota od +10 °C do +32 °C
N - okolní teplota od +16 °C do +32 °C
ST - okolni teplota od +18 °C do +38 °C
T - okolní teplota od +18 °C do +43 °C"


Podle me to znamena, ze pokud tu lednicku ci mrazak dam do jine nez optimalni teploty prostredi, nez na jakou je konstruovan kondenzator, tak spotreba enerige nebude prave ta optimalni.
Pokud si vybavuji co ten chladar popisoval, tak kondenzator je optimalizovan prave pro tyto "klimaticke tridy". Dokonce daval nevericim Tomasum odkaz na vyrobce kompresoru a komponent, kde se dal sestavit cely chladici okruh vcetne chladiv a simulovat vnejsi i vnitrni teploty. Protoze i v te diskuzi mu nekteri neverili, ze muze stoupnout spotreba elektriny.Trochu jsem si to proklikal.


To o te kondenzaci jsem jen prilozil navic, nasel jsem to, kdyz jsem hledal diskuzi s tim chladarem, ze neni dobre davat lednicku-mrazak do sklepa. Ten puvodni clanek jsem stejne nenasel, dokonce ten chladar rikal, ze se davaji ruzne typy chladiv do lednicek stejne tak, jak u tepelnych cerpadel, ktere se take z duvodu ucinnosti vyrabeji-plni jinak pro severni a jizni pasma.
Kdo chce at si to najde, ja koncim a uz nebudu reagovat.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#18 Příspěvek od EKKAR »

Petr-II :
laskavě si uvědom, že TEPLO je mrcha, která si prostě dělá "co chce" výhradně podle svých vlastních zákonů = vždycky se například chce pohybovat od teplejšího předmětu ke chladnějšímu a to tím rychleji, čím větší je rozdíl teplot. Takže pokud dáš chladničkový kondenzátor jako zdroj tepla do prostředí s menší okolní teplotou, než na jakou je spočítaný, bude se teplo z něj OCHOTNĚJI UVOLŇOVAT DO OKOLÍ než kdyby byl ve své "návrhové" teplotě.
Stejně tak i ty výměníky tepelných čerpadel - jen prostě do chladnějšího prostředí budou větší a plněné chladivem s nižším bodem varu, než ty do teplejších podmínek. Jsou to přece "chladničky naruby".
A podle stejných zákonů fyziky ty "tropické" jímače budou mít v chladnějším podnebí problémy na rozdíl od těch "polárních", které budou v teplejším prostředí mít jen vyšší výkon...
A jestli někdo v zájmu svých vyšších prodejů na netu píše bláboly a fyzikální nesmysly, já se mu klanět nebudu. Naopak, ještě ho slovně nakopu do (_!_) !!!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#19 Příspěvek od janousek »

Někde jsem o tom četl, podrobnosti si už nepamatuji, je to delší dobu. V případě umístění chladničky do studené místnosti nejde ani tak o fyzikální zákony, ale spíš o optimální funkci kompresoru při nízké teplotě.
http://www.aldebaran.cz/forum/viewtopic ... rt=0&t=542

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#20 Příspěvek od Yarda1 »

Já jsem také měl mrazák - s dveřmi vpředu - v nevytápěné místnosti. Po čase se zvenku na spodní straně začala kondenzovat voda. Asi nasákla izolační pěna, opravář vyříznul kus plechu pěnu vydlabal a nastříkal tam novou (nebo něco takového) a tvrdil že mrazáku nesvědčí když je umístěn v chladu.

Uživatelský avatar
Petr-II
Příspěvky: 392
Registrován: 10 pro 2008, 01:00

#21 Příspěvek od Petr-II »

to janousek: Dekuji, sice to neni to co jsem cetl ja ale v podstate je to tam take vysvetleno.

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#22 Příspěvek od Quest »

Je všeobecně známý fakt, že chladničky a mrazáky nemají být umísťovány do chladných (hodně chladných) prostor. Není třeba nic hledat na netu, stačí pozorně pročíst návod k obsluze, nebo si prostudovat parametry v prospektu či katalogu a zaměřit se na klimatickou třídu daného typu. Z toho vyplývá, že PetrII a jeho opravář se nemýlí.
Přílohy
Klimatická třída.jpg
(61.61 KiB) Staženo 63 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#23 Příspěvek od EKKAR »

Jenže klimatická třída není o spotřebě energie, respektive o snížení spotřeby při umístění chladničky do studenějšího prostředí a opačně - je to o rozmezí teplot okolí, při nichž je výrobcem garantováno dodržení vnitřních tepelných parametrů té chladničky. Skutečná spotřeba je ovlivněná množstvím tepla vneseného dovnitř izolovaného prostoru za určité časové období, příkonem kompresoru a účinností Carnotova cyklu v celém systému. Údaje o doporučené okolní teplotě v sobě pak zahrnují další vlastnosti chladničky - například odolnost izolace proti navlhnutí zkondenzovanou vodou, jak už tady bylo zmíněno nebo i její samotné izolační schopnosti.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Petr-II
Příspěvky: 392
Registrován: 10 pro 2008, 01:00

#24 Příspěvek od Petr-II »

citace z http://www.aldebaran.cz/forum/viewtopic ... rt=0&t=542 :
"Když se někomu nechce moc přemýšlet, tak je to těžký vysvětlovat. Já netvrdím, že lednička do tropů bude v chladu pracovat hůr, ona bude pracovat líp (mít menší spotřebu), ale ne o tolik, o kolik by mohla, kdyby byla na nižší teplotu navržena.

Že účinnost ledničky závisí na poměru (ne rozdílu) vnitřní a vnější teploty, to lze odvodit z 2. termodynamické věty. A poměr teploty uvnitř a venku - na chladicích žebrech - ten odpovídá výkonu kompresoru. Teplota na chladicích žebrech - ta se nakonec ustálí tak, aby se teplo stihlo odvádět do okolí a z toho nám vyjde nejnižší teplota, kterou dokážeme dosáhnout uvnitř. To pokud bychom nechali kompresor běžet trvale.


Pokud je však v ledničce termostat, dopadne to tak, že máme uvnitř konstantní teplotu, a množství tepla předávané z chladicích žeber do okolí omezíme tak, že kompresor čas od času vypneme. Ale bohužel, tím nesnížíme teplotu chladicích žeber - alespoň ne v době, kdy kompresor běží. A cílem je, aby tato teplota byla co nejnižší, abychom měli co nejlepší účinnost. Pokud teplotu okolí známe, lze pochopitelně zvolit takový výkon kompresoru, aby jsme jej nemuseli vypínat vůbec a teplota byla nejnižší možná - nejvyšší účinnost.

Pro ty, kdož nevěří, že účinnost závisí na teplotě chladicích žeber a ne teplotě okolí - zde je důkaz: Mezi chladicí žebra a okolí můžeme v principu vložit nějaký vratný tepelný stroj a z tepla přenášeného do okolí lze v principu nějakou tu energii ještě získat - mohli bychom ji využít k pohonu části kompresoru. Pokud to neuděláme, musíme do kompresoru dodávat více energie, tudíž má lednička menší účinnost.


Takže na závěr, klimatické třídy chladniček jsou proto, abychom v dané oblasti měli co nejvyšší účinnost - nejnižší spotřebu. Neznamená to, že by při nižší teplotě lednička nepracovala, jen bude mít trochu větší spotřebu.

Koukal jsem, že u tepelných čerpadel a klimatizací se to taky navrhuje podle venkovní teploty.

Ideální by bylo, kdybychom uměli výkon kompresoru regulovat. Možná k tomu časem taky dojde, u klimatizací se to už dělá. Problém je, že motorový měnič má taky nějaké ty ztráty, takže se taky může stát, že co ušetříme optimalizací výkonu kompresoru, propálíme na tom měniči."
Naposledy upravil(a) Petr-II dne 13 bře 2010, 16:40, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#25 Příspěvek od Quest »

Zjednodušeně řečeno: Energetická třída přímo souvisí s prezentovanou klimatickou třídou, tudíž pokud bude chladnička umístěna v prostředí s teplotou mimo rozsah teplot dané třídy, poklesne její energetická účinnost, čili se zvýší její odběr, jak je psáno v tabulce. Tato, je přímá kopie z katalogu výrobce!

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#26 Příspěvek od pida_m »

... asi nejblíže pravdy je Jindra II.
píïa IV
píïa

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od AmarokCZ »

Quest: Energetická třída přímo souvisí s prezentovanou klimatickou třídou jen proto, že v zákoně č.442/2004 na straně 8487 je tabulka podle které mají "tropické" ledničky uměle zvýšenou účinnost (přesněji řečeno index energetické účinnost) o 20%.
Jinak to co řešíte s tou spotřebou je šílenost, pravdu má samozřejmě EKKAR, spotřeba klesá s okolní teplotou.
Účinnost samozřejmě klesá s okolní teplotou, ale zároveň klesá i požadavek na množství "přeneseného" tepla, takže ve výsledku je spotřeba při nižší teplotě okolí menší i přes horší účinnost.
Otázkou je jestli jsou při nízké teplotě zachovány všechny užitné vlastnosti.
Petr II píše:Takže na závěr, klimatické třídy chladniček jsou proto, abychom v dané oblasti měli co nejvyšší účinnost - nejnižší spotřebu. Neznamená to, že by při nižší teplotě lednička nepracovala, jen bude mít trochu větší spotřebu.
Tohle je vrcholná kravina - dávat do přímé souvislosti účinnost a spotřebu.
Příklad: lednička s vnitřní teplotou 5°C, umístěná v okolní teplotě a)25°C b)15°C, potřeba tepla na pokrytí ztrát je v případě b) poloviční oproti a) protože rozdíl teplot je poloviční, pokud bude v případě b) účinnost poloviční oproti a) bude spotřeba stále stejná, protože potřeba tepla je poloviční!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#28 Příspěvek od EKKAR »

Ono to nebude lineární, protože ten motorek má samozřejmě nějaké ztráty a kompresor se ochlazuje i svým pláštěm, ale pokud vezmu lednici určenou do tropů (teplotní rozmezí 20°C až 50°C), která bude mít pro udržení vnitřní teploty 0°C při vnější teplotě +30°C spotřebu 1kWh denně (1kWh/24h) a budu od ní požadovat shodnou funkci při vnější teplotě 10°C, rozhodně její spotřeba bude nižší než v případě prvním - a bez ohledu na klimatickou třídu... Ta čísla neberte vážně, jsou vycucaná z palce, ale je to jen ilustrativní příklad.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#29 Příspěvek od Andrea »

Já vím zcela jistě jednu věc, v zimě, kdy mám v kuchyni s bídou 15°C, mi lednička žere znatelně míň než v létě, kdy je tam přes 20°C. Moje lednička je totiž klimatická třída SN/N/ST 8-)

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#30 Příspěvek od Quest »

To Andrea.: Též v mé kuchyni musím občas v zimě něčím zatopit, aby vůbec sepnul termostat. :lol: :lol:

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“