spínaný zdroj - peltierův článek

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od jankop »

No já mám pocit, že říkáš: "když do peltiera nebudu pouštět proud, tak nebude chladit." A v tom s tebou souhlasím. Dokonce i teplo povede. Ale nějak nemůžu skousnout, že by peltier měl chladit míň, když do něho budu pouštět nespojitých třeba 10W, oproti spojitému příkonu. Je mi v tomto kontextu naprosto jedno, jakou teplotní vodivost peltier má, i když je většinou tvořen dvěma keramickými základnami, které s vodivostí mědi mají velmi málo společného. Pokud trvám na požadavku, aby teplo z chlazeného prostoru přes peltier neunikalo, pak musím dodávat nějaký výkon. Ovšem z pohledu regulace teploty jsem tuto situaci schopen normálně kompenzovat prostřednictvím PWM. Prostě mi chvilku bude "chlad" utíkat, což doženu zvýšeným příkonem v aktivní části. Setrvačnost systému výkyvy teploty více-méně vyrovná. A celková bilance bude stejná, jako při spojitém řízení.
Prostě PWM je standardní, běžně používaný prostředek regulace teploty pomocí peltiérových článků a jeho kmitočet rozhodně nemusí být vysoký.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od AmarokCZ »

jankop: stále jsi ale nevyvrátil moje tvrzení, že se nedá použít regulace "on/off", PWM na dostatečně vysoké frekvenci fungovat bude, ale pokud bude nízká frekvence (tzn. "regulace on/off"), tak to sice chladit bude, ale výsledek bude nepoužitelný, protože na chladné straně se bude teplota měnit.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#18 Příspěvek od Artaban001 »

problém je v tomhle: Peltiér jsou dvě hliníkové destičky, které mají mezi sebou polovodičové můstky (kostičky). Pokud chladím peltiérem, musím odvést nejen teplo z chlazeného prostoru, ale i teplo, které vzniká na elektrickým odporu peltiera. Vzhledem k pár procentní účinnosti peltiera je většina toho tepla z ohmický podstaty. Pokud tedy vypne tvůj obvod při danné "zimě", termočlánek se bude ohřívat od své teplé strany a tím Ti bude chlad mizet. Doporučil bych proto aspoň ventilaci "horké strany" nechat běžet nepřetržitě a "na plný kotel". druhá věc - možná by nebylo na škodu řešit přenos chladu pomocí vypínatelné - regulované ventilace "chladné strany", která by byla jinak tepelně izolovaná od chlazeného prostoru (tepelně izolovaná komůrka v nejvyšším místě chladného prostoru).
Pak bych si myslel, že by regulace buď PWM, nebo ON/OFF by měla ekonomický přínos a nemusel by chladit to, co se Ti v klidu ohřeje z venku.

Stejně ale tepelné separaci chladivových systému (absorbce, nebo kompresor) nedosáhneš. Tyto mají po vypnutí nejlepší tepelně- izolační vlastnosti

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Jenda_KL »

pro malé výkony v regulaci (<40% max) je optimálnější použít PWM + filtr = linear. Už i kvůli faktu, že je to jinak velmi dobrá rušička. A zabránit úniku chladu v klidu - dal bych tam klapku a modelářský servo ))

Uživatelský avatar
SuchaR125
Příspěvky: 58
Registrován: 05 kvě 2010, 02:00
Bydliště: Svitavy

#20 Příspěvek od SuchaR125 »

a prosim vás nemáte nekdo navod na to chladící zařízení??? :-) chtel bych si to taky postavit..:-)

Uživatelský avatar
Bucta
Příspěvky: 21
Registrován: 05 dub 2009, 02:00

#21 Příspěvek od Bucta »

Ja tedy souhlasim s JANKOPEM pokud bude peltier rizen pomoci PWM (ON/OFF) s frekvenci nekolik Hz tak je to dostatecne pro udrzeni teploty v rozsahu nekolika desetin °C max 1°C, od pozadovane hodnoty. Sak teplota prez vypleho peltiera nemuze projit tak rychle aby mohla rapidne ovlivnit chladnou stranu. Doufam ze muj myslenkovy pochod jsem zapsal trosku srozumitelne :)

PS: Prave hodlam sestavovat chlazeni/topeni od 0°C do cca 70°C pomoci peltierovych clanku. Cele zarizeni by melo vypadat tak ze budu mit 2 peltierovi clanky, jeden bude mit o 10°C mensi teplotu nez ten druhy. Teplotu na clancich chci merit pomoci cidel PT100, nemate nejaky napad jak tuto regulaci realizovat? Napadlo me rizeni pomoci OZ. Sla by nejaka takova regulace udelat s pomoci jednoho potenciometru abych nemusel kazdeho peltiera ladit zvlast? Jo jeste otazecka jak mam spinat vystup z rizeni por PC, rele (asi by ale nebylo moc dobre kdyby to rele cvakalo 5Hz nonstop co) nebo tranzistor? Jinak peltier: 3,7V a 8,5A.

Diky za pripadne napady a rady Bucta

Uživatelský avatar
stres3d
Příspěvky: 63
Registrován: 25 říj 2009, 02:00

#22 Příspěvek od stres3d »

a nebylo by znasi vzit jedno relatko ktery by pri dosazeny pozadovany teploty rozeplo stavu od zdroje a zaroven pripojilo napajeni pres odpor - mensi vykon? s odporem by sis musel vyhrat tak aby to furt nespinalo nerozepinalo..

nebo si rozeber jakejkoliv dispersor na studenou vodu tam mas taky peltiner a koukni na elektroniku :)

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

Když jsem peltierem chladil procesor v kompu mněl jsem 270W peltier s páskovými vývody.
Vzal jsem 300W zdroj z kompu, vykuchal jsem řízení, a postavil svoje,
jednalo se spíše o dvoustavový spínaný zdroj proudu.

Jeden stav byl kdy teplota byla větší než nastavená a to zdroj dal co mohl, limit byl někde u 23A. Používala se 5V větev, ona dávala něco kolem 12V při tomhle odběru. Zdroj při tom jel naplno jen na deadtime. A diody to dávali,.. Ale gumovost zdroje už byla znát, ale nebylo to až tak na závadu.
Druhý stav byl když teplota dosahla nebo byla menší než nastavená tak to jen překlemováním odporu krmilo jen 7A. Použil se obvod co v tom byl s TL494, napěťová vazba se použila jen na omezení max napětí na 15V na výstupu a proudová ochrana se použila na regulaci proudu jako proudová zpětná vazba, hýbe to tam přes operák deadtimem.. Bylo to celý dost gumový když se proud snímal na tranzistorech a ne na sekundáru, ale alespoň to ty tranzistory nepřetížilo.

Jakýkoliv pokus s PWM tj. ON/OFF do článku spůsobil jen drasticky nízkou účinost chlazení. Teplo se vracelo když byl článek off a když byl déle off než on tak to skoro vůbec nechladilo. Nebylo to vůbec lineární. Článek nemá tepelnou vodivost oběma směry stejnou, ve vyplém stavu vede teplo lépe než když ho po zapnutí čerpá na jednu stranu,...

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“