Smazat

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#16 Příspěvek od PavelFF »

voodoo400 píše:kamarat ma pravdu. Dva kondiky mozes nahradit jednym na 400V, stred nepotrebujes. Len treba skontrolovat ci oddelovaci kondenzator v serii s primarom transformatora je aspon na 250V. Potom bude zdroj uz len na 230V,
nie 115V.
A kam potom ten oddělovací kondenzátor v sérii s primárom trafa připojí, ten tvůj kamarád?

Uživatelský avatar
voodoo400
Příspěvky: 144
Registrován: 23 pro 2009, 01:00

#17 Příspěvek od voodoo400 »

PavelFF píše:
voodoo400 píše:kamarat ma pravdu. Dva kondiky mozes nahradit jednym na 400V, stred nepotrebujes. Len treba skontrolovat ci oddelovaci kondenzator v serii s primarom transformatora je aspon na 250V. Potom bude zdroj uz len na 230V,
nie 115V.
A kam potom ten oddělovací kondenzátor v sérii s primárom trafa připojí, ten tvůj kamarád?
pripoji ho na ten 400V kondik, je jedno ci na + alebo -

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

Re: <<< VYØEŠENO >>>

#18 Příspěvek od rnbw »

TechniXHACKer píše:Jedná se o zdroj ATX-350JSP
Tak to si si mohol vybrat nieco slusnejsie... Inak tieto velke elyty som nikdy nemenil preto, ze by len tak vyschli.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#19 Příspěvek od PavelFF »

voodoo400 píše:
PavelFF píše:
voodoo400 píše:kamarat ma pravdu. Dva kondiky mozes nahradit jednym na 400V, stred nepotrebujes. Len treba skontrolovat ci oddelovaci kondenzator v serii s primarom transformatora je aspon na 250V. Potom bude zdroj uz len na 230V,
nie 115V.
A kam potom ten oddělovací kondenzátor v sérii s primárom trafa připojí, ten tvůj kamarád?
pripoji ho na ten 400V kondik, je jedno ci na + alebo -
A co na to trafo? Je zvyklé na 160V +,- a teď na něm bude 320V +,0.
Uděláš z toho jednočinný zdroj. Ňáko se mi to nezdá...

Ale netvrdím, že mám pravdu, minule jsem se tu o oddělovacím kondenzátoru u primáru trafa dozvěděl, že může být na mnohem menší napětí, než jsem myslel. A ono to tak fakt je.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#20 Příspěvek od Andrea »

PavelFF píše:A co na to trafo? Je zvyklé na 160V +,- a teď na něm bude 320V +,0.
Uděláš z toho jednočinný zdroj. Ňáko se mi to nezdá...

Ale netvrdím, že mám pravdu, minule jsem se tu o oddělovacím kondenzátoru u primáru trafa dozvěděl, že může být na mnohem menší napětí, než jsem myslel. A ono to tak fakt je.
Pořád to bude půlmůstek, akorát funkci odbočky bude muset převzít ten oddělovací kondík. Takže v první periodě sice bude na trafu 320V, ale postupně (pokud se neudělá dírka do trandíku) se ten kondenzátor nabije na 160V a pak už to bude fungovat jako s odbočkou (než se udělá dírka do toho kondíku). :)

Uživatelský avatar
voodoo400
Příspěvky: 144
Registrován: 23 pro 2009, 01:00

#21 Příspěvek od voodoo400 »

uz som videl original zdroj s jednym kondikom, bol tam len 100uF. Tusim bol to AT znacky DTK. A ziadne dierky v tranzistoroch ani v kondikoch neboli. ;-)

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#22 Příspěvek od Andrea »

voodoo400 píše:uz som videl original zdroj s jednym kondikom, bol tam len 100uF. Tusim bol to AT znacky DTK. A ziadne dierky v tranzistoroch ani v kondikoch neboli. ;-)
A nebyl to náhodou fly-back?

Uživatelský avatar
voodoo400
Příspěvky: 144
Registrován: 23 pro 2009, 01:00

#23 Příspěvek od voodoo400 »

Andrea píše:
voodoo400 píše:uz som videl original zdroj s jednym kondikom, bol tam len 100uF. Tusim bol to AT znacky DTK. A ziadne dierky v tranzistoroch ani v kondikoch neboli. ;-)
A nebyl to náhodou fly-back?
urcite nie. Tiez som bol prekvapeny, ked som to zbadal. Plosak bol navrhnuty na klasicke zapojenie s dvomi 200V, ale bol tam len jeden 400V a druha pozicia bola premostena drotovou prepojkou. Riadeny bol 494kou.

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

Re: <<< VYŘEŠENO >>>

#24 Příspěvek od Peterseal »

rnbw píše:
TechniXHACKer píše:Jedná se o zdroj ATX-350JSP
Tak to si si mohol vybrat nieco slusnejsie... Inak tieto velke elyty som nikdy nemenil preto, ze by len tak vyschli.
Ja som uz raz v jednom 400W EC menil-boli nafuknute.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#25 Příspěvek od PavelFF »

Našel jsem 4 vyhozené zdroje, z toho 3 z 494 a jeden s 3845.
Takže jsem udělal praktický pokus na vyhozeném zdroji AT 200W s 494 a přepojil jsem oddělovací kondenzátor na +320V. Testoval jsem od příkonu asi 10W do asi 160W a opravdu to funguje. Žádnou dírku to během několikaminutových testů neudělalo. Takže kamarád měl pravdu.
Tím se mi zřejmě vysvětlila(jestli to zas není všechno jinak) záhada zapojení oddělovacího kondíku v měničích pro úsporky, kde taky chybí střed napájení: http://pavouk.org/hw/lamp/index.html#polaris11w

Ale raději jsem pak kondík vrátil kde byl, přece jen je mu tam líp a tranzistorům to asi taky víc svědčí.

Paradoxně, v tom v jednočinném zdroji s fetem a UC3845 byla naopak dvojice sériově zapojených vyhlazovacích elytů na 200V. Pravděpodobně i v západním světě mají problémy s dodavatelsko odběratelskými vztahy a nemohli sehnat vhodnou součástku :) . Nebo tehdy byl elyt na 400V mnohem dražší, než dva na 200V.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#26 Příspěvek od Atlan »

skor robia ydroje aj dvojcinne...a tam pozuvaju 2x200uF a fusu aj ten s UC a tak ta pichli 2x200 maju ich dost nnaco objednavat a skadovat dalsie...

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“