Nestabilní napětí na mega8L

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vasek125
Příspěvky: 132
Registrován: 13 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od vasek125 »

Nemám tady teď 12V aku. Používám pro napájení spínaný zdroj 12V/1500mA, odběr špičkově max. cca 400mA. Zpozoroval jsem, že při rozepínání relátek se dostane rušení až k PC - lupne v reproduktorech - PC je na stejném okruhu zásuvek, je vzdálené 4 metry od termostatu. Lupne pouze když relé rozpínají.

Uživatelský avatar
vasek125
Příspěvky: 132
Registrován: 13 říj 2005, 02:00

#17 Příspěvek od vasek125 »

Ještě by se hodilo říct něco k zátěži: 1. kompresor(lednice), 2. a 3. čerpadla. 1 běží vždy když alespoň 2 nebo 3.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#18 Příspěvek od Andrea »

Zem toho zařízení máš spojenou s PE? Jestli ne, tak ji zkus spojit.
+ platí co napsal procesor.

Uživatelský avatar
vasek125
Příspěvky: 132
Registrován: 13 říj 2005, 02:00

#19 Příspěvek od vasek125 »

Nemám. A teď už to nespojím - je to celý nalakovaný a přišroubovaný. Až budu dělat novou desku, proč bych to měl mít propojený s ochranou zemí? Nemá to být správně oddělený? .. Nějak nechápu jak bych tam připojil ten rc filtr, na jaké kontakty relé a v sérii s čím, spotřebičem?

Uživatelský avatar
vasek125
Příspěvky: 132
Registrován: 13 říj 2005, 02:00

#20 Příspěvek od vasek125 »

Tak jsem si to přečetl znovu a asi jsem pochopil - na vstupní kontakty relé(230V) dát paralelně s těmito kontakty rc filtr, je to tak? Proč by nestačil jeden na vstupu 230V?

Uživatelský avatar
vasek125
Příspěvky: 132
Registrován: 13 říj 2005, 02:00

#21 Příspěvek od vasek125 »

Možná bude stačit připojit na výstupy relátek nějakej síťovej odrušovací filtr, třeba něco z tohoto: http://www.tme.eu/cz/katalog/odrusovaci ... D100342%26

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#22 Příspěvek od BOBOBO »

Proč to řešíš takto v dnešní době plné levných optotriaků , které spínají v 0 ?

Uživatelský avatar
vasek125
Příspěvky: 132
Registrován: 13 říj 2005, 02:00

#23 Příspěvek od vasek125 »

Tak jsem zkusil připojit napájecí adaptér na upsku a zdá se že bylo po problému, takže ten problém je, že se přes spínaný adaptér přenáší cosi do zařízení. Spínaný adaptér je mimochodem v rozdvojce s napájením silové elektroniky.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#24 Příspěvek od procesor »

Takto s kontaktom relé. Na odpore sa môže pri rozpojení objaviť napätie U= Ispotrebiča*R. Je dobré ak je to pod 50V. Postupom času (do 1...3ms) sa nabije C a prúd sa ustáli podľa impedancie RC na sieťovej frekvencii.
Účelom tohoto je zabráviť vysokonapäťovým špičkám pri rozpájaní obvodu s indukčným charakterom. Prejavom týchto špičiek sú opálené kontakty relé(oblúkom), ale najmä rušenie elektroniky silným elektromagnetickým poľom so širokým frekv. spektrom.
Přílohy
ODRUS.jpg
(40.18 KiB) Staženo 46 x

Uživatelský avatar
vasek125
Příspěvky: 132
Registrován: 13 říj 2005, 02:00

#25 Příspěvek od vasek125 »

Relátkem spínám jak fázi tak zem. Takže tento filtr bych měl dát případně na obě dvojice kontaktů že?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#26 Příspěvek od Andrea »

Hlavně by to chtělo udělat to zařízení odolné rušení. EMC se dělí na EMS - odolnost zařízení vůči rušení z vnějšku a EMI - rušení zařízení do okolí. Když ošetříš kontakty, tak tím zlepšíš EMI, ale na odolnost to nemá vliv a když ti pak někde něco zajiskří, tak ti zařízení zase spadne. Asi to bude chtít lepší zdroj nebo lepší síťový filtr.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od ZdenekHQ »

Andrea píše:Zem toho zařízení máš spojenou s PE? Jestli ne, tak ji zkus spojit.
+ platí co napsal procesor.
Tohle taky občas není ideální řešení - mě náhodně tuhnul při startu mašiny LCD displej a občas se i resetl procesor. Až po dlouhém bádání jsem zjistil, že se v rožku držáku displeje dotýká šroubek mínusu, a celý kovový distanční sloupek byl spojený s plechem a s PE. Zbytek zařídil síťový filtr na oddělené straně mašiny, taky spojený přes kondíky s PE.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#28 Příspěvek od Andrea »

ZdenekHQ píše:Tohle taky občas není ideální řešení - mě náhodně tuhnul při startu mašiny LCD displej a občas se i resetl procesor. Až po dlouhém bádání jsem zjistil, že se v rožku držáku displeje dotýká šroubek mínusu, a celý kovový distanční sloupek byl spojený s plechem a s PE. Zbytek zařídil síťový filtr na oddělené straně mašiny, taky spojený přes kondíky s PE.
Když se něco udělá špatně, tak to může být horší, než když se to neudělá vůbec a neplatí to jen o spojování kostry. :wink:

Uživatelský avatar
vasek125
Příspěvky: 132
Registrován: 13 říj 2005, 02:00

#29 Příspěvek od vasek125 »

procesor píše:Takto s kontaktom relé. Na odpore sa môže pri rozpojení objaviť napätie U= Ispotrebiča*R. Je dobré ak je to pod 50V. Postupom času (do 1...3ms) sa nabije C a prúd sa ustáli podľa impedancie RC na sieťovej frekvencii.
Účelom tohoto je zabráviť vysokonapäťovým špičkám pri rozpájaní obvodu s indukčným charakterom. Prejavom týchto špičiek sú opálené kontakty relé(oblúkom), ale najmä rušenie elektroniky silným elektromagnetickým poľom so širokým frekv. spektrom.
Není tohle naopak škodlivé? Zkoušel jsem to pouštět v simulátoru a obvodem poteče po rozpojení relé proud několik mA.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#30 Příspěvek od procesor »

mA ti ten motor neroztočí.

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“