Pripojeni velkého mnozstvi LEDek ke kontroleru

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
showlee
Příspěvky: 116
Registrován: 13 bře 2010, 01:00

#16 Příspěvek od showlee »

Rikam ze tim to nepude,neuadresuju to.Spis bych bral 8in/256out.Ty posuvny registry ale taky neni spatny reseni bude mi na to staci jen usart.Tj 2 piny.

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#17 Příspěvek od Burajko »

Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#18 Příspěvek od procesor »


Uživatelský avatar
showlee
Příspěvky: 116
Registrován: 13 bře 2010, 01:00

#19 Příspěvek od showlee »

To se zda jako dobry reseni.Jen sem nevycet z datasheetu jestli tech 90mA je "per pin" nebo "per all pin".Ale asi "per all pin".Pochybuju ze by na pin bylo 90mA.To by byl nabusenej...
Co je lepsi zapisovat do nej USARTEM nebo SPIckem ??

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#20 Příspěvek od Andrea »

showlee píše:To se zda jako dobry reseni.Jen sem nevycet z datasheetu jestli tech 90mA je "per pin" nebo "per all pin".Ale asi "per all pin".Pochybuju ze by na pin bylo 90mA.To by byl nabusenej...
90 mA na pin, ale nesmíš překročit max. povolený ztrátový výkon.
showlee píše:Co je lepsi zapisovat do nej USARTEM nebo SPIckem ??
Mám dojem, že i v synchronním režimu USARTU se vysílá start a stop bit, takže spíš SPI. Některý procesory umí i USART provozovat v SPI režimu.

Edit: Bude to docela zápřah pro ten procesor, spočítat 192 PWM a poslat je sériově ven a to vše za 97us, moc dalších věcí asi nestihne.

Uživatelský avatar
showlee
Příspěvky: 116
Registrován: 13 bře 2010, 01:00

#21 Příspěvek od showlee »

De mi spis o to kolik da na tech pinech najednou!Proste jestli mi da treby 20mA na kazdym pinu na plny PWM.
Bude to docela zápřah pro ten procesor, spočítat 192 PWM a poslat je sériově ven a to vše za 97us, moc dalších věcí asi nestihne.
Jak si prisla na tech 97us?
No mam ATmega16,taktovani interne na max 8mhz,a vhlavnim programu bych chtel stema diodama delat psi kusy,napriklad bezici svetlo minimalne,takze naky vypocty tam budou.PWM si budu muset udelat softwarove pro kazdou diodku...
Nebo bude lepsi ten expander 8/256,zaberu sice port,ale to mi neva.Melo by to ulehcit ne?Expander se komunikuje trochu seriove a trochu paralelne ne?Takze by to nemusel bejt takovej cvrkot jak u cistyho seriaku...

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#22 Příspěvek od procesor »

O koľko bitové PWM sa jedná?
Premos sa dá urýchliť so 6x 32bit LED serial drivermi tak za 10...20us.
6x sw SPI cez 8bit parallel port.

Uživatelský avatar
showlee
Příspěvky: 116
Registrován: 13 bře 2010, 01:00

#23 Příspěvek od showlee »

No chtel bych pouzit 256 urovni PWM.Ale kdyz se uskromnim bude mi stacit 128 urovni.

Refresh 80Hz, 7bit PWM -> přepis všech registrů 80*128=10240x za vteřinu. Taktovačka registrů 10240*192=2MHz.
6x sw SPI cez 8bit parallel port.
Jo ze bych si udelal softwarovy SPI a kazdej z 6registru bych ladoval zvlast??na to by se mozna hodil nakej procesor s vice usartama treba...
Kdybych nasel neco s treba usartama rozdelil bych si jeden RED,druhej na GREEN,treti na BLUE.Na kazdou vetev by padly dva 32bit registry.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#24 Příspěvek od Andrea »

showlee píše:Refresh 80Hz, 7bit PWM -> přepis všech registrů 80*128=10240x za vteřinu.
No a to je jednou za 97us. Během té doby musíš u těch 192 PWM zjistit, jestli posílat 0 nebo 1, poskládat to do bytů a poslat ven. Při 8MHz na to tedy máš pouhých 781 taktů procesoru, tj. 4 takty na jednu PWM.

Uživatelský avatar
showlee
Příspěvky: 116
Registrován: 13 bře 2010, 01:00

#25 Příspěvek od showlee »

Kdyby to nestíhalo, můžu 1mcu použít na výpočty a komunikaci s pc, druhý pak jen na diody. Na maximální frekvenci by to snad mohl stíhat.
Ono když nestihnu spočítat všechny, tak se taky nic nestane. Prostě se aktualizujou až při dalším refreši. Bude to stejný jako když grafika při hře spočítá jen 40fps a na monitoru máš 75Hz.A taky se muzu pojisti ATmega162 kerej se da taktovat 16Mhz a ma dva USARTY kery by si praci rozpulili.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#26 Příspěvek od Andrea »

showlee píše:A taky se muzu pojisti ATmega162 kerej se da taktovat 16Mhz a ma dva USARTY kery by si praci rozpulili.
Mega16 taky běhá až na 16MHz a o ten přenos vůbec nejde, jde o ten výpočet, navíc ty USARTy nejspíš stejně nejdou použít.
Proč chceš najednou 80Hz, když jsi na začátku psal 40Hz?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#27 Příspěvek od Crifodo »

možná jsem něco přehlídl, ale proč k těm psím kusům s LEDkama nemůžeš použít zapojení do matice?
jeden port na přizemňování katod LEDek v řádcích, , druhý port na spínání napětí do anod ve sloupcích, z třetího portu tři bity pro spínání sloupce R, G, B, jas si můžeš pak řídt buď četností spínání nebo řídit napájecí napětí celkově přes pwm.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#28 Příspěvek od procesor »

256 úrovní PWM by som skresal max.32 alebo aj menej. 16 000 000 odtieňov farby ... no komu to treba? Aj 32 000 je až, až.

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#29 Příspěvek od Burajko »

Tento chip ma dostal uz davnejsie...podla mna stoji za to, vykonny uPc(400mips na jadro (sice len 64KB na core)...este plus ,ze je to z EU) + takmer FPGA rychlost + nezavisle thready. Odtial som cerpal,ten budic Led. Vyvojove prostriedky za par eu. https://www.xmos.com/products/developme ... design-kit
http://www.xmos.com//system/files/xsystem.pdf
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
showlee
Příspěvky: 116
Registrován: 13 bře 2010, 01:00

#30 Příspěvek od showlee »

To Crifodo:
Kdyz to dam do patice tak preci nepude PWM pro kazdou diodku zvlast.Kdyz budu chtit sepnout v 1. radku prvni diodu, tak dam na 1. radek napeti a 1. sloupec uzemnim.Pwm signal posilany na radek pak ale preci ovlivni vsechny diody v prvnim radku, ktere budou taky uzemneny...

To Procesor:
No snizim o neco.Ono mi nejde kolik z toho namicham barev.Ale celkovy jas.Napr kdyz budu chtit diodku jen slaboulince polechtat aby svitila slabe bez ohledu na barvu tak se mi to bude hur delat s nizsim rozlisenim...

To Andrea:
Ted sem pokusem zjistil ze mi oko prestava stihat tak u 55Hz,takze budu nakonec pouzivat 60Hz pro jistotu.Proc by ty usarty nesli pouzit jako??

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“