Problém se spuštěním hry

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#16 Příspěvek od EKKAR »

Jenže Wolfenstein je hra stará jako Metuzalém, ta nemá takový nároky na výpočetní výkon - už jen třeba tím, že nepoužívá tak širokou stupnici barev a jak má malý rozlišení. Jestli se dobře pamatuju, tak se hrála už na Win95...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od hafca »

Jenže ona píše o Return to castle Wolfenstein a to je trošku jiná hra. Sice má podobný název, ale je přece jen o něco novější než původní Wolfenstein, je někdy z roku 2002.
Tohle má jen dvě řešení, buď nová grafická karta do AGP nebo nový počítač. Nic mezi tím není. :cry:
Problém je, že tu nikde nevidím zbytek vnitřností toho PC. Když si koupí některou Grafiku do AGP mohou se vyskytnout jiné problémy. Nebude třeba stačit zdroj, bude málo paměti na tu hru a navíc třeba pomalý procesor. Další je otázka chipsetu, některé non-intel si nechtěly rozumět s ATI v AGP provedení. To se ale dá částečně eleminovat koupí přes internet.
Je toho prostě hodně a ideální řešení je novější PC, třeba i z druhé ruky.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
eva22
Příspěvky: 140
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#18 Příspěvek od eva22 »

Jo a už se ti to někdy stalo že by hra vůbec nechodila jen protože grafika nemá nějakou funkci?

Asi nakonec koupím tu grafiku do AGP, ona tahle je stejně o nějáký ten rok starší než komp...

Ale říkám si přece každej program musí jít spustit v tom základním režimu, prostě jako když spouštíš windows v nouzovým režimu jen s VGA - to znamená s 16 barvama a 640x480... A to musí umět i ta stará standardní VGA grafika ne?

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#19 Příspěvek od Philip_Fry »

Už v prvním příspěvku od pocitujlasku zazněla přesná odpověď - ta grafika nepodporuje frame buffer blending a krom koupě nové karty NEEXISTUJE způsob, jak to obejít. To, že jiné hry na dané grafice chodí, ještě nic neznamená. Ono kupříkladu auto s naftovým motorem taky na benzín nepojede. Ne že pojede o něco pomaleji nebo s větším smradem, ale nepojede VŮBEC :wink:

Uživatelský avatar
MaTTo
Příspěvky: 528
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Slovakia

#20 Příspěvek od MaTTo »

eva - ty by si bola ochotna a chcela hrat nejaku modernu novu hru v 16tich farbach a vga rozliseni ?? ked uz tu pises ze chces aby hra sla vôbec spustit ? treba sa zamysliet aj nad tym ci by taketo spustenie hry malo vobec nejaky zmysel a dalsia vec, ked uz sa do hry robia textury vo vysokom rozliseni tak rozhodne sa nebude programator zaoberat tvorbou nejakeho nudzoveho rezimu kde to pojde o 16tich farbach na 640x480 kedze to bude nechutne, nehratelne a nikomu sa tym neprospeje a je to len praca navyse ! A navyse by ta hra mala zalostne nizky framerate , nefungovala by v nej polovica funkcii takze ajtak by to bolo nehratelne v kazdom pripade .
A to s tou podporou novych technologii ... akoby si sa pytala preco PCI expres grafiku nemozes strcit do AGP slotu ved grafika ako grafika, stale plni rovnaku funkciu ,, tak presne takto isto ti driver softwarovo nenahradi chybajuce funkcie grafickeho procesora - jednoducho to pri grafike nejde a kedze je ten procesor navyse zalostne pomaly tak si ani neviem predstavit ako by software mal dokazat emulovat nejake tie funkcie a este aj nejako pouzitelne tu hru rozhybat .
Hra ti proste pise ze nema zmysel vobec sa spustat a ak ju chces hrat treba to poriesit vymenou HW lebo 10 rocna karta + nove hry s ktorymi maju problem aj rok stare karty tak to ozaj nejde dohromady .
Doing service for those who do .
Notes : ThinkPad T420 + ThinkPad X220 .
We make the tools, you make them do .

Uživatelský avatar
eva22
Příspěvky: 140
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#21 Příspěvek od eva22 »

MaTTo:
No já sem třeba kdesi na youtube viděla jak někdo rozchodil Windows95 na grafice EGA a chodilo to... a taky prý potřebujou minimálně VGA...

Tak ještě poraďte která grafika je nejlepší do AGP8x?? Myslím nejlepší za rozumnou cenu tak do 2000 Kč maximálně? A aby na ní chodilo všechno a aby byla použitelná co nejdýl když už bych kupovala novou?

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#22 Příspěvek od Philip_Fry »

Vzhledem k tomu, že AGP je už pár let mrtvé, je i nabídka karet na tohle rozhraní mizerná. Na alze například mají už jen cca 10 typů a z toho 8 je totální low end. Dobře si přečti, co napsal hafca - mj. "mohou se vyskytnout jiné problémy. Nebude třeba stačit zdroj, bude málo paměti na tu hru a navíc třeba pomalý procesor" a popřemýšlej, jestli má vůbec cenu kupovat AGP grafiku za 2000Kč. Osobně bych šel do ATI HD4650, to je vcelku "herní" grafika, i když taky žádná hitparáda. Nové hry na tom prostě kdovíjak nepojedou a to nemluvím o tom, že dosud nevíme, jaký máš zbytek počítače. Na tom taky ku*va záleží... Dnešní herní průmysl je docela dost o ždímání peněz za HW. Jak jinak si vysvětlit, že hry, které jsou dobře optimalizované pro konzole, nerozjedeš pořádně na novým kompu za 20000Kč? Například GTA IV.

Uživatelský avatar
eva22
Příspěvky: 140
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#23 Příspěvek od eva22 »

Ale já sem viděla i grafiky pro AGP s 1GB paměti... a já mám s 64 MB a s AGP4x tak to by stálo za to ne? Paměti mám dost (1,5 giga) a procesor 2,7 GHZ a zdroj utáhne všechno ten má myslím 350 W a kolik může žrat ta grafika ? Šak by šla místo tý starý přece. Utáhne to i když tam mám 2 CD mechaniky a měli sme i 4 hardisky narás a utáhl to :-)

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#24 Příspěvek od Philip_Fry »

No... Podle mého je to celkově dost na hraně. Myslím, že investice do jakéhokoli komponentu dražšího než cca 1000-1500Kč by zvedla hodnotu toho počítače na dvojnásobek. Zkus tu HD4650, co jsem Ti navrhoval výše, případně levnější HD3650 a rozhodně to pojede o 1000% líp, než s tou původní vykopávkou. Co se týká zdroje, pokud je to KVALITNÍ a skutečně 350W zdroj, tak by to mohl utáhnout, ale pozor - tyhle novější grafiky ke svému provozu potřebují sólo přívod napájení (čili se nenapájí přes sběrnici) a je nutné předem zkontrolovat, jestli máš na zdroji potřebný konektor.

Uživatelský avatar
eva22
Příspěvky: 140
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#25 Příspěvek od eva22 »

Jo díky tak to zkusím s novou grafikou, to napájení tam asi je.

A co říkáte na tohle?

www.youtube.com/watch?v=5f7gW5X24ao&feature=related

Já sem si říkala že když jde tohle tak proč by nešlo rozchodit i novou hru na starší grafice:-)

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#26 Příspěvek od Philip_Fry »

Ale Wolf3D na 8086 / 8088 není žádná rarita. Ta hra byla optimalizovaná pro procesor 80286, který byl do značné míry zpětně kompatibilní s 8086 a tudíž nebyl důvod, proč by jakákoli aplikace nefungovala (snad jen fungovala pomaleji nebo rychleji, podle taktovací frekvence CPU). Následníci 80286, tj. 80386 a 80486 byly velmi zjednodušeně řečeno, jen vylepšené varianty, i když reálně 386ka byla oproti 286 o obrovský kus dál. Ale v zásadě vše od 8086 až po Pentium 4 jsou procesory řady x86, u kterých se postupem času vyvíjely nové "funkce", teď mě napadá třeba MMX, multimediální rozšíření instrukční sady a v takové chvíli nastal zlom - pokud nějaká aplikace byla optimalizovaná pro použití na procesoru s MMX, tak vesměs nefungovala (nebo fungovala velmi špatně) na procesoru bez MMX. A stejné je to i s grafickými kartami, objevují se nové funkce (pixel shader, frame bufer blending) a jestliže nějaká aplikace potřebuje tyto funkce využívat, pak nebude fungovat na zařízení, které tyto funkce neposkytuje. A tím se vracíme zase na začátek, proč Ti nechodí ta hra :D

Napsal jsem to vše velmi zjednodušeně, pokud máte někdo potřebu mě opravit, s chutí do toho...

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#27 Příspěvek od keemo »

Eva: pises ze ta grafika je AGP 4x. Tamtie grafiky su ale AGP 8x. V pripade ze doska je len 4x,ako je to s kompatibilitou? aby to neboli zbytocne vyhodene peniaze...
http://cs.wikipedia.org/wiki/AGP ale velmi mudry z toho niesom...

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#28 Příspěvek od p32 »

Tak já bych si dovolil tvrdit, že na té sestavě, co udala (2,7 GHz a 1,5 GB) jí ta karta, co jsem již dříve napsal ( http://www.alza.cz/sapphire-hd-4650-1gb ... 135338.htm ) v klidu pojede. Nevím co je tam za CPU, ale i s AMD by neměl být problém.
Dokonce si dovolím tvrdit, že na intelovském celeronu na 2 GHz a s pamětí 1 GB ta karta pojede a zdroj 350W bude stačit. AGP 8x snad byly od 2 GHz už na všem, ale možná se pletu - o sračky typu AMD se nestarám.

Důležitější informace by byla, kdyby eva22 napsala konkrétní typ a číslo hlavní desky (mainboard). Rychlost sběrnice pro hry je důležitější než výkon CPU. Výkon hry je dán výkonem grafiky.

Ohledně zdroje -: ten jí nemusí stačit už za půl roku i bez úprav hardwaru. Pokud je starý a elyty vysychají (pouze ty udávají výkon zdroje), tak bude měnit zdroj i tak.
Ale nebál bych se tam dát obyčejný eurocase 450W za 600,- Kč nebo podobný. Už kvůli tomu, že tyto nové grafiky mají pomocný konektor na přidavné napájení, který ten 350W zdroj nemusí mít.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od hafca »

Jestli je AGP 8x nebo 4x na herním výkonu není téměř znát. Udávaný rozdíl se pohybuje kolem 4%. Důležitější je, aby deska měla AGP slot slučitelný s novou kartou. AGP karty měly postupem času různá napájecí napětí. Podle toho se pak lišily zářezy ve slotu a na kartě. Chtělo by to tedy zkontrolovat, jaký je slot v PC, aby tam ta karta opravdu šla. Ideální by opravdu bylo, dát sem přesný typ základní desky.

Obrázek

Přídavné napájení je pak další věc, jak už tady bylo zmíněné. K některým kartám se jako příslušenství dodává redukce z molex na přídavné napájení. S tím zdrojem bych to moc dobře neviděl. Těch 350W jestli to není opravdu kvalitní zdroj bude opravdu na hraně. Možná, že už za ní, vzhledem k stáří celého PC.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
eva22
Příspěvky: 140
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#30 Příspěvek od eva22 »

Děkuju všem za rady, to už neřešte co to je za desku, já vemu do obchodu knížku od tý desky a tam mi určitě řeknou která grafika do toho de. Ta základní deska má AGP 8x kdežto grafika jen AGP 4x.
Ale co nechápu - jakto že výkon se liší jen o 4% mezi 4x a 8x? Já myslela že 8x je dvakrát rychlejší než 4x??
A vy chcete říct, že by zdroj nemusel stačit? Ten konektor má určitě, to je takovej ten hranatej se 4 dírkama žejo? To ty nový grafiky žerou o tolik víc než ty starý? Když sem v tom kompu měla 4 harddisky zároveň a utáhlo to tak chcete říct že grafika žere víc než harddisk?

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“