Gramo Tesla NC 440

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#16 Příspěvek od Artaban001 »

poměř napětí na bázích těch spínacích trandů. motorek zapni a zabrzdi ho rukou. pomalinku jím pootáčej, až Ti resolver pustí signál do tranzistoru. Dlouho to netýrej, aby jsi ten motorek nezničil. možná je v háji nějaká ta dioda GAXX (schéma před sebou nemám), co živí bázi. Možná by jsi mohl odpojit motorek a pracovní vinutí nahradit nějakou to jinou zátěží. resolver necháš zapojený tak, jak je. Když jsem ten resolver rozebral, byly tam takový 3 soustavy cíveček rozmístěných rovnoměrně do kruhu (tak, jak má konce hvězda od Mercedesu :-) ) nad i pod tou soustavou se pohybovaly dva plechy, který vždy zakryly dvě soustavy (oba společně shora i ze spodu)
Plechy byly magneticky předepnutý středovým feritovým magnetem.
Podle mě když byly dvě soustavy v magnetickým poli, zablokoval se přesycením jádra přenos VF signálu a třetí volná soustava přenášela.

Celý to shrnu:
Pokud máš potíže z rozběhem, nebudí Ti buď jeden ze tří tranzistorů z důvodu:

špatný tranzistor, nebo přerušení jedné výstupní cívky resolveru - vstupní jsou v sérii, nebo nějaká ta VF dioda v bázi nepropouští..

Kdybych věděl, že by to někdo pořeboval, tak ten motorek nerozeberu, ten gramec totiž ležel 14dní venku v dešti a párkrát s ním i někdo hodil..

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#17 Příspěvek od Artaban001 »


Uživatelský avatar
bremus
Příspěvky: 3
Registrován: 27 črc 2010, 02:00

#18 Příspěvek od bremus »

Paráda! Dík za radu! Osobně jsem doufal spíš v jeden z kondenzátorů (a jak jsem to měl otevřené, tak mám i horkého favorita)... Tak teď jen doufat že to není ta cívka... O víkendu zkusím přepájet a uvidí se.

Uživatelský avatar
greenhorn
Příspěvky: 170
Registrován: 31 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Partizánske

#19 Příspěvek od greenhorn »

Po výmene tranzistorov sa zatiaľ motor rozbia sám. Dúfam, že to už bude v poriadku. Ešte by som sa chcel spýtať, ako by som mohol "ustáliť" otáčky. Keď gramofón zapnem tak podľa stroboskopu sú otáčky menšie a po cca. 5 minútach sú otáčky zase vyššie.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#20 Příspěvek od Artaban001 »

To hledej závadu v okolí toho tranzistoru,kterej porovnává napětí z těc 3 diod,co jsou napojeny na vinutí motorku s napětím nastaveným napevno (na bazi). To pevný napětí ti bude asi kolísat. Možná je i ten tranzistor už "opotřebován". Předpokládám,že Trimry a elyty jsi už pořešil. Jinak se podívej na to Pdf v odkazu, regulace je tam popsána.

Uživatelský avatar
greenhorn
Příspěvky: 170
Registrován: 31 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Partizánske

#21 Příspěvek od greenhorn »

Tranzistory som vymenil za nové už včera, keď som robil ten rozbeh. Elektrolyty sú tiež nové a trimre sú OK. Stabilizované napätie zo zdroja nevypadalo, že kolíše.

Uživatelský avatar
greenhorn
Příspěvky: 170
Registrován: 31 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Partizánske

#22 Příspěvek od greenhorn »

Premýšľam ešte nad tým, že skúsim nahradiť germániový výkonový tranzistor (3NU72) v zdroji za kremíkový. Musím pozrieť jeho parametre a kúpiť niečo podobné. Ten druhý tranzistor GC500 už niekto vymenil predomnou za KF517.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#23 Příspěvek od Hill »

Ten tranzistor je to poslední, co by mělo na rozběh vliv. Leda by byl v háji, a to zjevně není. Klidně ho tam nech.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#24 Příspěvek od Artaban001 »

hledej závadu v okolí trandu T2 ten je tam od toho, aby reguloval otáčky. Na bázi má to napětí, o kterým jsem psal, se kterým se porovnává "tachonapětí" motorku". Podle toho, kolik toho VF na sebe ten T vezme, zbyde na budič resolveru. Ten pak dávkuje menší úroveň VF signálu na spínací trandy, pokud jsou otáčky vyšší.

Uživatelský avatar
bremus
Příspěvky: 3
Registrován: 27 črc 2010, 02:00

#25 Příspěvek od bremus »

:D tak já závadu s rozběhem motorku vyřešil! gramo jsem otevřel, oprášil osciloskop a měřil a porovnával signály ve všech možných místech... Všechno bylo celkem v pohodě, už mě nic moc nenapadalo... Mrknul jsem na řemen a říkal jsem si že je trochu moc napnutý. Dal jsem tam mnohem volnější z NC430 a motor se bez problémů rozběhne pokaždé!
Předchozí majitel tam asi dal co měl zrovna po ruce...
BTW: nevíte někdo kde by se dal sehnat origo řemen, nebo aspoň jak má být dlouhý?

Uživatelský avatar
greenhorn
Příspěvky: 170
Registrován: 31 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Partizánske

#26 Příspěvek od greenhorn »

Tranzistor T2 som ešte včera vymenil tiež za nový, takže okolo neho sú len rezistory na ktoré sa teda skúsim pozrieť, prípadne nahradiť novými.

Uživatelský avatar
greenhorn
Příspěvky: 170
Registrován: 31 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Partizánske

#27 Příspěvek od greenhorn »

Práve som meral to napätie na báze T2. Vyviedol som z gramofónu káble, aby som ho mohol merať v prevádzke a zistil som, že ten rozdiel napätia je iba 0,02V.

Uživatelský avatar
greenhorn
Příspěvky: 170
Registrován: 31 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Partizánske

#28 Příspěvek od greenhorn »

Ešte som si práve všimol, ako je tak všade ticho, že motorček "klepe" a trasie sa. To trasenie nieje nejaké veľké, ale ako je motorček zavesený na tých pružinách tak je vidieť. Keď s ním potočím rukou, tak nieje cítiť, že by niekde zadrhával.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“