TSZ 75, porucha proudoveho omezovace

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#16 Příspěvek od Sendyx »

A to jsi ani neozkoušel, jestli to proudové omezení funguje ?? Jestli ne, pak pochopitelně jde vše do háje při zkratu a nepomůže sebelepší tranzistor.

Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 234
Registrován: 13 led 2009, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od Mira80 »

pokud vim, tak proudove omezeni fungovalo, nicmene i kdyby nemelo fungovat, tak prece to KD503 neodejde z duvodu nadproudu behem skrtnuti bananku o sebe...navic kdyz je tam 4A pojistka, ktera take sla do haje
Klídek chlapi, to je nulák

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#18 Příspěvek od Sendyx »

A co ten trand ochrání, víra, hromnička, nebo ta pojistka ?

Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 234
Registrován: 13 led 2009, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Mira80 »

si uz do toho pronikam :)
no vzhledem k tomu, ze dle katalogu ma kolektorovy proud 20A, tak zkrat ho nemuze tak brzy polozit...to spis mi prijde jak napetovy pruraz, protoze Uce ma maximalku 80V a na zdroji je 65 V, takze spis to vidim na napetovy pruraz nez proudovy.. uz se to stalo jednou a to bezpecne proudova chrana fungovala..., protoze jsem tranzistor vymenil a normalne zdroj pouzivall vcetne proudoveho omezeni
Klídek chlapi, to je nulák

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#20 Příspěvek od Sendyx »

A kolikpak je na tom trandu při zkratu napětí a proud ? A jakou má teplotu na chladiči, a co je to SOAR ?

Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 234
Registrován: 13 led 2009, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Mira80 »

mne to porad nesedi..pri laborovani se mi casto stavalo, ze jsem poslal vystup do zkratu a vzdy se rozsvitila kontrolka nadproudu a nic jineho...a ted najednou behem skrncnuti bananku o sebe shori koncovy tranzistor... ?
Klídek chlapi, to je nulák

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#22 Příspěvek od fredis »

A co ti tady Sendyx x krát po sobě píše? :roll: Pokud bude správně fungovat proudové omezení, tak ten tranzistor nemá proč odejít.

Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 234
Registrován: 13 led 2009, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od Mira80 »

no vymenim ho a vyzkousim proudovou stabilizaci
Klídek chlapi, to je nulák

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od jjilek »

Já bych šel postupně od zdroje: Usměrnění OK? Filtrační 5G OK? Napěťové tyristorové omezení (tyristor) OK? Vše zkusit se zátěží a měřit!! nejen napětí, ale také zvlnění. Až tohle bude v pořádku na obou větvích, tak připojit regulace a pokračovat.
Už se mi také stalo, že byla proražená jedna dioda v graetzu a to pak nepomůže žádný filtrační kondensátor.
A pokud jde o předregulaci - pokud nefunguje, tak při těch cca 60V ze zdroje a zkratovém proudu 2A (při fungujícím proudovém omezení) je na regulačním tranzistoru pouhých :( 120W!

Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 234
Registrován: 13 led 2009, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Mira80 »

diky za info. jak funguje regulace nap. a proudu pomoci tech dvou OZ jsem pocopil, ale nerozumim presne vyznamu a principu ovladani toho tyristoru
Klídek chlapi, to je nulák

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od jjilek »

Srovnává se napětí mezi výstupem na svorkách TSZ a napětím zdroje za tyristorem, rozdíl se tyristorem nastavuje na nějakou malou hodnotu danou (mám dojem) zenerkou. Nemám schema po ruce, tak jen to co si letmo vzpomínám. Právě tohle srovnávání a řízení zapínání tyristoru může být ovlivněno zvlněním.

Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 234
Registrován: 13 led 2009, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od Mira80 »

i tak tomu moc nerozumim :)) Nicmene kdyz byl zdroj repasovan (cca 3 roky),tak filtracni kondenzator se menil za novy..
Klídek chlapi, to je nulák

Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 234
Registrován: 13 led 2009, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od Mira80 »

Tak...zameril jsem se i na tyristor a skutecne byl prorazeny take...takze jsem vymenil oboje a zdroj funguje vcetne proudoveho omezovace.
Diky za rady 8-)
Klídek chlapi, to je nulák

Uživatelský avatar
pakosan
Příspěvky: 39
Registrován: 02 úno 2014, 01:00

#29 Příspěvek od pakosan »

Mohu mít také dotaz? Sehnal jsem TSZ 75 a dávám jí dohromady. Vyměnil jsem filtrační kondy, všechny víceotáčkový trimry , vadnou diodu.... Už mi všechy zdroje chodí, ty regulovatelný bez problémů, ale z tech pevných nedokážu dostat víc jak 500mA na 5V a cca 200mA na obou 15V. Nastavení napětí i proudového omezení trimry funguje, kontrolky se rozsvítí, ale nastavení trimry proudu je až daleko "za rohem?".
V čom to může být, že to dělají všechy tři zdroje?

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“