Zvýšení vstupního odporu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Schamann
Příspěvky: 90
Registrován: 18 kvě 2010, 02:00

#16 Příspěvek od Schamann »

1,5 mA je velkej proud?
nemam absolutne zadnou predstavu kolik by tam melo tect? a jak velkej proud je "velkej", to zarizeni na svuj provoz (antenaGPS, GPRS provoz, odesilani dat atd.) bere cca 30 mA.
tak mi 1,5mA navic neprijde jako velkej, ale je fakt ze jsem nic takoveho nikdy nedelal. :)

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od forbidden »

Na měření napětí z čidla je 1,5 mA hodně velkej proud. To už může způsobit dost problémů. Vem si, že vevnitř by měl být maximálně nějakej dělič a pak už jen AD převodník. Ten funguje tak, že se nabíjí vzorkovací kondenzátor a ten se vždycky odpojí od měřenýho obvodu a připojí na vnitřní obvody AD převodníku. Takže proud by tam měl téct jen minimální. Zkus ho odpojit, jak jsem radil a uvidíš.

Uživatelský avatar
Schamann
Příspěvky: 90
Registrován: 18 kvě 2010, 02:00

#18 Příspěvek od Schamann »

vyzkousim. dam vedet...
diky za info :)

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od forbidden »

Ještě mě napadla jedna věc. U PICů bývá v datasheetu napsaný, že vnitřní odpor zdroje připojenýho na ADC má být maximálně 10 k. Je to kvůli tomu, aby se stíhal ten vzorkovací kondenzátor nabíjet dostatečně rychle, když je požadována vysoká vzorkovací frekvence. Na nějaký měření teploty i kdyby se vyhodnocování dělalo několikrát za sekundu je to samozřejmě zbytečný. Pokud je uvnitř tedy nějaký dělič napětí, asi by stačilo jej třeba desetkrát zvětšit. Dělící poměr zůstane stejnej a nic se nezmění, jen to už nebude tolik zatěžovat tu sondu.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#20 Příspěvek od Cust »

nevím co máš za měřák, jaké čidlo a už vůbec netuším jak jsi to spojil (relé)... Takže těžko radit. Každopádně 2 mA by měl utáhnout každý obvod měřicího řetězce. Jediná vyjimka je sonda bez měřicího převodníku. Pokud za sondou (v čidlu) máš i OZ nebo nějaký obvod, tak by jistě měl 2 mA utáhnout.
Tedy předpokládám, že chyba bude jinde. Možná by to chtělo nakreslit i se zeměmi a zdroji s naznačením umístnění fyzických propojů.

PS: Malý vstupní odpor = malé elmag rušení...

Uživatelský avatar
Schamann
Příspěvky: 90
Registrován: 18 kvě 2010, 02:00

#21 Příspěvek od Schamann »

Tak prikladam schema a cele to shrnu jeste jednou:
hodnoty (12V = 200°C 0V = 0°C) namerene teplomerem jdou do termostatu. Termostat zapina pri mene než 150°C plynovej hořák, vypina ho při 190°C. Merim napeti ktere jde z teplomeru. Potrebuju namerene hodnoty prenest do kontrolniho pocitace. Zařizeni, ktere to odesila ma jen jeden vstup. Meraku je 6.
Takze jsem si udelal ten prepinac podle schematu v priloze, ktery mi kazdych 10s prepnej jinej vstup teplomeru na spolecny vystup pomoci rele.

problem je ten, ze mi to pripojene zarizeni ovlivnuje ty termostaty a bud nesepnou, kdy maji nebo vubec nevyponou. Po odpojeni to bezi zase v poradku.

Jeste upřesneni - nemuzu zasahovat ani do teplomeru, ani do termostatu, ani do odesilaho zarizeni. Muj prostor je pouze mezi teplomerem a odesilacim zarizenim (to co je zvyraznene). Ukol zni: "Pripojit toto odesilaci zarizeni k tomuto sytstemu a posilat nam namerenenou teplotu."

Zdroj je jen jeden pro vsechny zarizeni spolecnej a kazde zarizeni ma + vyvedene primo na baterii a - take primo do jednoho bodu na spolecne baterii.

Dodatek k predchozim zpravam: kdyz jsem tam zkousel dat ten potenciometr misto te ktrabice, tak to skutecne sedi, zmeril jsem to uplne stejne, tzn vstupni odpor je 8,7 kO.
Přílohy
zap.jpg
schema celeho zapojeni
(107.41 KiB) Staženo 49 x

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#22 Příspěvek od Cust »

Ty napájíš relé ze stejné baterie jako teploměry????

Uživatelský avatar
Schamann
Příspěvky: 90
Registrován: 18 kvě 2010, 02:00

#23 Příspěvek od Schamann »

Ano, to se nesmí? Žádný jiný zdroj tam není.
A není to relé, ale elektronický spínač. Jen jsem nenašel vhodnější označení, tak jsem napsal relé.

Je tam použito tohle:
http://www.gme.cz/cz/relsia05-500-p634-033.html

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#24 Příspěvek od Cust »

to je normální relé - jen trošku menší...
Musíš mít na cívce relé zapojenou diodu - katodu na + a anodu na -, a to co nejblíže relé - nejlépe na jeho nožičkách.
Problém je v tom, že při spínání relé se na jeho cívce indukuje napětí, které se dostává i na napájení teploměrů a totálně ničí signál nesoucí informaci o teplotě.
Zkus ty relé na zkoušku napájet z jiné baterie - uvidíš co to bude dělat - hlavně nezapomeň na ty diody.

Uživatelský avatar
Chenzee
Příspěvky: 464
Registrován: 26 čer 2007, 02:00
Bydliště: Vysočina

#25 Příspěvek od Chenzee »

nebo použít toto http://www.gme.cz/cz/relsia05d500-p634-072.html (RELSIA05D500) to již má diodu integrovanou :wink:
Žádnej učenej z nebe nespadl ...

Uživatelský avatar
Schamann
Příspěvky: 90
Registrován: 18 kvě 2010, 02:00

#26 Příspěvek od Schamann »

takze tahle pitomost by mohla to cele ovlivnovat??? to se mi nejak nezda... dyk ta elektrika jde preci mimo tu civku. to se to tam naindukuje? no nic letim koupit jiny rele a zkusim jestli je to pomuze... grrrr. :)

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#27 Příspěvek od Cust »

1. jiné relé ti nepomůže (jedině to s tou diodou, ale to je lepši tam snad připájet diodu než pájet nové relé)
2. přenáší se to přes napájecí napětí na teploměr - vzdálenost cívky a kontaktu je zbytečno řešit
3. je důležité zamezit tvorbě špiček na cívce relé při jeho sepnutí a dále filtrovat napětí pro teploměry a měřák
4. nejdříve to vyzkoušej na jiné baterce/zdroji, ať máš jistotu, že je to opravdu ono (popřípadě zastav čítač, který ti přepíná relé, tak aby jedno bylo trvale sepnuto - mělo by to pak měřit správně - rušení vzniká jen při sepnutí či rozepnutí relé)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“