elektroiskrové obrábanie kovu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#16 Příspěvek od dj_Paul »

Pokud chceš prosperovat,nic jiného Ti nezbyde.
Jak dlouho vrtáš díru 3mm do hloubky 20mm? Já 10sekund a za dvě ji mám vyzávitovanou tvářecím závitníkem.Opakovatelnost mám 2000 děr.Potom nástroje měním a to jen pro to abych se nemusel zdržovat vyjiskřováním zalomeného nástroje.Materiál je 1.4401.Pokud to máš na takové to domácí vrtání,tak je to k ničemu.Pokud se Ti nástroj nebo obrobek pohne do stran.tak ten vrták ulomíš a ani nestačíš mrknout.Ten pohyb stačí pár setin milmetru.Taky pokud nemáš dostatečnou tuhost stroje a nástroj zachvěje tak se břit vydrolí a končíš.Dále pro ten karbid nemusíš navrtávat.

Děláme titanové slitiny až do 1400MPa,Inconely,duplexy,superduplexy,hastelloye,alloye a takové podobné chuťovky.A musíme být dostatečně rychlí a levní,jinak si to zákazník objedná jinde.

Vrtáky používáme zásadně karbidové a s vnitřním chlazením.Pouze u extrémních délek se používají HSS-E nebo HSS-Co.To jsou ale výjimky kde se jedná o jednu nebo dvě díry.Pokud je jich víc,tak zase karbid.To už jsou ale ceny vrtáků okolo 30000CZK.Závity už dáááávno neřežeme ale tváříme.Ty větší - od M10 už frézujeme.Co na tom že jedna fréza stojí 5000CZK? Třeba do toho titanu to znamenalo jedna díra,jeden závitník.Při frézování jsou to stovky děr.Tady se závity jen frézují už od M2,protože titan má tažnost jen okolo 10%To prostě tvářet nejde

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#17 Příspěvek od EKKAR »

Copak je krom diamantu ještě tvrdší, než ty karbidy? Nitrid titanu? Měli jsme s tím v podniku potaženou jednu formu - a nebylo inštrumentu, který by na ní nechal stopu - krom brusky s ostrým elektritem, tím to poškrábat šlo...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

#18 Příspěvek od mc-vlada »

Pro Sandal, je mi 47 tak že už jsem něco zažil, popiš mi mechanizmus, jak tvrdým a tím křehkým karbidovým vrtákem odvrtáš zalomený závitník v díře.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“