Pomoc výběrem antény pro DVB-T

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PvvS
Příspěvky: 464
Registrován: 25 lis 2008, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od PvvS »

Skusil bych to . Tem soft merakum se moc verit neda. Skousel jsem jeden prijimac , do kteryho sem nahraval jenom ruzny verze softu a merak si litak klidne +-30% . Stejnej procesor, stejnej tuner, jinej soft. Se sitem bez zesaku jsem chytal patery rakusaky, sem tam i neco dal, ale prima a spol bez sance. Vrazil jsem utlum a jede jak ma. Ted uvazuju o ladenym utlumovym, abych si neorezal slovaky a rakusaky.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#17 Příspěvek od Achab »

Rozhodně za pokus to stojí. Dokonce jsem to nouzově zkoušel potenciometrem. Ty bargrafy jsou pro seriózní srovnávání nanic, můj STB ukazuje sílu při nulovém signálu 16 %, při zjevném maximu 74 %, kvalitu pak 30 % až max. 95 %. Televize připojená ke stejné anténě pak rozdílné hodnoty až o 30 %.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od ZdenekHQ »

V Brně jsou dva vysílače (Barvičova a Hády) na stejným kanálu (SFN), jeden vertikál, druhej horizontál a do toho vzdálený Kojál na stejným kanálu, ale s desetinásobným výkonem - to jsou podmínky pro PRE ECHO jak vyšité. A to nepočítám Mikulov.

Klasickej útlumák pomáhá proto, že ten slabší zatlumí tolik, že už ho tuner nebere - ale okrade tě o vzdálenej příjem zahraničních kanálů (Slováci, Rakušáci atd.).
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od ZdenekHQ »

PvvS píše:Ted uvazuju o ladenym utlumovym, abych si neorezal slovaky a rakusaky.
Kanálová zádrž / úlumák ze dvou LC + koax 1/4 labda není problém, ale musíš ji zatlumit tak, aby v rámci jednoho kanálu byla "rovná" - takže bude trošku širší, než se někdy hodí. Chce to nejlépe polyskop.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od ZdenekHQ »

EKKAR píše:Zdeňku - a nebude to taky tím, že Rakušáci sypou do jednoho MPXu míň programů, takže je víc prostoru na opravu chyb v přenosu, zatímco naši hamižní posranci odsouhlasili 4 programy na kanál?
V případě jednoho vysílače problém není. Ale rakouská 16QAM proti 64QAM poskytuje 4x více "fázového prostoru" pro SFN a tady je zakopaný a stále více smrdící pes. Doufám, že se tady objeví RadekB a napíše mě, že je to blbost a že to jednoho dne bude všechno fungovat... :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#21 Příspěvek od Achab »

Pokud by šlo o PRE ECHO, tak by možná pomohlo anténu otočit přímo na Kojál, jsou tam všechny 3 MUXy - 100 kW. Ale tazateli to jde bez problémů s STB o nízké citlivosti, případně s anténou na plotě tak se domnívám že by to stačilo utlumit a na případný dálkový příjem sólo anténu pro příslušné kanály s kanálovým sloučením. Ovšem že je situace nejhorší za větru by spíš nasvědčovalo na nějaký vadný kontakt na anténě apod.
Jinak vím že v okolních obcích byly problémy s rušením TV radarem NATO u Sokolnic.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#22 Příspěvek od Honza_dy »

Achab: Vzhledem k tomu, že anténa je umístěná pod střechou, tak bych případné mechanické vlivy na anténu zanedbal.
Pánové, mohl by mi někdo vysvětlit to PRE ECHO?

Edit: Od neděle na té anténě mám dvě televize, již zmíněný settopbox, a k tomu ještě PC kartu přes obyčejný rozbočovač. Set topbox je jak jsem už psal v "pohodě", počítač je nepoužitelný, dochází k trhání obrazu ve zhruba 2 vterinových intervalech. indikátor ukazuje cca poloviční signál. Karta je leadtek winfast DTV2000H jejíž tuner zrovna také neoplývá citlivostí.
Mám tu ještě aktivní rozbočovač, ale jeho nasazení mi přišlo zbytečné. Ze srandy ho zkusím.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#23 Příspěvek od Achab »

Pre-echo je v podstatě situace v jednofrekvenční síti, kdy je signál ze vzdálenějšího vysílače na vstupu přijímače silnější, než z blízkého. Vzdálenější ale silnější signál dorazí k přijímači s časovým zpožděním a přijímač to nedokáže zpracovat ("zblbne"). Je pak potřeba příjem nežádoucího signálu omezit. Na dálku se to řeší těžko - nejlíp proměřit. Různé přijímače mají taky proti pre - echu různou odolnost. Ale ty výpadky v dvouvteřinových intervalech - jestli do toho fakt neleze ten radar, skutečně s tím byly v okolí potíže - většinou právě u širokopásmových antén.
Ten aktivní rozbočovač 5 dB nanejvýš s rezervou nahradí rozbočovací útlum.

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#24 Příspěvek od RadekB »

Podle me se rovnez jedna o pre-echo, ktere se bohuzel v teto lokalite velmi obtizne odstranuje. Dochazi k vysokemu narustu cBER, box se ma tendenci neustale prepinat mezi jednotlivymi signaly a tim dochazi k vypadku. Musis pouzit box, ktery je czech SFN compatible. Aspon napis, co tam mas za box nyni. Testoval jsem jich kolem 30 typu (i pro nektere dovozce a prodejce), takze nejaky prehled mam.
Nevim odkud presne jsi, ale na morave celkem bezne delam Javorici, ktera i pri vyrazne slabsim signalu ma o 1-3 rady lepsi cBER.
Pouzita modulace 64QAM je z duvodu nahusteni vice programu do muxu, jinak receno aby v multiplexu CRa bylo vice programu a tim i vice penez....
Pri 16QAM je limit 4programu a to jeste taktak. Bohuzel, takto doslova z.k.u.r.v.i.t dvb-t se povedlo jen na jizni morave, nikde jinde toto neni. Udelat to v Praze, tak je to na defenestraci, udelat to na morave, je to fuk.
Jsou tu desitky mist, kde diky SFN pri 64QAM je prijem nemozny.
Kdyz jsem meril DVB-T v Rozince, mel signal z Kojalu 78dBuv, z Brna 69dBuV na k29, ale cBER byl v radu 2E-3 a horsi !!!!
Prijem z Javorice (jednou tak vzdalene) - uroven 60-66dBuV podle kanalu, ale cBER E-6 a lepsi !!!!!

Tudiz u tebe to nebude jen o antene, ale predevsim o boxu, ktery tohle proste nezpracuje.

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#25 Příspěvek od RadekB »

Pro ukazku - echoprofil z Boskovic.
Dle CRa vse plne funkcni a v poradku. Potkavaji se tu 4 vysilace !!!!!
Poradi - nejslabsi je 100kW Kojal, pak Barvicka (pro nazornost - opacna polarizace, nizsi vykon a pritom silnejsi), pak Hady a nakonec Palava.
Rozdil urovni mezi vysilaci by mel byt min.20dB, zde je rozdil 10dB, pak 15dB a nejslabsi Kojal ma teprve tech 20dB.Prijem je nemozny s 80peocenty boxu, se zbytkem je s vypadky.
Prijem je na 20prvkovou smerovku TA2045, takze pro odseparovani "rusivych" signalu udelano maximum. Absolutne tu nejde o zisk a uroven na antene. Predzesilovac situaci zhorsuje, Kojal ma na antene (po otoceni) 36dBuV, takze temer nepouzitelny signal.
Přílohy
kanal_40_bosk.jpg
(26.22 KiB) Staženo 33 x

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#26 Příspěvek od RadekB »

Achab píše:Ovšem že je situace nejhorší za větru by spíš nasvědčovalo na nějaký vadný kontakt na anténě apod.
Nemusi, jen se muze objevovat nejaky dalsi odraz, nebo i mnozstvi odrazu, ktere se pro box tvari jako dalsi vysilac. Staci aby se trebas ohybaly stromy apod..
Přílohy
test-dvb-t-boxu-01.jpg
Takto vypada echoprofil z Kojalu, pri velkem mnozstvi odrazu v signale. Podle vzdalenosti se da presne spocitat kde se co od ceho odráží. V analogu byl signál plný duchů a příjem nemožný. V digitále nejede např. ORAVA, Gogen,...
(18.99 KiB) Staženo 34 x

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#27 Příspěvek od RadekB »

ZdenekHQ píše: Doufám, že se tady objeví RadekB a napíše mě, že je to blbost a že to jednoho dne bude všechno fungovat... :D
Nebude a bude hůř, dementi z ČRa se chystají spustit kvanta opakovačů, tedy dalších SFN vysílačů na stejných kanálech. Např. Svitavy, což znamená, že přibude další halda míst, kde bude příjem ztížen nebo znemožněn.
Ono to půjde vyřešit zase dvěma-třema-čtyřmi-deseti anténami, ale k.u.r.v.a kde je ten příjem na jednu (nejlíp) pokojovou anténu ???
Jo, sorry, Pragl a okolí. Zapoměl jsem, že česká rep. končí územně někde za prahou a tohle je brané jen jako periferie. Taková SFN testovací oblast.

Malé zamyšlení - SFN mělo šetřit kmitočtové spektrum, kanály apod...
Protože díky SFN je signál nepoužitelný, staví se kvanta dokrývačů a opakovačů, při jejichž výstavbě kvete neuvěřitelný bordel a snad i korupce, čert ví. jaké je to tedy úspora ? Žádná, vůbec žádná.

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#28 Příspěvek od RadekB »

Achab píše:Podle toho popisu situace bych soudil nejspíš na silný signál, vím že někteří Brňáci museli tlumit síto až o 30 dB.
Ne síto ale pálavu :)
Zkusil bych otočit anténu do vertikálu a přijímat barvičku. V brně to na hodně místech dost pomohlo. Dělam jsem panelák od Hádů cca 300m a signál se nedal použít - polovina boxů kostky i při cBER E-6. Před spuštěním Pálavy E-8. A to byl tenkrát jediný vysílač a anténa mířila jinam ! Pomohlo až otočení na barvičku a změna polarizace.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#29 Příspěvek od fero7 »

Informacie mas ciastocne spravne, az na to najdolezitejsie. Tie opakovace budu mat rovnaky kanal, ale opacnu polarizaciu prave aby nedochadzalo k ruseniu.

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#30 Příspěvek od RadekB »

fero7 píše:Informacie mas ciastocne spravne, az na to najdolezitejsie. Tie opakovace budu mat rovnaky kanal, ale opacnu polarizaciu prave aby nedochadzalo k ruseniu.
Oddeleni polarizaci je v UHF pasmu tak kolem 12dB, to to nevythne. Problem je, ze tu neresime slaby signal, ale signal z vysokou BER kvuli SFN.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“