Blikající světýlka na stromeček - Princip?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#16 Příspěvek od Duvsan »

Jednou jsem si chtěl udělat "dvoustupňovou regulaci" pro žárovku - dal jsem diodu, kterou jsem přepínačem zkratoval. A svítilo to přes tu diodu, koukal jsem na zeď za žárovkou a viděl jsem jakoby "chvění", teda těch 50Hz. Pak jsem to taky zlikvidoval. U toho stromečku to neruší? Já bych tam dal ne diodu, ale kondenzátor, nebo tyristor řízený fázovým zpozďovačem (klasický RC člen). Nebo třeba žárovku s menším proudem.

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#17 Příspěvek od Lukar »

Jsou to miniaturní jedno nebo vícebarevné bajonetové žárovečky teda já mám pouze modré,které tvoří decentní řetěz a k tomu klasické svíčkové žárovky 14,5v.Ty miniaturní mají cca 2mm vlákno,takže to blikání nejde vidět.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#18 Příspěvek od pocitujlasku »

Artaban001: ja som tiez tam dal LEDky, ale klasicke 5mm a dal som ich priamo do tej objimky. Stromcek vyzera zaujimavo, v tme su na nom ako keby len cervene bodky :)
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
Serifus
Příspěvky: 201
Registrován: 09 úno 2009, 01:00

#19 Příspěvek od Serifus »

Super! Dík za vysvětlení. Ale furt mi nejde do hlavy, že ten bimetal to spouští podle nálady a nemá to alespoň trošku pravidelnou dobu rozepnutí a sepnutí 8O

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#20 Příspěvek od helios »

U tak jednoduchej konštrukcie, ako je v žiarovke použitá nejaká presnosť ani nie je možná. Závisí to hlavne od toho, aký oblúk bimetal natiahne pri rozpínaní obvodu. Čím je oblúk dlhší, tým sa viac prehreje a tým dlhšie je potom rozopnutý.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#21 Příspěvek od milan222 »

ja kdyz koupim svicky s temihle bimetaly, tak je schovavam "pro dalsi generaci" no proste na tom se mi libi, ze to je nepravidelne... proti prehrivani jsem udelal to, ze jsem jich dal do serie tricet... po rozmotani retezu samozrejme... mam to jako smycku, petimetrovy kabel a mam je skoro v kazdem okne, jedou nonstop cele vanoce, nehrejou, nic pomalu nezerou a hlavne nepraskaj... :D
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Odpovědět

Zpět na „Poradna“