Rychlý teploměr vzduchu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#16 Příspěvek od Olchor »

To asi jen tak nenahradíš. U běžných teploměrů to bývá termistor a přesně stejný těžko seženeš. Jedině snad vykuchat ten vnitřní a dát na kabel. Ale i tak by se asi musela udělat kalibrace.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#17 Příspěvek od jasin »

Nesouhlasím. Jen ty opravdu šuntové teploměry používají termistor. O nějaké přesnosti se pak nedá mluvit.
90% teploměrů používá jako čidlo termočlánek a až ty nejpřesnější používají PT100.
Termočlánky jsou běžně v prodeji. Zkusil bych tam ten nejběžnější typ K. Pokud ten teploměr byl na PT100, tak to se zjistí snadno. Zapoj tam odpor 100 ohmů a teploměr by měl ukázat 0°.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#18 Příspěvek od termit256 »

Ja jsem do vzduchotechniky pouzil tohle http://www.buyincoins.com/digital-therm ... t-649.html
Meri cca 1x za 2sec, cidlo je zality plechovy valecek cca 4x20mm, takze rychlost je pomerne slusna, zvlast v proudicim vzduchu. Ve vzduchotechnicke jednotce jsou na rizeni pouzity cidla mnohem vetsi a funfuje to. Ridit se tim ale nic neda, uvnitr je par propojek na dps, asi na kalibraci, ale nezkousel jsem to.
Mam jich 6 a vsechny se vejdou odchylkou do 1C.
Neni to zadny zazrak, ale na tento ucel dostacujici, a za ty prachy u nas nekoupis ani ty baterie :-)

U Farnellu jsem videl PT100 v provedeni holy chip, tam bude rychlost reakce vysoka, ale zase narazis na problemy s kondenzujici vodou, prachem apod.

Uživatelský avatar
marat
Příspěvky: 278
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

#19 Příspěvek od marat »

Termit:

Mám dojem, že je to úplně stejný, co jsem koupil na Aukru za těch 70Kč. Ale tohle je levnější zdroj, díky moc. Otestuju a uvidim.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#20 Příspěvek od Olchor »

2Jasin: Mám doma meteostanici, autoteploměr a řídicí jednotku pro kotel. Všude jsou termistory. Podle zkušenosti měří s max. odchylkou 1°C. Samozřejmě, je to spotřební elektronika a šunt, ale pro běžnou potřebu stačí.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#21 Příspěvek od Artaban001 »

Zdarec. Pro otestování vytápění jsme měli od jedné nejmenované firmy (REGONIK) čtverce z obyčejného černého papíru a teplota z nich se sejmula bezkontaktním teploměrem - (nesprávně řečeno laserový). Ty černý čtverce se zavěšovaly cca 1M nad podlahu a u všech kupátek stejně vysoko

Uživatelský avatar
marat
Příspěvky: 278
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

#22 Příspěvek od marat »

Tak teploměry dorazily. Celkem fungují, pouze jeden má mnohem pomalejší reakce, než ten druhý.

Rozebral jsem jeden a tady jsou fotky.
Překvapuje mě, že na DPS jsou i hodnoty součástek.
Přílohy
teplomer_1.jpg
Display
(63.74 KiB) Staženo 63 x
teplomer_2.jpg
Plošný spoj
(198.67 KiB) Staženo 67 x

Odpovědět

Zpět na „Poradna“