Jak najít vadný tranzistor v zesilovači?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#16 Příspěvek od Banda »

Kup nové tranzistory, vyměn, když pojede ok, když ne smůla. Víc tady asi nepořešíš.

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#17 Příspěvek od DELONG »

Standoss píše:
DELONG píše:Ešte si nenapísal o aký tranzistor sa jedná :roll:
Básničku aj otčenáš sa naučíš za hodinu ale základy elektroniky za pár minút isto nie :wink:
Zaklady elektroniky mam jinak bych do toho nesel a nestoural se v tom. Jinak je to 6 dvojic tranzistoru KB817(Y350) a KD1047(Y408)
Si si istý že sú to tranzistory? A typ zosilovača?

Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

#18 Příspěvek od Superpavel »

Vyletuj to všechno a postupně přeměř.Až nejdeš špatnej tak ho nahrad a všecko zaletuj zpátky.

Uživatelský avatar
Standoss
Příspěvky: 11
Registrován: 04 bře 2011, 01:00

#19 Příspěvek od Standoss »

Jsou to tranzistory, na datasheetcatalog.com si je muzes normalne najit. No hold je vyndam, premerim a kterej bude KO vymenim a snad to pujde :-) Nic jineho se delat neda, zatim diky za rady...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#20 Příspěvek od ok1hga »

ty tranzistory jsou skutečně na datasheet.com
ale označení mají trošku jiné jsou to komplementy
2SB817 PNP 140V,12A,100W
2SD1047 NPN 140V,12A,100W

ale nemyslím si že by odešly samy . . . .
tato poruch bude mít taky určitě nějakou příčinu a tu je potřeba nejdříve odstranit, jinak po výměně konc. tranzistorů ti to odejde znovu . . . .

Máš skutečně pouze dvě možnosti:
a) omlátit to prodejci o hlavu
b) zanést to někomu, kdo to umí opravit

máš ještě třetí možnost, pár let studia této problematiky . . . a pak si to opravíš sám . . .

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#21 Příspěvek od Philip_Fry »

Superpavel píše:Vyletuj to všechno a postupně přeměř.Až nejdeš špatnej tak ho nahrad a všecko zaletuj zpátky.
To jsou mi rady... :roll:

Samozřejmě, že ta dvojice, která vykazuje zkrat, je vadná. Ale je velmi pravděpodobné, že tam budou další závady v tom samém kanálu, ty konce většinou neodejdou bez příčiny. A na to, abys dokázal najít, co je tam vadné, už budeš potřebovat víc, než se v elektronice "trošku" vyznat. Pokud je pto tebe i obyčejný multimetr španělská vesnice, tak se na to fakt radši vy*er.

Uživatelský avatar
Standoss
Příspěvky: 11
Registrován: 04 bře 2011, 01:00

#22 Příspěvek od Standoss »

Studoval jsem tuto problematiku 4 roky :D Bohuzel ted delam neco jineho, tak jsem toho spousty pozapomel ale multimetr pro me opravdu spanelska vesnice neni :) Jinak k tomu, že asi neodesli jen tak.. Byl tam vadnej jeste jeden velkej kondik kterej uz mam doma a k dalsi vecem, pichnu to na zdroj a zkusim multimetrem co do tech tranzistoru jde. Jestli tam nejde vic nez povolene napeti atd.. Pak to dyztak dal budu resit, ale vic toho nezmuzu! Do servisu to fakt davat nebudu, dal jsem za to litra a dalsi petikilo do toho nedam... Bud to pujde nebo ne, beru to jako zkusenost a moznost si neco zkusit a osvezit :) Ne to nekomu vrazit...

Takze prosim, jsem rad za rady a dekuji ale uz nechci slyset rady typu "dej to nekomu kdo tomu rozumi" Ja o tom taky neco vim a nechci se porad hajit ze vim co je multimetr atd... Nejsem profik ale ani 🤐 abych zkousel neco aniz bych ani nevedel co to tranzistor je a co dela...

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#23 Příspěvek od Philip_Fry »

Dívej, já tvůj postoj chápu, protože každý nějak začínal. Ale na druhou stranu - a to se na mě nezlob - mi připadá, že nemáš páru o obvodových řešeních, která jsou třeba v tom zesilovači použitá. Krom toho, sám jsi zmínil, že nevíš, jak bys měl diodovým testrem zjistit funkčnost tranzistoru. Možná budeš mít štěstí a bude stačit vyměnit jen ty konce a elektrolyt, který jsi našel. Ale co když tam bude něco dalšího - regulace klidového proudu, rozkmitové stupně atd.? Zbytečně vyhodíš další peníze za součástky a výsledek bude nula. Změřit napájecí napětí pro koncové tranzistory ti v podstatě nijak nepomůže, předpokládám, že celý ten zesilovač je napájený z jednoho zdroje společnou sběrnicí.

Co to vůbec je za zesilovač? Máš k tomu servisní dokumentaci? Na tomhle fóru je spousta lidí, kteří ti ochotně poradí, to mi věř. Ale musí k tomu znát víc údajů, než jen že v nějakém zesilovači je nějaký vadný tranzistor.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#24 Příspěvek od masar »

Standoss píše:... pichnu to na zdroj a zkusim multimetrem co do tech tranzistoru jde. Jestli tam nejde vic nez povolene napeti atd..
Tak tahle věta prozrazuje dost.
Co asi může "jít do tranzistorů", které mají zkrat? :wink:
Nejprve sem dej typ zesilovače, to jsi měl udělat jako první, zbytečně ztrácíš čas. Jinak je velmi pravděpodobné, že zkratované tranzistory sebou vzaly na věčnost i některou součástku, přes kterou ten proud musel téci také(co takhle pojistka v napájení, sériové rezistory?).

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#25 Příspěvek od Atlan »

načaté budiace tranzistory.... Predpokladam že to ma menič takže problem naviac ....

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#26 Příspěvek od Yarda1 »

A co třeba napsat co je to za zesilovač a dát sem pár fotek?

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#27 Příspěvek od DELONG »

Standoss píše:Studoval jsem tuto problematiku 4 roky :D . Nejsem profik ale ani 🤐 abych zkousel neco aniz bych ani nevedel co to tranzistor je a co dela...
No nikto učení z neba nespadol ale prepáč na tie 4 roky to asi nevyzerá...To by si uviedol typ zosilovača poprípade dal schému a uviedol čo si zmeral :wink: na tomto fóre jednajú seriózne a radi poradia ale neprišiel si ani na to ako to tu chodí :D chápem tvoju snahu to opraviť aj to že si 4 roky študoval danú problematiku ale raz keď sa niečo naučíš to sa nedá zabudnúť aspoň nie základy :wink:

Zaklady elektroniky mam jinak bych do toho nesel a nestoural se v tom. Jinak je to 6 dvojic tranzistoru KB817(Y350) a KD1047(Y408) a pritom si ešte ani tie tranzistory správne neuviedol :D a vôbec tu nejde len o tranzistory ale aj o podstatnú časť zosilovača.... ale ten zosík ťa aspoň poučí no čo už :lol:

Poradím ti ešte jednu vec nájdi si v okolí niekoho kto tiež šprtá v elektronike (určite sa niekdo nájde) a spoločnýmy silamy to zvládnete a možno to nebude ani finančne veľa stáť :wink:

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#28 Příspěvek od Pikofarad »

zhruba postup
Opiš si údaje z výkonových tranzistorů,najdi si na netu datasheet,
tím zjistíš kde je kolektor,báze emitor.Odsaj vývody,změř Ohmetrem, mezi kolektorem a emitorem bys neměl nic naměřit.Pokud ukazuje zkrat ,je trand v čudu.Někdo ho uhonil :-) Obvykle jsou v těchto zesilovačích komplementary,jeden NPN,druhý PNP.nezaměnit při výměně!!!!Pak bych to prubnul na nějaký zdroj 12V ,co dá alespoň 1A,bez buzení mívají tyto zesíky odběr kolem 0,6A.Na autobaterku až po odzkoušení,je to tvrdý zdroj,abys nečmoudil :twisted:

Uživatelský avatar
Standoss
Příspěvky: 11
Registrován: 04 bře 2011, 01:00

#29 Příspěvek od Standoss »

Jo diky, tak zkusim vymenit ty tranzistory a bud to pujde nebo ne :-)
Jinak problem je ze schema nikde neni k nalezeni... Tak proto jsem ho tady neuvedl, slo mi jen o to jak zjistit kterej tranzistor je vadnej! Psal jsem si tom s clovekem z autohifi klubu, ktery jako konicka opravuje autozesilovace a rikal ze mnou zavadu dela koncovy tranzistor a že vetsinou staci vymenit jen ten vadny a pak to jde..

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#30 Příspěvek od Atlan »

minule som tu jeden taky zosilnovač mal a predstav si ešte bol načaty aj jeden budič.... a nadialku ti neporadia ani ludia odtialto... a to poniektory maju kristalovu gulu aspon to vravia.... :D

Ale skus uvidíš..

Odpovědět

Zpět na „Poradna“