Laboratorní zdroj

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#16 Příspěvek od Zaky »

Pokud to nebereš jako výzvu něco postavit, tak si zdroj kup, vyjde to levněji. Rozhlédni se po Aukru, můj oblíbený zdroj je Tesla BS525, ale už se špatně shání. Nebo i něco čínského, používat to jde také, ikdyž hlavně ty s digitálními měřidly často ukazují při zarušení úplné nesmysly. Pokud chceš stavět, porozhlédni se po časopisech po něčem už vymyšleném. U laboratorního zdroje běžného použití je zcela nejzákladnějším požadavkem možnost nastavitelného proudového omezení, zabrání to spoustě draze vyrobeného dýmu.
Michal

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#17 Příspěvek od varok »

Tak to se potom moc omlouvám za matoucí název, ale jak už jsem psal, myslel jsem si do těď, že název laboratorní zdroj je právě pro ty domácí stvořeníčka.
Kupovat nic nechci, je to drahé a já si to raději udělám po svém. A číňany už vůbec ne. Mám s těmito výrobky špatné zkušenosti, né jenom se zdroji ale i jinými spotřebiči, tak se tomu vyhýbám jak to jen jde.
Jen jsem se právě ptal na to trafo, ať vím, jak to mám dimenzovat. Podívám se tedy po nějakých časopisech AR apod.
Všem moc děkuji za rady.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#18 Příspěvek od PavelFF »

Mně zase právě napájecí zdroje(jako jedny z mála věcí) připadají velice vhodné k amatérské stavbě, protože nevyžadují nutně žádné špičkové technologie ani mikroprocery ani SMD součástky se 100 vývody.

Trafo namotej zhruba takto:
Uef =(9-10V)/1A pro +5V/1A
Uef=15V/1A pro +12V/1A
Uef=24V/1A pro +(0-24V)/1A

Záleží to na víc věcech, jako výkon a provedení trafa, zapojení zdroje , ale tohle je tak zhruba pro začátek.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jestli je toto složitý zapojení, tak potom chápu obavy a následné použití lineárů.
Přílohy
lm2576.jpg
(11.38 KiB) Staženo 143 x
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#20 Příspěvek od varok »

To složité není, já jsem zapojení s tímhle obvodem ještě neviděl, tak jsem myslel, že to chce nějaké složité zapojení.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ten měnič nemá bůhvíjaký parametry, ale nehřeje a funguje. Pokud bys vyžadoval menší zvlnění, musel bys za to zařadit lineár, ovšem to v praxi potřebovat nebudeš.

Dělá se to i v regulovatelné variantě - ale tady se už můžeš rozhodnout, zda lineár či spínanej a jestli jednu nebo dvě symetrický větve. Záleží na potřebným proudu a pokud budeš potřebovat proudový omezení, lineár bude asi pro začátečníka jednodušší.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#22 Příspěvek od BOBOBO »

Též jsem příznivcem odělených sekcí , vždy je můžeš pospojit , ale již nikdy rozdělit . Zdroj doma se 723kou bude mít již 40let fce za sebou . Když budeš motat trafo , tak jeden zdroj to chce alespoň na 3A . Sám mám 60V3A+24V1A a +-5V . Alespoň u jedné větve by byl dobrý jak voltmetr , tak Ametr . Myslím , že pro takovéto domácí zdrojování zapojení s lineary Ti bude vyhovovat . Pro spínáky budeš laborovat s cívkou a výstupí zvlnění se Ti pro NF vstupy nebude líbit .

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#23 Příspěvek od varok »

Výkonový zdroj nad 1A mám jiný, zvlášť. Tenhle zdroj chci jen na jemnou elektroniku a různé zapojení.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“