Tesla AZ11 (elektronka-dvoucestný usměrňovač)

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#16 Příspěvek od BOBOBO »

Nejsem zastáncem náhrady usměrňovačky křemíkem , spíše by mne zajímalo , proč chceš hned náhradu . Co bylo s původní ? Pokud jsi radio zapnul bez předchozí repase , tak těžko budeš mít předepsaná anodová napětí a ta usměrňovačka ti zachránila trafo .

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#17 Příspěvek od ok1hga »

BOBOBO píše:spíše by mne zajímalo , proč chceš hned náhradu . Co bylo s původní ?
SOUHLAS !!!

pokud je někde v rádiu zkrat, uhoří v AZ11 žhavení
na odzkoušení nejlépe do série zapojit žárovku 230V/40W, může žhnout, ale nesmí svítit naplno !

Uživatelský avatar
rishard123
Příspěvky: 132
Registrován: 03 lis 2009, 01:00

#18 Příspěvek od rishard123 »

Děkuji za příspěvky,původní byla poškozená mechanicky.Chtěl bych otestovat zbývající část radia na funkčnost,proto jesm chtěl vyzkoušet ty diody-vzhledem k tomu,že je mám a AZ ne.AZ samozřejmě doobjednám a dám zpět na své místo-diody napájené do objímky přeci jenom nevypadají moc dobře,s tim souhlasím a také z důvodu respektu k těmto nostalgickým přístrojům.Proč není výhodné nahrazovat tento usměrňovač křemíkovými diodami?Na náhradu jsem se ptal i ze zvědavosti,jestli ještě existuje vůbec nějaký dostupný ekvivalent na trhu.....

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#19 Příspěvek od OK2STO »

Dříve Tesla vyráběla náhradu za elektronky řady AZ byl to blok KY298
pro dvojcestné usměrnění do 2x600 V, jednu dobu byl tento blok vyráběn i s paticí pro AZ1, jako plnohodnotná náhrada.
To je ale historie.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#20 Příspěvek od masar »

rishard123 píše:...Proč není výhodné nahrazovat tento usměrňovač křemíkovými diodami?...
On někdo tvrdil, že to není výhodné? :wink:

Uživatelský avatar
rishard123
Příspěvky: 132
Registrován: 03 lis 2009, 01:00

#21 Příspěvek od rishard123 »

Dratak:Chodit to s nimi bude spolehlivě, ale jde o dočasné řešení....
BOBOBO:Nejsem zastáncem náhrady usměrňovačky křemíkem.....
Je mi jasný,že co člověk to názor,nejsem v elektronkách přeborník,proto sbírám informace od zkušenějších a z výše zmíněných příspěvků jsem usoudil,že to nikdo nevidí jako rozumný nápad,nechci samozřejmě vyvolávat dlouhosáhlé diskuze.Osobně si myslím,že je lepší práci odvede křemíková dioda,zde ji ale nahrazovat nebudu z důvodu,že jde o starý přístroj,kde chci zachovat původní koncepci :wink: ,nečekal jsem na toto téma tolik příspěvků :)

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#22 Příspěvek od Dratak »

Tady nejde o to že by to nešlo nahradit. Jde, dvěma diodami za korunu kus a odporem, je to elektronka velmi snadno nahraditelná. Ale tady jde o princip, a tím je zachovat originální řešení. Kdyby byla AZ11 nesehnatelná, tak by se odlepila opatrně baňka od patice, dolů by se šouply dvě diody a zase by se to nalepilo zpět. Sériový odpor by se vyřešil dočasnou výměnou odporu mezi ellyty ve zdroji za větší hodnotu. Až by se sehnal originál tak by se vše vrátilo zpět. Ale tohle se dělá tak s VY2 do německého přijímače DKE (tzv. Goebbelsova huba). Ta je již naprosto nedostupná, tak se dává dioda a odpor, který nahrazuje vlákno elektronky (protože jinak by nežhavila VCL11, žhavení je sériové). U AZ11, kterých jsou všude kýble :lol: to nemá cenu. Dávat za ni AZ1 je také omyl, lamelová patice je totiž (především díky stavitelům zesilovačů s EL51) cennější než ta usměrňovačka.

Z usměrňovaček dnes opět vyráběných je AZ11 technicky nejblíže 5U4. Ale jde jen o technickou podobnost, tedy uspořádání elektrodového systému a přímé žhavení. 5U4 má žhavení 5V/3A (!!!) a bez problémů ukrmí dvě EL34. A to v Chorálu nepotřebuješ.

Když jsme u těch náhrad. Jak bys nahrazoval třeba DK96, DF97 nebo dokonce DC90 (podívej se kam se dávala)? Tyhle typy jsem nevybral náhodou a záměrně neuvádím DF96, DAF96 nebo DL96, protože ty nahradit jdou a celkem snadno (samozřejmě opět elektronkou, ale snadno dostupnou). Jedině koupě originálu za slušný balík na E-Bay, náhrada ani omylem.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#23 Příspěvek od masar »

Dratak píše:...Ale tady jde o princip, a tím je zachovat originální řešení. ...
Jenže nikde není napsáno, že právě tenhle princip se musí upřednostňovat před jiným principem. Tím může být třeba životnost nebo trvanlivost a nebo třeba i cena a (ne)dostupnost.
Každý si může vybrat ten svůj princip. :wink:
Nemám nic proti snaze zachovat původní technické řešení. Ale namontovat do patice dvě diody a pak je přelepit skleněnou baňkou je stejný podvod, jako namontovat do originální skříňky rádia moderní přijímač. Byť jen na krátkou dobu. :wink:

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od CZJKP1 »

A jak byla mechanicky poškozená? byla snad utržená bakelitová objímka? pokud neodnesly drátky za své, šlo by to vrátit z5 a zalepit

Uživatelský avatar
rishard123
Příspěvky: 132
Registrován: 03 lis 2009, 01:00

#25 Příspěvek od rishard123 »

byla prasklá baňka....jakým lepidlem se prosím dá přilepit volná baňka v objímce?Z dostupných lepidel mě vůbec nenapadá žádné,které by vydrželo takové teploty....

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od CZJKP1 »

Já to lepil vteřinkou (ou nejlevnější z burzy za 5kč plato), kupodivu to drží víc, než jsem čekal. Známý to lepí UHO nebo UHU nebo jak se to menuje, lepí tím i jiné věci u těchto přijímačů. Jako různé plasty atd, jenž by po zásahem vteřinky změnily barvu v místě (jako např nějáká plexiskla u přehrávačů)-možná by držel chvilku i chemoprén. Nebo ten totalitní jeho předchůdce za 3Kčs (mam ho ještě na chalupě, barva nahnedlá, tubička červeno, bílá, smrad - lihovina, jak jen se to ksakru menovalo?)

Jirka

Uživatelský avatar
cipsnaj
Příspěvky: 42
Registrován: 22 čer 2010, 02:00
Bydliště: Kousek od Pardubic

#27 Příspěvek od cipsnaj »

Zdravim, mám tu AZ11, měl bych mít více výrobce, i nové. Mohu přemeřit. PM

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od CZJKP1 »

Když už sme u těch lamp, nemáte někdo (někdo z prahy) UCH21 jde o běžnou elektronku, kvůly které mi nehraje rádio Accord, má spálené žhavení.

Jirka

Uživatelský avatar
Giftmacher
Příspěvky: 225
Registrován: 22 srp 2010, 02:00

#29 Příspěvek od Giftmacher »

Náhodou jsem narazil na tenhle topic a nějak nechápu usměrňovačku AZ11 do Chorálu. Mám ho před sebou a na zádech je psané AZ1. Kromě toho, AZ11 má jinou patici, ne?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#30 Příspěvek od EKKAR »

CZJKP1 píše:... Nebo ten totalitní jeho předchůdce za 3Kčs (mam ho ještě na chalupě, barva nahnedlá, tubička červeno, bílá, smrad - lihovina, jak jen se to ksakru menovalo?)

Jirka
KANAGOM, Kaplane, KANAGOM to bejvával... A s lihem to nemělo nic společnýho, smrdělo to ACETONEM, protože to byl roztok nitrocelulózy právě v acetonu. Hořelo to jako čert a smrdělo ještě hůř - ale těch modelů, co se díky Kanagomu postavily, to by asi nikdo nikdy nespočítal...
Přílohy
kanagom.jpeg
(10.06 KiB) Staženo 59 x
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“