zesilovač FM signálu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#16 Příspěvek od Eleman »

A proč by nemohl. Na 100 MHz klesne jeho beta přibližně na hodnotu 0.7 bety na nízkém kmitočtu. Tedy z bety 100 při kmitočtu 1kHz bude beta 70 při 100 MHz.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#17 Příspěvek od Crifodo »

To je leda zbožné přání. H21e sama o sobě nic neznamená. Na 100 MHz se nedá zesilovač řešit stejnosměrně, má svoji kapacitu a okolní součástky taky.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#18 Příspěvek od Eleman »

To samozřejmě ano, ale řeč je o vf tranzistoru KF124 (125). Jestliže je jeho mezní kmitočet 100MHz, neměl by být teoreticky na tomto kmitočtu se zesilovačem problém. Jeho parazitní vlastnosti a vlastnosti ostatních součástek jsou potom další otázkou.
Celá řada vysokofrekvenčních zesilovačů v dřívějších dobách použivala tranzistory pracující nad jejich mezním kmitočtem, protože prostě vhodné tranzistory nebyly. Až teprve s nástupem BFR, BFT a pod. se to změnilo.
Jiná situace by nastala, pokud by byla řeč o tranzitním kmitočtu, tam už ten tranzistor skutečně přestává pracovat.
A pokud mluvíme o betě jedná se o "střídaný" parametr.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#19 Příspěvek od Hill »

Ono je to trochu jinak: s tranzistorem KC508 v zapojení SB se dal zesilovač laděný pro část pásma a ziskem kolem 6-10dB na kmitočtu 100MHz udělat.
A stačilo to - uvědom si, že při FM příjmu někdy 2dB rozdílu v úrovni na vstupu tuneru rozhodovaly o tom, jestli budeš slušně přijímat tři stanice nebo dvacet. On asi málokdo zkoumal, jaký se mu z toho povedl dostat skutečný zisk. Důležité bylo, že se na stupnici najednou dalo naladit mnoho stanic, které tam dříve nebyly, a že se zmenšil únik těch, které tam už předtím byly.
Jenže to se přijímalo v pásmu, kde tuzemské vysílače nevysílaly...

Když už jsem u těch KáCéček: šel s nimi udělat i oscilátor do konvertoru UHF/VHF (na "druhý program") - při správně nastavené vazbě kmital spolehlivě a v pohodě na 400MHz. Taky se mi tomu nechtělo věřit, když jsem ten konvertor našel v AR. Ale funguje to - v oscilátoru rozkmitáš tranzistor i na pětinásobku ft, možná i výše.
Oscilátor bez zesilovače s jediným KáCéčkem a jednou diodou jako směšovačem - a s dobrou anténou zvládal příjem ze 70km vzdáleného vysílače Krásné...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#20 Příspěvek od Crifodo »

No možná reagujeme každý na něco jiného a pak debata vypadá jako rozhovor tatarů. Já jsem reagoval na bobobo a na Ekkara s jejich KC(507) pro FM pásmo. Ten má Ft někde kolem 100 MHz. KF1xx mají Ft 350 MHz. H21e je sice střídavá veličina, ale jen pro účely vyjádření dynamických parametrů na charakteristice, určitě ji výrobce neuvádí pro pracovní kmitočet vf pásma.
Používat nf trandy KCxxx pro vf bylo možná řešeni ze zoufalství někdy v roce 1971. Když jsem smolil svůj první tuner v roce 1976-7, bez větších potíží jsem koupil KF525 i KF173, plastové 12x se už tehdy daly brakovat z čb televizí. O deset let později se vozily BFR z Maďarska po 25,- Kčs...
Oscilátor s nf tranzistorem je hezký, tam nejde o nic víc, než aby na daném kmitočtu měl tranzistor větší výkonový zisk než 1.
Širokopásmový zesilovač se společným emitorem, impedance vstupu i zátěže okolo 100 Ohm, má pokles zesílení s 6 dB/okt. do Ft a pak 12dB/okt.
[/i] http://hellweb.loose.cz/index.php?page= ... _plus&id=7
Proto se do těch anténních širokopásmových předzesů cpaly BFR96 s co nejmenším kolektorovým odporem a proháněly co největším kolektorovým proudem, jednak kvůli zmenšení vlivu kapacit a jednak pro co největší linearitu. Ty kompenzační tlumivky v kolektoru tam byly taky.
K původnímu problému vlákna, to rádio je buď nesladěné nebo s nakopnutým vstupním tranzistorem, posledních 15 let nebyl důvod ani spotřební rádia nějak šidit a standardně mají trojtranzistorový vstupní díl s dvoubázovým FETem jako předzesilovač, takže citlivost pro dané použití mají až až. S nějakým Dolly s OC170vkv se to nedá srovnávat. Mělo by stačit to opravit. S aperiodickým předzesem tam budeš leda přidávat zprasky na pásmu.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#21 Příspěvek od Hill »

Ale to reagujeme na totéž: vůbec neřeším KáeFky, ale normální nf KáCéčka, hlavně KC508 a KC509.
Sice mají psanou ft>150MHz, ale asi nebylo mnoho těch, které měly jen tak málo, protože jak v zesilovačích, tak v oscilátoru UHF (ten jsem, pokud si vzpomínám, stavěl jen jeden) chodily napoprvé, bez výběru.

Ale máš pravdu, s KF524 (124) se daly udělat lepší zesilovače.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#22 Příspěvek od Crifodo »

Hill píše: Ale máš pravdu, s KF524 (124) se daly udělat lepší zesilovače.
Pouze laděné, jako aperiodické by taky stály za starou belu. Měly by mizernou přebuditelnost, šuměly by a musely by se pro víc než tak 30 MHz šířku pásma dorovnávat kompenzací.
Před asi 25 lety kolega spolu-elév v Tesle řešil dvoutranzistorový zesilovač s A=40 dB pokud si pamatuju, pro pásmo středních vln na výstup měřicího generátoru. Docela měl honičku vybrat tranzistory a zpětnými vazbami srovnat zisk, aby to mělo slušný odstup od Im3 a rovnou charakteristiku do 75 Ohm. A to se jednalo o 150k-2MHz.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#23 Příspěvek od BOBOBO »

Tohle jsou jen řeči , opravdu to chodí , jako mikrofzes , jak píše crifodo . Montoval jsem do vícero kousků a příjem minimálně o 50% lepší . Je to pár minut , vyzkoušej si to . No atk se do toho radia zavrtám . Bylo to zkraje čísla , myslím v tom jak na to .

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#24 Příspěvek od EKKAR »

Jak píše Hill, jde to i s "kácéčkem" - opravdu se jedná o zesílení jen o 1-2dB, aby se "chytil" vstup tuneru. A to KC50x zvládnou, katalogová hodnota Ft = 150MHz je minimální garantovaná, běžně "chodí" do 200MHz a najdou se i kusy, které se ve špatně navrženém zesilovacím stupni dokážou rozkmitat na 250MHz - neviděl jsem teda nikdy směšovač/konvertor, kde by KC kmital na 400-500MHz, jenže to neznamená, že by to nešlo udělat. A dřív, dokud nebylo FM2 pásmo tak zaprasené, se skutečně dal příjem na tří nebo pětiprvkovou anténu i jednoduchým stupněm s KC507 nebo 508 bez další kompenzace vylepšit natolik, že se dalo i u nás na východě Čech (viz BOBOBO) chytat Rakousko nebo Bayern - na stabilní a kvalitní příjem sice bylo lepší postavit zes s MOS tetrodou BF/KF, ale na vyzkoušení "jestli to vůbec půjde" nebo na jednoduché zvýšení citlivosti vstupu tuneru kácéčko stačilo...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#25 Příspěvek od Crifodo »

Jestli někdo má příslušný "bagr", bylo by zajímavé to proměřit. Jinak je to samozřejmě zoufalství, cpát do neladěného předzesu nf tranzistor, když jsou 30 let k dispozici vf trandy. To už by se dal rovnou usmolit zesilovač s Ge mesa tranzistorem, možná s lepšími výsledky.
bobobo, mezi vf a mikrofonním předzesilovačem je trochu rozdíl :wink:
u mikrofonu mě celkem nemusejí zajímat montážní a součástkové kapacity a prudce zhoršená IM odolnost při přebuzení nežádoucím signálem, takže klidně může šlapat s kolektorovým odporem řádu stovek k. Anténnímu zesilovači je potřeba prohnat aktivním prvkem aspoň 30 mA, jestli se nemá chovat jako "polské síto"...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#26 Příspěvek od EKKAR »

Crifodo, pro pána Jána - vždyť píšeme o situaci právě před těmi 30 lety, KDY TO SKUTEČNĚ ŠLO - s dnešním stavem EMI se tehdejší doba nedá vůbec srovnávat - to byl pravěk elmag. smogu... A taky doba, kdy obyčejný zájemce o elektroniku - bastlíř bez zaměstnání v oboru s přístupem k součástkám nebo bez známých s takovým přístupem MUSEL POUŽÍVAT TO, co mu bylo dostupné - a toho pohříchu v běžných prodejnách Elektro podniku Domácí potřeby mnoho nebylo... Já nevím jak Ty, ale když jsem já co by teenager stavěl svůj první Zetawatt, musel jsem se na dvě "emdéáčka" a pár operáků 741 jezdit dvakrát týdně ptát OSOBNĚ do prodejny TESLA Eltos v Pardubicích - a celý měsíc jsem slýchával "Nemáme, zeptejte se za týden, přijde zboží!". Volat tam nemělo cenu - nedověděl ses nic. Nemít máti "u dráhy" a tím pádem nebýt "režista", projezdil bych za ten měsíc asi tak dvojnásobek toho, co ty šváby stály - a byl úplný zázrak, že se mi povedlo sehnat aspoň MDA2010, když už ne 2020. V té době jednoduše nebyly skoro nikde - o nějaké zásilkovce v tuzemsku s dodací lhůtou 2-3 dny nebo dokonce v zahraničí s dodáním klidně i druhý den (!) se nám ani nesnilo - to bylo možné jen ve sci-fi filmech... A přesto ty tuzemské "obyčejné nf" trandy, pokud se už Pámbu nad bastlířem smiloval a jeden je sehnal a koupil, chodily z nouze i v tom VHF pásmu... Prostě my hovoříme o tom, že to někdy v minulosti šlo a fungovalo a Ty se nám mocí mermo snažíš vecpat argumenty proč to tak nejde - my to víme a už by se s tím asi nikdo soudný nepatlal, ale to je jiná písnička...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#27 Příspěvek od Andrea »

555 ten dotaz položil 6.5.2011, ne 6.5.1981.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#28 Příspěvek od EKKAR »

Pátere bratře Koniáši, VSTAŇ Z HROBU!!!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#29 Příspěvek od BOBOBO »

Já to tam cpu i dnes , do různých kapesňáků nebo budíků atp . Vůbec nechápu , proč je tolik křiku .

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#30 Příspěvek od Andrea »

EKKAR píše:Pátere bratře Koniáši, VSTAŇ Z HROBU!!!
Copa Kájo? Docvaklo ti proč ti na 1. máje nekynul z tribuny předseda místního ÚV, přestože jsi prapor nesl hrdě vztyčený?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“