Pájení SMD součástek jak nejlépe na to?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#16 Příspěvek od Zaky »

Pastu rozetřeš do vrstvičky přes plošky i mezery a po ohřátí se cín sám "stáhne" na pady? Mám teď k dispozici pastu s pájkou také, tak si s tím budu muset trochu pohrát. Zatím jsem horkým vzduchem jen sundaval a pájel pak hrotem.
Michal

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#17 Příspěvek od Burajko »

Ano,ale musis naniest umerne mnozstvo.Mne sa osvedcil maly stetec z vyrobeny z laminatu,konec len zapalis a zastrihnes.(pretoze nemam davkovac)
Ked sa ti to nahodou zleje,odsavaci pasok to vyriesi.Teplote nastavujem okolo 260st.Ked IO trafis presne na plosky po umyti z izoprop. ani nespoznas ,ze bol meneny.Trenoval so pred tym nejake 4hod.
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#18 Příspěvek od rnbw »

Ked je kvalitny cin s tavidlom, tak netreba ani pridavat dalsie.

Uživatelský avatar
xxxe
Příspěvky: 2340
Registrován: 12 zář 2005, 02:00
Bydliště: Trutnov

#19 Příspěvek od xxxe »

Koupil jsem MTL468R (nějaká divná konzistence) je vyrobený v r 2007 ale odsávací lanko jsem nikde kolem nesehnal tak asi budu muset vyrazit do H.K.

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#20 Příspěvek od Burajko »

rnbw píše:Ked je kvalitny cin s tavidlom, tak netreba ani pridavat dalsie.
Pokial si ho vysokou teplotou nevypali...
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
kuto
Příspěvky: 62
Registrován: 14 led 2009, 01:00

#21 Příspěvek od kuto »

Andrea píše:Asi to bude v rukou, mně stačí kalafuna v lihu http://www.gme.cz/cz/s-tavidlo-r-p745-010.html a žádné problémy s mytím nemám.
Tak tak. Pod kalafunou pajim i 0,5mm LQFP. A to mam z drogerie asi 1gk baleni na prasata. Bud pajene misto posypu kalafunovym prachem nebo rozpustenou v lihu. Uz jsem pajel smd i topenarskou pastou na medene trubky, kterou mam doma a prekvapilo me jak dobry to bylo :) Tavidlo na bazi kalafuny v maly injekcni strikacce za 350 kc 8O ? Dekuji nechci :lol:

Deda rikaval, ze "volsovym rukam nepomuze ani svecena voda" :lol:

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#22 Příspěvek od rezis »

Pokud potřebuješ opravdu něco připájet a živíš se tím, chceš tedy zaručené výsledky v krátkém čase tak investuješ do kvalitních věcí.
Bavíme se o napájení obvodu zpátky nebo vypájení ven?
Pokud ho dávám pryč nanesu na vývody trochu tavidla (pomáhá rozvádět teplo + cín se mi "nerozpatlá" mimo plošky) na nahřeju čip horkým vzduchem. Pak ho podtlakovou pinzetou zvednu - jde i normální ale je třeba dávat si pozor na součástky okolo.
Pokud ho dávám zpátky. Tak dam součásku na místo. Usadím a připájím dvě nožky v rozích. Tím mi čip drží přesně na místě. Nanesu přes všechny nožky tavidlo. A hrotem pájky s trochu cínu přejedu přes všechny vývody. Cín přidávaám podle potřeb, ale nikdy nejedu (posuchu). NA posledních 2-3 nožkách mi vzniknou můstky. Ty odsaji licnou. NEbo se dá hrot ocistit a projet směrem od součásky ke spoji po vývodu. Tím cín jakoby vytáhnu.

Je logické že nemohu začít pájet na od pinukterý mi drží pozici
:wink:
Někdy se stává že cín tvoří můstky na mezi vývody. Za předpokladu dostatku tavidla je to způsobeno nedostatečnou teplotou - přenosem tela na vývody. Jinak dojde až na vyjímky ke stažení cínu na hrot.

Taky ho tam mohu vrátit horkovzduchem to je nejsnažší a u některých součástek jenž mají zespod chladící plochu jediné řešení.
Volím to podle stavu plošek. Pokud po sundání zůstane cín pěkně rovnoměrně a lesklý (i proto tavidlo při sundávaní) je snažší ho jen zpátky položit dát tavidlo a nahřát. pokud je čip starší, zoxidovaný, nerovnoměrné plošky pak pájkou :wink:
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
xxxe
Příspěvky: 2340
Registrován: 12 zář 2005, 02:00
Bydliště: Trutnov

#23 Příspěvek od xxxe »

Díky za vyčerpávající návod.S tím MTL 468 R to je už znatelně lepší a opravdu se to tolik nespojuje mezi nožkama,zkoušel jsem teď myslím 80 pin SMD a vypadá to celkem dobře,to co potřebuji z jedné desky sundat a dát na druhou desku je ale kolem 170 nožek a jsou blíž i sebe a tenčí takže mám docela bobky na to sáhnout.

Ještě k tomu horkovzduchu.Jaká teplota je možná než dojde ke zničení čipu?

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#24 Příspěvek od rezis »

To máš u horkovzuchu těžké. Je tam rozdíl teplota vzduchu - teplota součástky. S infra vše povoluje na 225C jen vyjímky okolo 230C.
U horkovzduchu se nebojím nastavit 400C a přejížtět tedy hlavně nad vývody a pořád zkoušet zda už to nejde pozor na utržení spoje. Musí jít všechny hezky
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#25 Příspěvek od Burajko »

kuto píše:
Andrea píše:Asi to bude v rukou, mně stačí kalafuna v lihu http://www.gme.cz/cz/s-tavidlo-r-p745-010.html a žádné problémy s mytím nemám.
Tak tak. Pod kalafunou pajim i 0,5mm LQFP. A to mam z drogerie asi 1gk baleni na prasata. Bud pajene misto posypu kalafunovym prachem nebo rozpustenou v lihu. Uz jsem pajel smd i topenarskou pastou na medene trubky, kterou mam doma a prekvapilo me jak dobry to bylo :) Tavidlo na bazi kalafuny v maly injekcni strikacce za 350 kc 8O ? Dekuji nechci :lol:

Deda rikaval, ze "volsovym rukam nepomuze ani svecena voda" :lol:
Ak tavidlo povazujes kolofoniu z liehom...tak co dodat,daj na deda.Pozadovanu konzistenciu s tym nedosiahnes a ani zmacavost.Tam nie je len kolofonia,ale aj ine aktivatori.
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#26 Příspěvek od Andrea »

To tavidlo, v linku co jsem dala, je kalafuna v technickém ethanolu, žádné aktivátory tam nejsou a pájet s tím jde úplně v pohodě. Jestli neumíš pájet bez pastičky za 300Kč bobeček, tak tvůj problém. :wink:

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#27 Příspěvek od Atlan »

jo jo kilo kalafuny na nozicky a cin odskakuje sam....len potom to treba aj umyť :D I ked u tych hustejšich IO to už taka sranda nieje.. a licna je dobry pomocník...hlavne netahať po nožickach bokom.... lebo ked sa jedna posunie už to nedaš späť.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#28 Příspěvek od Andrea »

Atlan píše:jo jo kilo kalafuny na nozicky a cin odskakuje sam
To bude fakt asi těma rukama, možná by jim víc seděl krumpáč nebo lopata.

Uživatelský avatar
arda
Příspěvky: 60
Registrován: 19 zář 2005, 02:00

#29 Příspěvek od arda »

Co se týče kalafuny- kdysi (tak min.5 let nazpět)jsem koupil v drogerii kilo a vůbec to nepájelo - taková světloučká-prášek - tavilo se to spíš jako nějaký plast než kalafuna. I to nějak divně smrdělo - asi nějaká nová "ekologická"Co jsem měl doma zásoby snad ještě předválečný(po dědovi když mívali prasátka) tak s ní to šlo perfektně-byla tmavá až do červena v kusech a krásně i při pájení voněla. Jinak ji už nepoužívám - není proč - mám MTL 461 a 468 - a super. Jen je ji třeba fest zředit buď origo od Marmotu ředidlem nebo stačí obyč IPA. V kelímku(naprosto nevhodném) rychle vysychá a je jako šutr už při koupi. Jinak používáte někdo na pájení "minivlnu"(konkávní hrot) popřípadě "fluxer"(takový jakoby FIX s dávkovacím hrotem)? Teď se mi dostal do ruky i s náhradní kapalinou (výrobce zřejmě interflux-lihová báze) a mohu říci že jak dávkování tak i čistota práce je perfektní ve srovnání s štětečkem a tavidlem v kelímku.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#30 Příspěvek od rezis »

Tak ono s tou kvalitní není problém sundat a znovu osadit BGA čip. S kalafunou...
Internet - metla lidstva

Odpovědět

Zpět na „Poradna“