Čím nahradit bezolovnatý cín Sn97Cu3?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#16 Příspěvek od Sendyx »

Nehledejte spiknutí tam, kde se vše dá vysvětlit obyčejnou lidskou blbostí. Kdo to umí, ten to dělá, kdo to neumí, učí, a kdo neumí učit, ten sedí v komisi. Tímto logickým sledem pochopíte, kdo sedí v Bruseli :cry: .

Některé pájky jsou tak úžasné, že při ohřevu na teplotu tání při odsávání bez tavidla degenerují v hmotu podobnou amalgámu. Zrovna jsem ucpal pistol na 12 spojích na jedné takové desce :twisted: .

Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od kybler »

2 habesan:
Konečně pořádná odpověď, díky.
Z jednoho Amperu před lety jsem si dovezl 3 vzorky bezolova, 2ma pájet šlo, jeden byl úplně na *****. Vybral jsem z nich ten Sn97Cu3, jevil se mi jako nejlepší, takže jsem ho používal až dodnes. Teď chci koupit nový klibko a ejhle, už nejsou.

2AmarokCZ: hádat se s tebou nebudu, jen, že jsem porovnával normální hrot a ten z obrázku a rozdíl doslova propastnej, normální hrot prakticky nepoužitelnej a brzo šel do kytek, ten druhej úplně v pohodě s dlouhou životností.

2kokun:
No hlavní problém je šetření cínem v kombinaci s SMT. Klepneš s tím a deska už nefunguje.
Když všechno selže, přečti návod.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od AmarokCZ »

kybler: propastný rozdíl je ale jen v tom, jak se s tím pracuje; mizerné fyzikální vlastnosti tomu bezolovu zůstanou i se sebelepším hrotem.
Jinak ten tvůj oblíbenej zázrak si můžeš ještě koupit tady ... proč ho nahrazovat, když se ještě prodává ??

Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od kybler »

Jsou to sice jen malý klubka, ale budiž, vezmu jich 10. :)
Když všechno selže, přečti návod.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#20 Příspěvek od Andrea »

2mm, to je tak na okapy ne?

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od AmarokCZ »

2mm není zrovna to nejlepší ale na okapy to fakt není ... :wink:

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#22 Příspěvek od rezis »

Sendyx píše: Některé pájky jsou tak úžasné, že při ohřevu na teplotu tání při odsávání bez tavidla degenerují v hmotu podobnou amalgámu. Z .
Jo jo takové nejdříve značně dotuji klasickým cínem. V jinak se to v odsávačce mění na beton :(
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od ZdenekHQ »

Sn97Cu3 hojně používají instalatéři, takže se dá sehnat docela levně i jako pasta :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#24 Příspěvek od Mysteri »

kybler píše:SnPb - každýho věc, ale když to držím v ruce každej den minimálně hodinu čistýho času, tak jedovatost řeším.
Hmmm. To je v práci. Tam Ťa to zaujíma! Ale že žereš a dýchaš svinstvá, to Ťa nezaujíma, lebo o tom nevieš. Keď poletíš lietadlom a vedľa Tvojho lietadla uvidíš ďaleko letieť minimálne ďalšie dve /lebo koridor.../ a z jedného bude ,,čmudiť" hustá, žltkastá emulzia a z toho druhého nie, podobne, ako tu: http://www.liveleak.com/view?i=23e_1280185964
potom sa asi začneš pýtať, že prečo ten rozdiel. Začneš Gúgliť, a začneš pozerať aj nebo nad hlavou, nad Tvojím barákom /zistíš čiary krížom-krážom po lietadlách, jedny lajná zmiznú do pár minút, druhé, z vedľajšieho lietadla trvajú hodiny a sa zozplívajú do šírky.../... :twisted: http://dokumentarni.tv/zivotni-prostred ... y-spraying
K pôvodnému dotazu: Tiež som si zo začiatku nemohol zvyknúť na PbFree, ale, všetko je o praxi. Naučil som sa dodržiavať najmä teplotu. Je to všetko o zvykoch a návykoch.

Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od kybler »

Jen takovej zajímavej postřeh:
Zrovna jsem doma dodělal topení v mědi, kde jedno půlkilový klubko Sn97Cu3 padlo a asi 20 spojů před koncem mi ten cín došel. Vyštrachal jsem ve starejch zásobách klasickej olovnatej a zkusil to s ním, to by člověk neřekl, jak blbě se s ním pod plamenem pracuje. Věčně hořící kalafuna dělala fleky na zdech, cín na to pořádně nechytal ani při značným použití HCl jako tavidla, během chvíle cín přepálenej jak prase.
Nakonec pomohlo klubko levnýho cínu z globusu, kterej jsem na pájecí účely v elektronice kvůli značnýmu hrudkování odepsal jako nepoužitelnej a válel se mi doma asi 3 roky, pracovalo se s ním jedna báseň. :)
Když všechno selže, přečti návod.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#26 Příspěvek od helios »

Kybler:
Asi si robil niekde chybu, ja som používal pastu DEGUFIT 3000, natrel som obidve časti, zasunul do seba, nahrial plameňom a zacínoval prastarým, viac ako 40 ročným trubičkovým cínom Sn60Pb40 s kalafunou. Krásne to zatieklo, spoj bol lesklý, akurát na povrchu sa urobila škrupinka z použitej kalafuny, ktorá išla ľahko odstrániť kartáčom. Ten DEGUFIT obsahuje Sn97Cu3 60% podielu v paste. Zrejme si použil nevhodné tavidlo.

Degufit: http://www.oegussa.at/neu/englisch_vers ... glisch.pdf

Spoje sú namáhané tlakom vody skoro 5atm a ani po dvoch rokoch žiadny nekvapká. :)
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od kybler »

Takže jsi to vlastně pájel bezolovem a olovnatým jsi jen dolaďoval.
Tavidlo jsem použil jen to v cínu, maximálně jsem před pájením trubky vyčistil kyselinou. Pár spojů jsem pro kontrolu znova rozebral, vzlínání cínu až na ty s olovem perfektní, pneumatická tlaková zkouška 3bar bez problému, nikde nic nesyčí.
Když všechno selže, přečti návod.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#28 Příspěvek od helios »

Ja myslím, že dôvod, prečo to išlo pekne pocínovať bude v zložení tavidla (zinc chloride. ammonium chloride). Kyselina je lepšia na pozinky, na meď som to neskúšal. Cín s olovom používam kvôli pružnosti spojov, verím mu proste viac ako bezolovu...
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od kybler »

Kyselinu nemyslím jako tavidlo, ale na vyčištění kovu před pájením - perfektně odstraní veškeré oxidy. Jako tavidlo ale kyselina reaguje s cínem, kterej přestává bejt tavitelnej, takže je to poněkud kontraproduktivní.

Tavidlo bylo podle smradu asi jiný, než v klasickým cínu, pořád ale podobný kalafuně.
Když všechno selže, přečti návod.

Uživatelský avatar
pavel16
Příspěvky: 821
Registrován: 19 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litovel

#30 Příspěvek od pavel16 »

Neřešil tu někdo odsávání při pájení přes uhlíkový filtr ? Mám dílnu v paneláku ve skříni a není jiná možnost větrání.Doteť jsem to jen odsával ventilátorkem do prostoru. Můžu použít jakýkoli uhlíkový filtr?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“