Osciloskop H313 (N313)

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od CZJKP1 »

Zdar dámy a pánové :D

Tak jsem našel tu správnou verzi schémata, je to KT315B náhrade je za něj KC237B, akorád je nutno přehodit bázi s kolektorem...

Jenže ten původní tranzistor se chová něják divně, ne, že by byl úplně přerušen, ale vede opravdu hoooodně málo. A když jsme měřili tuKC237B tak vykazovala jiné, vyšší hodnoty....Tak nevím jestli je to dobře nebo špatně

Jinak SOUBA měl pravdu, procákal jsem ty přepínače injekční stříkačkou s lihem, osciloskop funguje, ale řekl bych že dosti sporadicky, momentálně jsem tam nechal te původní - ruský tranzistor, který se nám nezdá, nevím, jestli tam mam dát tu KC237B nebo ten co tam byl nechat...

Když dám na časové desce úplně zleva 1 tak furt běhá po obrazovce pouze tečka, když tam dam zleva 100 tak běhá pořád tečka, ale zrychlí se. Když tam dam zleva 10 tak už je tam linka, která je dosti nestabilní, poblikává a skáče (je furt vidět jako kdyby to byl ten bod, který rychle kmitá) ale v tomto okamžiku to už dovede vyhodit sínusovku. Když zmáčknu zleva na tu 1 tak už je tam opravdu rovná a klidná linka, tak jako když pokračuji dále doprava...

Jenže! V klidové poloze je paprsek pouze když zmáčknu synchronizace síťí a synchronizace vnitří. Když dám polohu synchronizace vnější, je na obrazovce pouze bod, který je ujetý hoooodně do leva. Když tam ale připojím signál, tak to vyhodí sinusajdu (nepo dle toho co tam pustim) tak jak má....

Tak nevím jestli je to O.K

Když je na časové základně zleva ta 1 anebo 100vka, běhá po obrazovce pouze bod, když tam připojím signál, udělá se z toho bodu paprsek zhora dolů, ale doboku nic, to je O.K???

A panel je k otevření PDF zde, aby jste mohly porovnat to, co píšu tak trochu ze skutečností :D

http://www.eldos.xf.cz/sekce/manualy/ma ... R-N313.pdf

Akorád je zajmavý, že můj panel se malinko liší, místo ruského nápisu stabilizace tam mam + 0 - nebo tak. Je to asi další důkaz že bylo více verzí tohoto

Uživatelský avatar
ondra732
Příspěvky: 42
Registrován: 30 dub 2012, 02:00
Bydliště: Světlá nad Sázavou

#17 Příspěvek od ondra732 »

Zdravím, koupil jsem si tento ruský osciloskop N313 a mám dotaz ohledně uzemnění. Síťová šňůra je bez uzemnění ale hned vedle jejího vývodu na osciloskopu je uzemňovací vývod. Je nutné ho uzemnit? Někde jsem četl že když ho uzemním a měřím obvod spojený se zemí může dojít k problému, je zapotřebí nějaké oddělovací trafo. Na druhou stranu nechci dostat při měření ránu. Děkuji.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#18 Příspěvek od Sendyx »

Když ho neuzemníš, tak při sovětské kvalitě síťové části je dost dobře možné, že už žádný podobný problém nebudeš muset řešit, možná pozůstalí.

Uživatelský avatar
ondra732
Příspěvky: 42
Registrován: 30 dub 2012, 02:00
Bydliště: Světlá nad Sázavou

#19 Příspěvek od ondra732 »

OK děkuji. Už jsem s ním měřil a zatím žiju :) to uzemnění to ale bude chtít.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#20 Příspěvek od Hydrawerk »

Hele, nevím, kdejaké plechové elektrospotřebiče (DVD, VCR, settop box...) taky nemají uzemění... Ale na rozdíl od tohoto škopku mají dvojitou izolaci. Obrázek
To nic nemění na tom, že tento osciloskop H313 je hrozný krám, synchronizace funguje strašně blbě. Máme ho v rodině, ale od roku 2008 je již pohřbený někde hluboko ve skříni. Za zmínku stojí i mizerné pojistkové pouzdro (u mě již dávno vyměněné) a nestandardní vstupní zdířka, která ale nejspíš jde vyměnit za normální BNC.
Vzpomínám na sovětský ponorný vařič, který používala moje babička... Vypadal asi takto: http://media.novinky.cz/106/131062-original-2koxv.jpg
Ale měl pouze dvoužilový kabel bez ochranného vodiče. :scared: :opravar: :opravar: Někdy kolem roku 2000 vařič vyhodil pojistky v hotelu a byl konečně vyhozen. Na té fotce je nejspíš bezpečná česká verze vařiče... Jo a babička stále žije.
Naposledy upravil(a) Hydrawerk dne 15 pro 2012, 20:27, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od CZJKP1 »

Pojistka je nah**** jednou jsem to vyndal a neuměl dát skoro zpět!!

Co se týče synchonizace, občas mi to tam dělá tečku, a musím kroutit ze všímmožným aby vůbec naskočil ,,paprsek" nevím, ale dle mého to dělat nemá, současně používám BM370 který sem vyfasoval při likvidaci školní laboratoře ale má vypálený stínítko a nemohu natrefit na lepší obrazárnu, nehledě na to, že je ve vnitř dosti vyhřátý a nevím jestli má cenu tu obrazárnu měnit, hlavně je určenej pro export do ruska a nemá český popisy..

Není to ta ruská třída spotřebičů, cosi jsem jednou slyšel, že jeden čas měli rusové takovou třídu, že se připojilo L, N a Pe se musel připojit zvlášt na šroubek. Třeba cosi jsem slyšel, že to kdysi používaly u lednice, kde měly pevně vyveden zemnící vodič, když se dala lednička, tak se připojila do zásuvky a ten zemnící vodič se musel přišroubovat pod šroubek na kryt té lednice, nevím co na tom je pravdy..

Hlavně asi rusové vůbec nemají (nebo neměly) soustavu uzemněnou, dvojlinku zakončenou vidlicí bez dírky bylo možné vidět na ledsčem.
A ten ponornák měl můj děd taky, jsem si vzpoměl, že tu vidlici ořezal a zbyly jen ty dva kolíčky, aby šla do zásuvky v holandsku, alespon myslím.

Nejraději bych něco českýho a polovodičovýho ale všechno je dost drahýýýýý
Naposledy upravil(a) CZJKP1 dne 15 pro 2012, 20:39, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#22 Příspěvek od Hydrawerk »

CZJKP1 píše:Co se týče synchonizace, občas mi to tam dělá tečku(...)
Můj H313 tohle nedělal. Našetři si na něco levnýho, běž třeba v létě na brigádu...
http://www.silcon.cz/index.php?route=pr ... oduct_id=1
http://www.tipa.eu/cz/osciloskop-uni-t- ... /d-117424/

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od CZJKP1 »

Prosímtě, todle já vůbec zatím nepotřebuju, v první řadě potřebuju nějáký jednoduchý, ale hlavně 100% funkční osciloskop, abych se s ním naučil pracovat, nejlépe nějákou teslu z 80let BM5xx

Uživatelský avatar
hosab
Příspěvky: 226
Registrován: 25 lis 2009, 01:00

#24 Příspěvek od hosab »

ondra732:Na rozdíl rad přede mnou já radím nezemnit protože se s tím vyhnu možného upálení měřeného předmětu.Síťová část oscilo. to vydrží.V dobách kdy u nás osciloskop byl přístroj který nebyl určen pro soukromé účely a kdy se nedal ani koupit,leda tak doma vyrobit se N313 a podobné tahaly z CCCP.Zde dosti dlouho sloužily.Bez uzemnění.Trochu mě vadí strašení čertem z elektriky.Nejde o spotřebku ale o bastlení.Ten kdo bastlí je to pod napětím a snad vím co můžu a co ne.Instalace ve Velké zemi mě nejsou úplně cizí. Kde stačil k rozvodu jen jeden drát.Nulák se vždy našel na nějakém roxoru v betonovém překladu a nebo železném sloupě a i přesto je rusů mnohem víc než nás.Třeba se to už zlepšilo a tahají alespoň dráty dva.Největší nebezpečí úrazu vzniká přeci tím,že mám po ruce dva potenciály a je to jedno zda to je fáze nebo N,PE.Pořád mluvím o bastlení.Ten můj N313 po úpravách a opravách v pohodě řadu let sloužil.Paměťák to tedy není.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#25 Příspěvek od EKKAR »

Hosab, asi o ruský 3x127/220V síti moc nevíš, co? Že byla IZOLOVANÁ, neboli že neměla klasickej NULÁK spojenej se zemí jako to má většina Evropy a že třeba 220V v běžný bytový zásuvce je v ní napětím SDRUŽENÝM, nikoliv fázovým jako u nás, nebo že kvůli kapacitnímu proudu soustavy proti zemi v takové zásuvce "svítí" doutnavková zkoušečka v obou dutinkách atd?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ondra732
Příspěvky: 42
Registrován: 30 dub 2012, 02:00
Bydliště: Světlá nad Sázavou

#26 Příspěvek od ondra732 »

A neprobíjí pak ten neuzemněný osciloskop? A nemá to uzemnění nějaký vliv na měření? :?:

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od CZJKP1 »

omylem si to asi poslal dvakrát.. Mě něják zlobí ty rozsahy zkraje, ale nevím, oběví se tam tečka, která se dá zvětšit že je z toho slušný flek, nebo zase zmenčit že je z toho puntik, občas ta tečka přechází po obrazovce a když se dotknu vstupu, z té tečky se stane svislá čárka (od shora dolů) a celé se to posouvá. Jakoby se to nechtělo vodorovně roztáhnout, je tam prostě nějáká chybka, nechodí to dobře..

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#28 Příspěvek od Hydrawerk »

Asi občas nefunguje časová základna. Jinak ohledně zásuvek... http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... c&start=15

Uživatelský avatar
hosab
Příspěvky: 226
Registrován: 25 lis 2009, 01:00

#29 Příspěvek od hosab »

Ruský rozvod 3x127V jsem pokládal za okrajový asi tak jako v jisté době v Praze 120V rozvody.Moje zkušenosti z 70.až90tých let kdy se dodávaly stroje odpovídající plně našim ČSN normám byly takové jak jsem popsal a to ne jen ve fabrikách,ale i hotelech pro "jinostraňce".Otázka zněla zda N313 zemnit a nebo nezemnit?Až na výjimky se vždy používaly oddělovací trafa pro napájení osciloskopu protože byl zařazen mezi žehličky,vařiče tj.do tř.I.Neznamená to však,že osciloskop i tady nebude "probíjet".Záleží na tom co právě měřím protože je vždy spojen s měřeným obvodem.Ke zkreslení měření nedojde pokud ho nevytvořím sám vlastním osciloskopem v některých měřených obvodech.

Uživatelský avatar
ondra732
Příspěvky: 42
Registrován: 30 dub 2012, 02:00
Bydliště: Světlá nad Sázavou

#30 Příspěvek od ondra732 »

Tak mě napadlo, že osciloskop by se dal proti probíjení zajistit tou dvojitou izolací, např. by se obalil nějakým igelitem, nebo tak něco.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“