Jakou malou stolní vrtaèku?

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od ZdenekHQ »

sr71 píše: to je ten vodorovný šroub? co se s ním vymezuje, proč tam je?
To je ten malej černej šroub na pravé straně, jak máš ovládání posunu vrtáku - nikoliv ten velkej vlevo, tam je jen péro pro zpětný posuv.

Podle mě to vymezuje vůle při posunu sklíčidla, prostě je to z jedné strany opřený o šroub v drážce a z druhé o to vodící pouzdro, či jak to správně nazvat. Jak se to chová, když je to volný, je asi jasný.

Já jsem strojař asi tak stejně jako gynekolog, chybí mě vhodná terminologie... :oops:
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#17 Příspěvek od Davidus »

PavelFF > do velkých plechů se to dá udělat jinak, vezmeš celou vrtačku i se stojanem, postavíš ji na plech, a provrtáš skrz tu díru co je v základně stojanu :wink:

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#18 Příspěvek od PavelFF »

Tak to mně nikdy nenapadlo.
Asi taky proto, že já tam žádnou díru skrz nemám a nebo že ty sloupové vrtačky bývají přišroubované k ponku nebo k podlaze :)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#19 Příspěvek od BOBOBO »

Větší zámečnické vrtačky na tuto práci určené mají ještě magnetickou upinku . Bez té bych se dost bál , že mi vrtačka nafackuje .

Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

#20 Příspěvek od Superpavel »

Z těch třech vrtaček co sou v prvním přízpěvku se mě líbí ta třetí.Ne proto že je nejdražší ale proto že vypadá masivně.Dál se mě naní líbí taky to že na motoru sou chladící žebra.Sám mám doma stojanovku Einhell 501/1 a po 15minutách běhu je motor dost horkej.Tet ale řeším problem jak zabránit pronikání vibrací ze základny vrtačky do stolu a tím i do podlahy.Máme podsebou sousedku typická baba Nyklová z ulice.Sliší trávu růst a kdyby věděla že mám doma v pokojíku dílničku tak jí to bude hned vadit.Pomohlo by třeba vrtačku něčím podložit?

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#21 Příspěvek od mtajovsky »

Výrobky Quantum jsou o třídu lepší než ostatní čína, která vypadá navenek stejně. Hlavní odlitky jsou stejné, to je asi jeden čínský dodavatel, ale opracování pracovních ploch, u vrtačky pak drážková hřídel a převodová kola jsou daleko lépe zpracované, než u podobných Assistů, Prom a tak dále. Oni to jsou sice Číňani, ale pod německým vedením - Quantum Machines GmbH. Ještě lepší (z těch pořád hobby) jsou Optimum Machines Germany.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#22 Příspěvek od varok »

Dobrý den, taky uvažuji o té poslední vrtačce. Quantum prý je opravdu lepší. Ve firmě kde jsem dělal, jsme měli taky vrtačku Quantum ale větší provedení, spíše nazvat sloupovou. Docela pěkně zpracovaná. V jiné firmě jsme měli Proma a katastrofa. To je ale těžký průmysl a nářadí a stroje tam trpí. Do garáže možná bude stačit i ty levné kousky. Sám jsem jich ale pár viděl v akci a moc se mi nelíbili. Hlavně ten slaboučký motor a prokluzující řemen.
Mtajovský: vy máte prosím takový nějaký stroj? Moc by mě zajímaly přímo nějaké zkušenosti.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#23 Příspěvek od Atlan »

No neviem do tej malej vrtacky ide max 13 vrtak a ten remen max troska pretoci ani nezasmrdi...len netreba vrtat na 2600ot ale na najnizzsich...... max co som vrtal max 1cm Fe plochač

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#24 Příspěvek od mtajovsky »

varok << ano mám tuhle protože nemám problém s 3 fázovým proudem. Běh motoru je daleko klidnější. Co na ní oceňuji je přesné rychloupínací sklíčidlo a hladký běh řemene - žádné tlučení na hřídeli. Koupil jsem ji v OBI v akci ve slevě za velmi dobrou cenu.

Na chatě mám ješte jinou, trochu levnější a ne Quantum, cosi jiného s dvojitým převodem a na té mi prokluzovaly řemeny. Pomohla výměna jednoho z nich za jiný, kratší o 5 mm, pak už to šlo pořádně napnout. Koupeno v prodejně klínových řemenů v Praze na Smíchově, tam mají skutečně dobrý výběr.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#25 Příspěvek od varok »

Děkuji za odpověď. Můj garážsoused má právě takovou tu levnou z hypermarketu značky Asist a to je děs. I když jsme to zkoušeli a pořádně napnout řemen je problém, vrtat se na tom dá možná tak dřevo. Do oceli se dá tak možná malým vrtákem asi do průměru 4-5mm. Při větším už prokluzuje řemen, nebo se zastavuje motor. Oni tam žlutí napíší motor o výkonu asi 350W, ale když se na to podíváte, tak motor rozměrově odpovídá asynchonnímu asi kolem 200W. Moc uvažuji o té vrtačce Quantum B13.

Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

#26 Příspěvek od Superpavel »

Já mám doma einhell 501/1. Problem je uní motor, přehřívá se.Udělám natom asi přestavbu a dám nato silnější motor.Mám dvě možnosti but použit komutátorovej motor z pračky nebo koupit asinchronní motor.Jenom potřebuju vědět jakej je rozdíl mezi asinchronním motorem se stíněným polem a asinchronním motorem s rozběhovým nebo běhovým kondenzátorem?

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#27 Příspěvek od mtajovsky »

Superpavel píše:Jenom potřebuju vědět jakej je rozdíl mezi asinchronním motorem se stíněným polem a asinchronním motorem s rozběhovým nebo běhovým kondenzátorem?
Takže pradvěpodobně asynchronním motorem se stíněným pólem ...

To jsou všechno způsoby, jak udělat točivý moment pro rozběh 1-f motoru, kde primárně nemáme pole točivé, ale jen pulsující.

1) Stíněný pól je většinou oddělelná část normálních pólů na statoru s vyniklými póly, která má kolem sebe závit nakrátko. Směr otáčení je takový, že klec kotvy je tlačena směrem od nestíněné části ke stíněné, čili ze silnějšího pole do slabšího. Tyto motory nejsou zvlášť výkonné ani účinné.

2) Rozběhový kondenzátor se po krátkou dobu rozběhu motoru připojí v sérii s pomocným vinutím na napětí a vytváří dodatečné, fazově posunté pulsační pole, které v součtu s hlavním polem vytvoří eliptické pole mající točivou složku. V okamžiku, kdy se motor dostane do otáček, se rozběhový kondenzátor pomocí odstředivého spínače odpojí a v motoru zůstane jen hlavní pulsující pole. Jak to, že se pak vytváří točivý moment?

Pulsující pole si můžeme představit jako součet dvou protiběžných točivých polí. Když si nakreslíme momentové charakteritsiky obou polí a provedeme jejich součet, tak dostáváme výslednou momentovou charakteristiku, která prochází počátkem (viz obrázek). Proto se motor bez pomocné fáze sám neroztočí.

3) Běhový kondenzátor funguje stejně jako rozběhový, ale je připojen trvale a trvale vytváři točivou složku pole.
Přílohy
t_pole_858.jpg
(14.56 KiB) Staženo 140 x

Uživatelský avatar
ok227
Příspěvky: 3
Registrován: 25 lis 2015, 01:00

#28 Příspěvek od ok227 »

Ahoj,
potřeboval bych poradit, hledám stolní vrtačku, od které bych potřeboval, aby vrtala otvory od 0.5 do 15 mm, je to na příležitostné užívání a materiál je abs plast, hliník maximálně asi nějaký plech (věci s kterými se setkáte při výrobě elektroniky). Měla by být blbu vzdorná, budou jí používat i nezkušení studenti a co možná nejpřesnější. Cena tak 4000 Kč, ale kdyby se to dobře odůvodnilo tak i víc. Taky musí být nová koupená v obchodě.
Dík za pomoc

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#29 Příspěvek od Hydrawerk »

Možná nějaká Proma?
http://vrtacky.heureka.cz/proma-ptb-16b-230/
http://www.promacz.cz/ptb--16b230--vrtacka.html

Do 4000 Kč se shání blbě, budou to jenom divné čínské vrtačky. Možná by taky stačily. http://vrtacky.heureka.cz/f:12279:340204;p:0-4500/

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od jova1 »

Za sebe můžu z osobních zkušenostech napsat, tuhle PROMU nebrat!
Jsou tam špatně navržené řemeny, vůle šílené.
Ani ty další navrhované nejsou na uvedené vrtání vhodné. Mají slabý motor, na velké vrtáky příliš vysoké otáčky, sklíčidla max. do 13mm. Výsuv vřetena má většinou takovou vůli, že se jedničkou vrtákem nedá trefit do otvoru po důlčíku.

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“