CF karta ako náhrada 2,5"IDE HDD v notebooku

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#16 Příspěvek od Duvsan »

Ty myslíš takéto niečo:
http://www.digihit.sk/cf-karta-8gb-133x-kingston/sk/
Ja som myslel, že ide o toto:
http://pamatove-karty.heureka.sk/f:1590 ... 3wodoR8HzA
Na tých fotkách to nie je veľmi poznať. Pripadá mi to ako ekonomická náhrada SSD pre menej náročných. Celkom dobrý nápad.

Uživatelský avatar
Gringo_Joe
Příspěvky: 488
Registrován: 09 led 2010, 01:00

#17 Příspěvek od Gringo_Joe »

jak rikam - ja na tom nerozjel bootovani (na vylozene flash pameti), nevim jakou to ma vnitrni geometrii a jestli to neco jako boot sektor vubec umoznuje.
Kdyz jsem to rozjel na 4GB microdrive (coz je vlastne trpaslici HDD, takze ma asi stejnou architekturu), tak to zase bylo pomale.

Ja osobne si myslim, ze pokud by to takhle fungovalo (misto SSD si koupit CF s redukci), tak by se SSD neprodavaly a na redukce by byl poradnik;-)

Uživatelský avatar
MaTTo
Příspěvky: 528
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Slovakia

#18 Příspěvek od MaTTo »

Gringo_Joe píše:Ja osobne si myslim, ze pokud by to takhle fungovalo (misto SSD si koupit CF s redukci), tak by se SSD neprodavaly a na redukce by byl poradnik;-)
Nieje to az tak uplna pravda, lebo ked ma niekto SATA tak redukcia na CF kartu nestoji 1 euro ale viacej pretoze tam je potreba uz mat aj radic z IDE na Sata na tej redukcii a zadalsie SATA SSD disk 64GB stoji 63€ a CF karta 64GB stoji 150€ a rychlosti SSDcka za 63€ su 230 citanie a 60 zapis a CF karta ma rychlosti 40/40 .... takze nieje tu dôvod aby sa SSD nepredavali ,,
na druhu stranu CF kartu ako nahradu disku vyuzije ten kto ma zariadenie s IDE rozhranim - tam SATA SSDcko nedostane ani keby velmi chcel, a IDEckove SSDcka sa nedaju poriadne zohnat a co aj je zopar kuskov tak su strasne drahe takze tam je idealnym riesenim CF karta .
Pravda je ze nie kazda CF karta je schopna fungovat ako nahrada pevneho disku, nieje pravidlo ze z kazdej CF karty sa dokaze stroj nabootovat ale tak hadam s novych kariet 8GB a vyssie by malo byt mozne bootovat uz zo vsetkych ... overim tento tyzden a dam vediet -
Doing service for those who do .
Notes : ThinkPad T420 + ThinkPad X220 .
We make the tools, you make them do .

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#19 Příspěvek od Duvsan »

Nie je problém "nultá stopa disku"? Možno by šlo do tej CF-ky nahrať sekvenciu, ktorá by to vyriešila. :nevim:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#20 Příspěvek od rnbw »

Aky problem je s boot sektorom? Je to predsa sektor ako kazdy iny, akurat je spomedzi vsetkych prvy (resp. nulty)... :roll:

Uživatelský avatar
MaTTo
Příspěvky: 528
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Slovakia

#21 Příspěvek od MaTTo »

Problem vidim v tom ze niektore prevazne starsie a kapacitne mensie kusky CF kariet 4GB a menej maju firmwarovo zablokovany zapis do nulteho sektora, nieje mozne vytvorit boot block na karte, nieje mozne tam nainstalovat windowsy ani nic podobne stym robit .

K funkcnej karte Sandisk 4GB CF sa pripojila ako Primary Slave ta Patriot 4GB CF Karta a vytvoril sa klon disku cez dosovsky norton ghost 1:1 zo sandisk na patriot tak ta Patriot karta proste nebootovala v ziadnom pripade - boot block sa nedal prepisat, zmenit ani nic ine snim robit .
Ale aky zmysel pre vyrobcu CF karty to plni ze sa neda vytvorit boot block v pameti karty a nasledne sa neda znej bootovat vobec netusim .
Doing service for those who do .
Notes : ThinkPad T420 + ThinkPad X220 .
We make the tools, you make them do .

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#22 Příspěvek od Duvsan »

Myslíš, že čistá inštalácia by šla?
Tieto karty
http://pamatove-karty.heureka.sk/f:1590 ... 3wodoR8HzA
sú na spôsob SATA?
MaTTo píše:...na druhu stranu CF kartu ako nahradu disku vyuzije ten kto ma zariadenie s IDE rozhranim - tam SATA SSDcko nedostane ani keby velmi chcel,...
Neexistuje radič, ktorý by to premultiplexoval?

Uživatelský avatar
MaTTo
Příspěvky: 528
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Slovakia

#23 Příspěvek od MaTTo »

Duvsan píše:Neexistuje radič, ktorý by to premultiplexoval?
Ale existuje len v notebookoch je vzdy akuratne miesto na 2,5" disk a rozhodne tam nieje ziadne miesto nato aby som SATA 2,5" SSDcko napojil do IDEckoveho radica a to cele do IDE konektora na doske - proste to po fyzickej stranke do notebooku nestrcis a preto sa to na taketo ucely ani nevyraba a nieje to uspôsobene .
Co sa tvojeho dotazu na pametove karty tyka tak odkaz ktory si sem dal mi po nacitani stranky zobrazuje Kingston micro SDHC karty rôznych velkosti - to su pametove karty urcene do mobilov, prenosnych zariadeni ci fotakov, MP3 playerov, proste obycajne SD karty - to nema nic spolocne so SATA rozhranim - bootovat sa z toho da, nainstalovat sa nato Windows neda(ono sa to da - cinania maju redukcie ako 2,5" IDE disk v notebooku nahradit SD kartou alebo dokonca viacerymi SD kartami, ked tu kartu mate v USB citacke tak nato nenainstalujete WIN a pevne verim ze nikam inam ako do citaciek to ludia do PC nestrkaju - neni dovod, ako nahrada disku je idealna volba CF karta) a navyse je to brutalne pomale v porovnani s CF kartami ...
Doing service for those who do .
Notes : ThinkPad T420 + ThinkPad X220 .
We make the tools, you make them do .

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#24 Příspěvek od Andrea »

Já mám na SDHC kartě v chinabooku Linux a brutálně pomalé mi to nepřijde, ta karta má psáno až 15MB/s.

Uživatelský avatar
MaTTo
Příspěvky: 528
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Slovakia

#25 Příspěvek od MaTTo »

Lenze ked porovnam ze 16GB SD karta s rychlostami 23 MB/s čtení, 18 MB/s zápis stoji skoro rovnako ako 16GB CF karta s rychlostami 45MB citanie / 40MB zapis taktiez SD karta nieje kompatibilna s IDE rozhranim takze dalsiu elektroniku treba na redukciu pouzit, CF karta dosahuje v sekvencnom citani a zapise vyssie vykony ako SD karty nakolko je celkova pamet CF karty rozlozena do osmych MLC pametovych cipov - 4x pozicia pre cip na PCB + 2cipy ulozene naseba(tu uz zacina podobnost s SSD diskami) pricom SD karta to musi mat v jednom cipe takze co sa behu operacneho systemu ako je XPcko tyka by aj najrychlejsia SD karta nedosahovala ani polovicny vykon CF karty z rovnakej cenovej hladiny a to je pomerne dost zasadny rozdiel, taktiez CF karta ma vlastny FW a radic ktory riadi zapisovanie do pametovych buniek a zabezpecuje aby sa rovnomerne opotrebovavali(aspon lepsie karticky to maju urcite ale ja predpokladam ze snad vsetky) - SD karta taketo funkcie nema a tam by sa dalo ocakavat ze ju windows relativne v kratkej dobe realne uswapuje k smrti a zacne robit problemy .
Na linux je SDcka vhodna nakolko nieje ani zdaleka tak narocny ako Windowsy .
Doing service for those who do .
Notes : ThinkPad T420 + ThinkPad X220 .
We make the tools, you make them do .

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#26 Příspěvek od Duvsan »

Ou, zas som uťal.:oops: V tomto mám dosť medzery.

Uživatelský avatar
MaTTo
Příspěvky: 528
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Slovakia

#27 Příspěvek od MaTTo »

Tak mi Alza vcera konecne dorucila CFku http://www.alza.sk/kingston-compact-fla ... 100045.htm osadil som do CF/IDE redukcie a strcil do notebooku a bootol instalacku od HP XP SP3 Profi EN, full format disku FAT32 + dokoncenie instalacie az po pracovnu plochu trvalo 1hod.20min., co sa reakcii systemu a jeho spustania tyka tak je to rychle ale akonahle nieco instalujem tak to trva neskutocne dlho .
Lebo ked napriklad z ext. disku kopcim na ten NTB nieco a ide to 30MB , benchmark hdtune v notebooku "CFkarty" je citanie 56,7MB max, 52MB average, zapis na kartu ide 45MB max. a 37MB average no akonahle sa zacne pracovat s velkym mnozstvom malych suborov tak je to extremne spomalene, virtual memory som uz vypol a trochu sa to zlepsilo ale ci este nieco by neslo spravit .
V podstate som ale spokojny, spustenie systemu je rychlejsie ako z IDE disku len tie instalacie programov trvaju extremnu dobu - ati drivery 15 minut, intel chipset driver 5 minut, touchpad 5 minut ,, vsetky tie instalacie na IDEcku sli 5x rychlejsie , popritom ked pustim firefox tak to behom 3 sekund je spustene, ked pustim IEcko detto, media player taktiez .

Nainstaloval som crystaldisk info a podporuje ta karticka SMART - mnoho funkcii je "vendor specific" ale je tam power on time, power cycle count, start/stop count - a tie hodnoty aj sedia a su realne merane .
Na radici mi ta karticka bezi v UDMA Mode 5 / ATA 133 .
V spravcovi zariadeni je to v diskovych jednotkach oznacene ako : ULTIMATE CF CARD 16GB - ked natom nieje ziadna particia vytvorena tak unpartitioned space je 15,2GB - po vytvoreni particie a naformatovani je 14,9GB .Instalacia XP SP3 + ovladace zabera 1,8GB na disku .
Dost sa ta karta hriala pocas instalacie - nedal sa nanej udrzat prst ale zjavne to prezila tak snad to uz pojde bezproblemov .

Kazdopadne je to omnoho lepsie ako s tym vadnym IDE diskom predtym, mozem stym hybat kde a ako chcem a je to absolutne tichucke, raz zacas si odfukne vetrak ale zasa je potom niekolko minut absolutneho ticha .
Celkovo ma to vyslo na 26€ , karticka 24,85 a redukcia 1,2€ .
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Doing service for those who do .
Notes : ThinkPad T420 + ThinkPad X220 .
We make the tools, you make them do .

Uživatelský avatar
derick
Příspěvky: 297
Registrován: 03 dub 2010, 02:00

#28 Příspěvek od derick »

Tiez som riesil takyto problem.
CF-ky su velmi pomale na zapis,preto som pouzil microdrive.Za lacinko ale len 6gb za 10usd vratane posty.Je to trochu lepsie ako z CF,ale tiez,ked si system hrabne na disk tak je to trochu citit.Co sa tyka CF kariet pouzivaju sa zvycajne len na linux,pretoze win stale swapuje a postupne karta odide.
Najlepsie resenie je IDE SSD disk.Poleti to ako vichor.Ale u nas to nekupis a ked tak predrazene.Zozen si niekoho co kupuje na ebay.Napr.http://global.ebay.com/Hard-Disk-8GB-SS ... 37548/item z PL za nejakych 30e vratane posty.8GB by malo stacit.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#29 Příspěvek od Duvsan »

Windowsu sa dá swapovanie vypnúť. Ale mám dojem, že on si swapuje i tak, hoc menej. Bolo by reálne, v prípade, že ntb má dostatoč RAM, urobiť RAMDISC a swapovanie komplet presmerovať naň? Ako k tomu Win donútiť?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#30 Příspěvek od rnbw »

Ked neexistuje swapfile, tak swapuje kam? A odporucam precitat aspon zaklady teorie spravy pamati v operacnych systemoch - aby si pochopil, aka sprostost je swap na ramdisku.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“