ovládací panel světel

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
fivestone
Příspěvky: 3
Registrován: 19 zář 2011, 02:00

#16 Příspěvek od fivestone »

stavbu pultu jsem řešil řadu let, původní bednu spínačů jsem doplňoval o různé programovatelné generátory , náhodné blikače a barevnou hudbu. Nakonec jsem se vydal jinou cestou, postavil jsem si DMX přijímače pro řízení světel seriovým přenosem a k nim koupil ovládací pultík DMX. jsou k mání kolem 2k mírně ojeté, a ten starý krám už hnije ve sklepě.
Tady je luxusní návod na stavbu přijímače DMX:
http://www.hoelscher-hi.de/hendrik/english/switch.htm
(spínání světel zap-vyp, v nule, nepotřebuje odrušení)
http://www.hoelscher-hi.de/hendrik/english/dimmer.htm
(plynulé rozsvěcení světel, je nutné odrušit tyristory pomocí tlumivek a kondenzátorů)
popsaná konstrukce obsahuje na jedné desce procesor atmel, který se stará o příjem a dekódování signálu, a přímo na jeho výstupy se připojují optočleny pro ovládání triaků, které jsou na samostatné desce
p. Hoelscher je jistě machr na programování brouků, já zas dělám spíš do "silové " elektroniky, tak nemůžu doporučit jeho desku triaků, která nemůže ustát vražednou kombinaci prachu, vlhka a kouře na akcích a v případě zájmu můžu poslat vlastní ověřený návrh DPS.
nemusíš mít ze stavby obavy, programování je dobře popsané, programuje se v hotovém zařízení a program je přiložen. nikdy jsem nepracoval s procesorem, a překvapilo mne, jak je to jednoduché.
stavba pultu se dnes prostě nevyplatí, za pár korun máš komfortní zařízení, a v budoucnu můžeš bez obav přikoupit další zařízení ovládané dmx signálem, kterých je na trhu čím dál víc. DMX pult se propojuje standardním mikrofonním kabelem s přijímačem spínací jednotky, při návrhu krabice přijímače počítej s tím, že ho pověsíš na stativ přímo ke světlům, vyhneš se tak tahání silových kabelů.
Co je DMX signál a jak pracuje je dobře popsané na wikipedi

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“