Nabíječka aku česká NB21 6/12/24V

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#16 Příspěvek od masar »

Nemám důvod se zlobit. Na té fotce vidím jen 4 diody, ne 5.
Nemám možnost se podívat do žádné z těchto nabíječů. Ale podle toho, co píšeš, tak ty jsi alespoň jednu viděl, asi tu novou a ta stará je na fotce.
Je velmi nepravděpodobné, aby se schéma nějak zásadně lišilo a parametry zůstaly stejné. Lišit se mohou jen některé parametry jednotlivých součástek. Na té fotce (pravděpodobně starý model NB21) jsou použity součástky dostupné v době výroby. Je možné, z důvodu dostupnosti byly (snad) použity jen diody jednoho typu a proto byly použity v konfiguraci 2+1+1 (celkem 4 chladiče), ale je to jen můj odhad. Stejně tak velké pouzdro TO-3 na desce signalizace patří pravděpodobně nějakému stabilizátoru MA78xx, který byl kdysi mnohem dostupnější, než v pouzdru TO-220 popř. TO92.
Záměna těchto součástí za dnes vyráběné typy pak musí působit dojmem větších úprav v zapojení.
Proto si myslím, že výrobce ve svém Návodu k NB21a uvádí schema, které je totožné s původním.
Ale možná se mýlím... :wink:

Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 262
Registrován: 25 bře 2004, 01:00
Bydliště: Most

#17 Příspěvek od Jindra »

Vìø je tam 5 diod, volil jsem pohodlnou cestu na schéma... Ve finále kdo dnes poøebuje nabíjeèku pro moto(6V); trabanta; škodovku a PV3S. Šlo o to pohodlnì vrátit zapojení do stavu z výroby.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#18 Příspěvek od masar »

Jindra píše:Věř je tam 5 diod, volil jsem pohodlnou cestu na schéma...
No snad se někdo najde, kdo to vyfotí lépe nebo nakreslí schema.
Jinak vlastně nevím, proč potřebuješ schema k něčemu, co nemáš...
:wink:

Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 262
Registrován: 25 bře 2004, 01:00
Bydliště: Most

#19 Příspěvek od Jindra »

Tak nabíjeèka je už funkèní v pùvodním stavu.
Malá odlišnost proti schématu zde je jistiè F1 je v + vìtvi, odpor R1 je dìliè z bìžce na konec je ta 5-tá dioda, na desku D1 je pøivedeno 8 signálù.
Jindra

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#20 Příspěvek od hajeklubos »

Zdravím Bastlírnu.
Dostal jsem k opravě nabíječku NB21A. Poctivá nabíječka železo/měď. Podle stavu si vytrpěla dost. Opět se potvrdilo pravidlo,že přechoďák je sviňa a není vidět. Bateriové svorky uštípnout a znova naletovat velkou pájkou, pistole to nebere. Když už jsem to měl rozebrané, tak jsem vyměnil všechny kondíky na desce měření. Vyndané Tesla jsou 220M/40V, 2M2/160V a 47M/40V.
Aby bylo možné desku vyndat bez rozebrání půlky nabíječky, vyříznul jsem Dremelkou díru viz obrázek a prodloužil drát na jistič licnou 2,5mm2. Desku vykloníš a můžeš se v tom hrabat za chodu,když je třeba.
Luboš
Přílohy
NB21A nabíječkaP1011403.JPG

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“