Modul 6PB 000 70.1

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#16 Příspěvek od Hill »

Jestli ale ten lampáč nebudeš mít galvanicky oddělený od sítě, tak na to zapomeň. Ta "vajíčka" neslouží k bezpečnému oddělení obvodů, ale jen k přenosu signálových proudů mezi dvěma bezpečnými zařízeními. Stačí se podívat na izolaci vývodů v průchodce.
Nebo to tu byl někdo jiný, komu se nechtělo napájet lampáč ze síťového trafa?

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#17 Příspěvek od Duvsan »

OK, ďakujem.
Druhá vec; kdesi som čítal, že elektrónky, hlavne pri štarte, kým sa ustália pomery, dokážu zničiť zariadenie pred sebou. Niektorí to riešia pomocou RELĚ, niekto možno ZD, to trafo by bola možnosť? Ď

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#18 Příspěvek od Hill »

Kolik milionů lampových zesilovačů po světě běhalo a kolik tisíc jich ještě běhá?
A kolik jich mělo na vstupu nějakou ochranu, která by hrozila zavlečením šumu a/nebo přídavného zkreslení do signálu, když už si konstruktéři dali práci s optimalizací prvního stupně?
Ještě jsem se nesetkal se zařízením zničeným elektronkovým zesilovačem za ním jen tím, že by v něm při žhavení ještě nebyly ustálené poměry.
A že jsem pár lampových zesilovačů v životě zapojoval k nejrůznějším zdrojům signálu. Je to pověra.
Dobře udělaný vstup nemá důvod něco poškodit.

Když už zesilovač něco "před sebou" zničí, pak je to konstrukční chyba - nejčastěji však mimo zesilovač: připojení na síť v místech, kde napřed nebyl prověřený stav zásuvek, přes ignorantské prodlužovačky a rozvodnice zbastlené tak, aby "to nějak fungovalo". Takových případů jsem pár potkal.

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Oldradio »

Teď jsem si vzpomněl na své mládí, když jsem pro spolužáka, co začínal s kytarou, stavěl první elektronkový zesilovač - modul z televizoru Athos, kde byl trojitý poťák na hlasitost, basy a výšky, 6CC41 a UBL21, k tomu jsem dal to žhavicí autotrafo a diodu rovnou na síť. Je to k podivu, ale nikdy to nikoho nepraštilo, faktem je, že kostru jsem měl zapojenou na ochranný kolík, takže kdyby byla fáze v opačné dutince, vyrazilo by to pojistky.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#20 Příspěvek od Hill »

Zapomněl jsem, přece jen se nějaké ochrany před zesilovači používaly. Latexové, často s čudlíky. Navlékaly se na mikrofony při akcích pod širákem, aby do nich nenapršelo.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“