ako zistit kvalitu mp3?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Oldradio »

Kazetové walkmany sotva hrály do 8-10kHz, u MP3 je to podobné a většině uživatelů to stačí, jen ať se do paměti vejde co nejvíc souborů.

Uživatelský avatar
palo1129
Příspěvky: 102
Registrován: 21 říj 2008, 02:00

#17 Příspěvek od palo1129 »

Vdaka za napady hlavne od AmarokCZ, ktory poradil sa pozriet na Spektogram mp3. Na nom je krasne vidiet, kolko sa z mp3 odrezalo zo zvukoveho obsahu. Co sa tyka rozdielu kvality medzi 128kbps a 320kbps tak to je neporovnatelne a bez ohladu ci si pustis "modernu" zalezitost. Hlavne pri vyskach pri 128kbps lahko rozoznas, ze su zkrojene a velmi sinteticke vysky ani nepotrbujes byt niejaky AUDIOfil. To naozaj nie je mozne pustat cez niejaku slusnu audio zostavu cez sosilocac, teda nemam na mysli niejake male chrastitka, kde ich rovno mozes pocuvat na 56 kbps. Takze s tym velmi neshulasim ze 12/8kbps mp3 postacuje, pretoze na spektograme krasne vidiet ako sa oreze.
Přílohy
SPEKRT-mp3.jpg
spektogram zvuk. kanala flac-320kbps-128kbps
(113.19 KiB) Staženo 72 x

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od AmarokCZ »

Ono je to sice u 128kbps vidět, ale čemu/komu to vadí, když to budeš reprodukovat třeba na bedýnkách/sluchátkách, které to už vzdávají například při 15kHz. Ono je pak ve výsledku jedno, jestli ten ořez provede MPEG komprese nebo sluchátka/repro.
Takže třeba do MP3 přehrávače MŮŽE 128kbps dostačovat (já tam používám 160kbps a nemám důvod používat víc).
Nicméně pro šíření hudby je 128kbps naprostá blbost, protože je dost lidí, co poslouchá na aparatuře, která nemá problémy reprodukovat 20kHz - tím teď narážím na iTunes, která si nechá platit za hudbu ve ztrátovém formátu - to už si radši koupím CD (ale to zase nebudu IN).

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#19 Příspěvek od Duvsan »

Ja osobne zásadne nejdem pod 192kbps a to som sa divil, keď som na lepších sluchátkách (KOSS UR 40) počul rozdiel a potom i na prenosných (ale lepších, než som používal dovtedy). Archív som robil do mp3 320kbps, q=0 (q je úroveň kvality, 0 - najlepšia ;čo to je, neviem, ale je v tom cítiť "plnosť" zvuku a i rýchlosť konverzie je iná). Uvažujem, že som možno urobil blbosť a archív CD by som mal urobiť znovu od začiatku a dať to do FLAC-u.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#20 Příspěvek od pepik9 »

Program GSpot ukáže spoustu informací o videu, u mp3 také datový tok.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od AmarokCZ »

pepik9: datový tok mi ukáže i kalkulačka, to ale nemá žádnou souvislost s tím jestli to někdy dříve nebylo v horší kvalitě.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#22 Příspěvek od Duvsan »

Čo tak to neriešiť a počúvať? V prípade nespokojnosti potom zháňať kvalitnejší zdroj.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od AmarokCZ »

To je pěkná myšlenka, ale moc lidí ji nedokáže respektovat.

A co když se díky té zmiňované nespokojenosti dopracuji až k CD a jsem stále nespokojen?? ... mám snad začít na potkání střílet zvukaře? :guns:

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#24 Příspěvek od Duvsan »

CD nie je strop. Sú i kvalitnejšie "CD" s vyššou hustotou záznamu. Alebo potom iné zdroje (pr. médiá). Ide o vzorkovanie, pr. hĺbku A/D prevodu. Veľmi v tom prehľad žiaľ nemám.
Ešte možno ten prehrávač. Chceš fakt kvalitu? Čo tak začať na úrovni tak 5000€?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#25 Příspěvek od Crifodo »

upsamplováním z předchozí sračky se samo o sobě datový tok nezvýší, resp. bez zvláštních opatření se v signálu vyšší kmitočty nenadělají. Mezi ta zvláštní opatření by se mohl počítat třeba filtr (ve výbavě SoundForge), který uměle na signál přidá vyšší harmonické, jenže je to nepřirozené asi jako sw doostřená bitmapa bez původních informací. Přítomnost vyšších frekvencí v signálu není jediné kritérium kvality/degradace, můžeme mít signál třeba do 11 kHz a přesto zvukově se jevící kvalitní, s prostorem, lokalizací nástrojů, dynamikou. A naopak mp3 sračku do 15 kHz, která bude žumpa slitá dohromady. On se sluch s věkem degraduje z původní slyšitelnosti 20 kHz výrazně níž a neznamená to, že nepozná nekvalitu.
Amarok: střílet zvukaře ani ne, ale co třeba natočit si vlastní záznam nebo se aspoň podílet.
Je to těžké, ale spíš organizačně a nadšením než technicky. Pro relativně kvalitní záznam nepotřebuješ zas tolik, a máš výhodu v unikátním prostředí někde naživo s reakcí obecenstva.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od AmarokCZ »

Crifodo píše:...střílet zvukaře ani ne, ale co třeba natočit si vlastní záznam...
To jako že si mám pozvat tu konkrétní kapelu domů a doma si to nahrát bez té limitace, která mě tam tak strašně sere?? Si děláš srandu, že? :lol:

Duvsan: mám za sebou u i 24bit/192kHz a oproti dobrému CD ... hmm ... zkrátka dobrou práci zvukaře ani 24/192 nenahradí.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#27 Příspěvek od Crifodo »

AmarokCZ píše: si mám pozvat tu konkrétní kapelu domů a doma si to nahrát
Nedělám si srandu, samozřejmě nemyslím tím nějakou mega popovou celebritu s příslušnými manýry. O blbečcích z místních poměrů kteří se je snaží napodobovat zejména v těch manýrem platí totéž. S těma se nedomluvíš (a přes jejich zvukaře bys stejně nic lepšího než jím vytvořený zprasek nedostal). Měl jsem na mysli akustické žánry, folk a tak, tam se lze setkat s ochotou ke spolupráci a o komorní hudbě to platí dvakrát a o začínajících interpretech desetkrát. Ale přišel jsem i za českou špičkou ve varhanní hudbě Tůmou, jestli si můžu natočit jeho koncert, naprosto ochotně spolupracoval a ještě mi radil v detailech ohledně repertoáru. Pak jsem mu přinesl domů záznam a na revanš jsem si odnesl jeho profi CD :roll:
Prostě chci říct, že spoustě muzikantů nevadí když si někdo natočí jejich vystoupení a naopak jsou někdy rádi a ti mladí i vděční.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#28 Příspěvek od Duvsan »

AmarokCZ píše:Duvsan: mám za sebou u i 24bit/192kHz a oproti dobrému CD ... hmm ... zkrátka dobrou práci zvukaře ani 24/192 nenahradí.
Slyšels' již o řetězu? V čem spočívá jeho pevnost?

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od AmarokCZ »

Crifodo píše:Měl jsem na mysli akustické žánry, folk a tak...
Hmm, jenže tam jsou nahrávky dle mých zkušeností kvalitní...

Duvsan: toš asi v nejslabším článku. Co tou otázkou ale chceš naznačit? (teda kromě toho, že tím nejslabším článkem bývá studio)

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#30 Příspěvek od Duvsan »

Zvukový systém je řetěz začínající mikrofonem a končící reprákem, ne? Děláš-li záznam, co všechno na něj cestou vplývá?
Crifodo píše:Ale přišel jsem i za českou špičkou ve varhanní hudbě Tůmou, ...
Zaujalo mě to, zkusil jsem zalovit v Youtube, neúspěch. Je od něj něco free pro ukázku? Prosím

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“