Materiál na pájecí smyčky na pistolovou trafopáječku

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#16 Příspěvek od EKKAR »

Oldradio píše:Jednou za čas si naohýbám zásobu z 1,5 nebo 2,5 Cu drátu ze zbytků kabelu a je vystaráno.
NAprosto přesně stejně to dělám i já - někde vyškemrám kus CyKy a následuje pár minut šaškování s nožem na izolaci a štípačkama - v případě potřeby pak každou smyčku naohýbávám kleštičkama s kulatými čelistmi těsně před instalací.
breta1 píše:...
Běžná smyčka z měděného drátu mi při moji frekvenci pájení vydržela max 10 dní
...
Haha - tak to ji teda moc nepoužíváš... Smyčka z holého Cu drátu vydrží běžně tak půl směny perného pájení - neboli něco kolem 4h - vyšpekulováno na osazovací lince typu "babosed", kde každé stanoviště mělo svou vlastní trafopáječku - a zásobičku nastříhaného drátu na smyčky...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Vojta7
Příspěvky: 510
Registrován: 28 zář 2010, 02:00
Bydliště: Františkovy Lázně

#17 Příspěvek od Vojta7 »

Můžu použít i hliníkový drát se stejným průřezem?

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#18 Příspěvek od tomasjedno »

Na drbání za uchem jistě.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od CZJKP1 »

Vojta7 píše:Můžu použít i hliníkový drát se stejným průřezem?
A děláš si prdel nebo to myslíš vážně. Můžeš to vyzkoušet, ale kdyby to nechytalo cín tak se mě neptej proč.. :D

Uživatelský avatar
Vojta7
Příspěvky: 510
Registrován: 28 zář 2010, 02:00
Bydliště: Františkovy Lázně

#20 Příspěvek od Vojta7 »

Chtěl jsem to jen tak zkusit :-)
Našel jsem kus 1,5 mm^2 hliníkového drátu, který se k ničemu jinému už nehodí...

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#21 Příspěvek od Duvsan »

Počul som o kvapaline, ktorá umožní spájkovať hliník. Nepoznám to, len vraj existuje. Možno keby si ten drôt tým napatlal.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od CZJKP1 »

Chtěl jsi to jentak zkusit na nás, nebo do té pájky, co to bude dělat??

Pokud si dobře vzpomínám, hliník se nedá ani pájet, ani svářet. Pouze spojovat ,,stavením" při vyšší teplotě..

Když ho tam dáš, tak se možná rozžhaví, ale nebude ti chytat cín. Pokud se rozžhaví, tak ti cín roztaví, ale nechytne se na ten drát, pouze ti ukápne na koule (pokud u toho sedíš) :D

:?

Já používám 2,5 které má klubko otec, a je už pocínovaná.. I když na té kovové té, kam se ta smička uchycuje jsou zboku rozměry té smičky..

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#23 Příspěvek od EKKAR »

CZJKP1 píše: ...
Pokud si dobře vzpomínám, hliník se nedá ani pájet, ani svářet. Pouze spojovat ,,stavením" při vyšší teplotě..
...
Kecáš, Jirko.
Hliník se dá jak svařovat, tak i pájet - musí se ale vědět ČÍM.
Trafopáječkou a cínem se to dá s přídavkem speciálních látek = tavidel/čistidel, které se natřou na pájené místo a mají za úkol odleptat z hliníku kysličníkovou vrstvičku, která na něm jinak na vzduchu okamžitě vzniká a zároveň při ohřevu pro pájení ten hliník dál ochránit před vzdušnou oxidací.

Větší plochy nebo předměty se dají pájet plamenem (podobně jako se pájí mosazí nebo stříbrem "natvrdo") - jako "přívar" se používá čistý hliník v podobě drátu, jako tavidlo alkalické fluoridy, které se nanesou na pájené místo před ohřevem nebo při něm. Ty fluoridy jednak chrání před vzdušným kyslíkem, druhak snižují bod tavení hliníku = usnadňují pájení. Ten smrad z těch fluoridů je pekelnej, kdo tím pájí bez pořádnýho odsávání, koleduje si o poškození plic - fluór je ještě větší svinstvo než chlór.

Svařovat hliník se dá poměrně jednoduše vysokofrekvenčním svárem v prostředí ochranné kapaliny (obdoba pájení cínem) nebo elektrickým obloukem pomocí neodtavující se elektrody v atmosféře inertního plynu (metoda WIG/TIG - vulgo "pod argonem") - a povinně střídavým proudem kvůli dobrému narušení povrchové oxidové vrstvy.

Tím samozřejmě nechci tvrdit, že by se ten hliníkový drát dal použít k pájení cínem na místě smyčky do trafopáječky - to je samozřejmě nesmysl...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#24 Příspěvek od jogo »

Alebo ešte aj inak,
na hliníku vzniká pri jeho obnažení v mžiku vrstvička kysličníka, ktorá bráni styku cínu so samotným hliníkom.

Uživatelský avatar
Vojta7
Příspěvky: 510
Registrován: 28 zář 2010, 02:00
Bydliště: Františkovy Lázně

#25 Příspěvek od Vojta7 »

Zkoušel jsem to - cín se sice nechytá, ale pájet s tím JDE podobně jako perem (přiložit, nahřát... :-)) Na cín chycený ve smyčce můžu samozřejmě zapomenout, ale jde to :-)
Použil jsem drát 2,2 mm² a kvůli odporu jsem zvětšil délku z 8 cm na 11.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#26 Příspěvek od tomasjedno »

Vojta7 píše:Zkoušel jsem to - cín se sice nechytá, ale pájet s tím JDE...
Jasně, stejně jako jde vidličkou zorat bramborové pole.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#27 Příspěvek od Andrea »

Zase ale určitě dlouho vydrží, když se nebude v tom cínu rozpouštět. Asi jako orat vidličkou s povlakem TiN. :twisted:

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#28 Příspěvek od Duvsan »

Špekulatívna otázka; čo tak tú slučku namočiť do toho tavidla a potom pocínovať? Cínový film by sa už držal, alebo by to bolo potrebné opakovať po každom čistení (utretí) toho hrotu?
Čo by to dalo použitím drôtu z ocele (ak to už niekoho napadlo)? Ď

Uživatelský avatar
Carel
Příspěvky: 572
Registrován: 16 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumava

#29 Příspěvek od Carel »

Na pájení SnPb pájkou je je dobrá tato pájecí kapalina:
http://www.ges.cz/cz/pajeci-kapalina-pk ... 00029.html

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#30 Příspěvek od EKKAR »

Duvšane, ocel (nerez) se používá v těch "věčných" hrotech - pájená stříbrem na Cu přívody. Kdybys udělal celou smyčku z oceli, neohřál bys ji - má ve srovnání s Cu tak vysoký měrný odpor, že by jí netekl dostatečně velký proud na to, aby ji ohřál na teplotu potřebnou k tavení pájky. Proto se z oceli dělá jen ten cca centimetr délky na špičce, kterým se pájí - a k němu zbytek přívodů z Cu. Spoj se pájí technickou stříbrnou pájkou "na tvrdo".

Takže o5, Duvšo - BUDÍÍÍÍČÉÉÉK!!!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“