Spínání zásuvky 230V pomocí univerzálního DO

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#16 Příspěvek od procesor »

Je to jednoduché ako facka. Ak na to máš, vždy sa nájde niekto kto to vie aj postaviť.Ale aj inak, dobrá téma pre začínajúceho domáceho konštruktéra-kutila-bastlira.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#17 Příspěvek od procesor »

frantajetel11 píše:V poslední Praktický Elektronice je dálkově ovládanej spínač a funguje tak, že zapne/rozepne pouze při delšim (ta doba jde nastavit) jakýmkoliv IR impulsu. Má tam schéma i bez procesoru.
Jedno z vnúčat dostalo primitívne IR riadené autíčko s dvomi povelmi. A to auto prijímalo aj akýkoľvek DO čo je v dome. Vnuk to auto odložil na okno a zakrátko to zle dopadlo, ...po prvej akcii DO televízora sa autíčko zrútilo z toho okna.
Takže zásuvku s takým a podobným ovládaním by som nechcel.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#18 Příspěvek od frantajetel11 »

No jasně u auta mi to přijde jako blbost, ale pokud ten signál bude nastavenej na delší dobu než třeba 4 sekundy, tak by to mělo fungovat normálně ne?

Uživatelský avatar
vladodyno
Příspěvky: 704
Registrován: 25 úno 2010, 01:00
Bydliště: Moravský sv. Ján, Slovensko

#19 Příspěvek od vladodyno »

Keď sa rozbije detské autíčko, žiadna škoda. Keď niekoho pozdraví 240~ tiež v niektorých prípadoch žiadna škoda. Ja osobne by som sa tomu zapjeniu zďaleka vyhol.


Uživatelský avatar
Petr-II
Příspěvky: 392
Registrován: 10 pro 2008, 01:00

#21 Příspěvek od Petr-II »

To by mohlo byt ono. Je tu nekdo, kdo by me z toho schematu odstranil to stmivani?

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#22 Příspěvek od procesor »

Zo"schématu" to neodstrániš

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#23 Příspěvek od fero7 »

Ten stmievac ma na vystupe spinanie triakom, co nemusi sekat dobrotu s naslednym spinanim dalsich impulznych zdrojov (najma pri stmievani).
Preto na vystup by si mal pripojit dalsie rele (to by bola istota).
Aktualny uvadzany odber je 3,5W, ak pridas rele tak musis napajanie posilnit a bude to este viac. (Nove TV maju prikon v stby cca 0,3W.)
Tie zasuvky od Ansmann su pre tento ucel ako stvorene (stmievac asi ovela lacnejsie neurobis).
Je tu este moznost pouzit zasuvky Master/Slave.
Podla odberu v zasuvke Master sa celkom vypnu vsetky zasuvky Slave.
Ak das do zasuvky Master TV a vypnes ju do stby, vypnu sa vsetky ostatne zariadenia v zasuvkach Slave. Prah citlivosti je mozne nastavit.
Ak mas problem s TV v stby, tak do zasuvky Master mozes pripojit napriklad DVBT prijimac alebo nieco ine.
Jednoduche, spolahlive, komfortne, bezpecne.

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#24 Příspěvek od milan222 »

v hadexu prodavaj srandu, ktera vypne pri odberu pod 25W a zapne se jakymkoliv DO. zere 0.6W.
proc si tohle neubastlis bz toho schematu z AR nebo za 250kc nekoupis?
staci to z AR, s trochou logiky se to da postavit. staci zaridit, aby se rele druhym kontaktem pridrzelo pod napetim a odpadlo pri poklesu odberu (zasuvka master/slave) v aktivnim stavu by to zralo max. 5W, a ve vypnutem by stacilo zmerit spotrebu obvodu
mozna by i stacilo na vystup neakeho IR prijmace z stareho videa povesit tranzistor.
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
jarka
Příspěvky: 10
Registrován: 24 srp 2004, 02:00

#25 Příspěvek od jarka »

Petr-II píše:Rad bych roz-spinal zasuvku 230V/16A pomoci univerzalniho programovatelneho dalkoveho ovladace (zde jiz mnou vychvalovane DO z Lidlu). DO se dokaze naucit libovolny kod, popripade sestavit makro z kodu. Poradite schema? Idealne s moznosti zmeny kodu, kdyby se to nahodou potkalo s nejakym zarizenim. Diky.
Dobrý den,
Dovolím si vložit odkaz na stránky, které řeší Váš požadavek, i když ke staršímu datu příspěvku to asi nebude aktuální.
Postavil jsem to a dokonce to i funguje. Spínaná zátěž podle použitého relátka a chodí to téměř s každým DO. Použil jsem místo TSOP1738 SFH5110 a místo relátka triak přes optočlen se spínáním v nule a chodí to taky. (u SFH5110 je jiné zapojení nožiček)
Je tam schéma, PCB a program do MK.
Cena za součástky odhadem do 100kč

http://www.extremecircuits.net/2010/11/ ... oller.html

J.
Přílohy
IR.jpg
(23.63 KiB) Staženo 166 x

Uživatelský avatar
Petr-II
Příspěvky: 392
Registrován: 10 pro 2008, 01:00

#26 Příspěvek od Petr-II »

Dekuji za schema!

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#27 Příspěvek od frantajetel11 »

Jo akorát chybka: ten soubor se zdrojákem do procesoru je zaheslovanej... ty to heslo víš?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#28 Příspěvek od rnbw »

A tu stranku si cital? Heslo tam je napisane...

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#29 Příspěvek od frantajetel11 »

Aha pardon, já myslel, že to je odkaz :lol:

Uživatelský avatar
jarka
Příspěvky: 10
Registrován: 24 srp 2004, 02:00

#30 Příspěvek od jarka »

Na žádost Petra-II uvádím podrobnost k zapojení, které jsem si ale upravil dle mých potřeb:
Napájení 230V bez Transformátoru, výstup na triak přes optočlen.
Ten IR.GIF soubor je videjko, bohužel malinké kvůli velikosti souboru do 300KB, ale je vidět, že je to funkční. Nevím jestli tam je nějaká chybička, ale spouští se pořád dokola.
K úpravám bych uvedl:
Výstup na MOC3041, triak BTA10/600, připouštím, že bylo lepší vzhledem k napájení co nejmenší Igt, ale i s tímto triakem to spíná (podle katalogu má Igt 50mA), BT137/800E má 8A, Igt 10mA. Bude nutno ale změnit odpor na G triaku.
K napájení: kondenzátor 330n/275stř. V. Odpor 47/2W. Schéma je ilustrační, použil jsem podobné - je to vidět v PDF na osazovací desce.
Připomínám, že je to vše pod napětím 230V, takže na vl. nebezpečí.
Tlačítko ("Tipka" podle schématka) pro naprogramování ovládače mám řešené jumperem z důvodu úspory místa. !230V!. Nespínat pinzetou.
Poslední PDF soubor je návrh plošného spoje, který jsem si navrhl podle potřebných rozměrů krabičky. Je to ten sám, co je na videu, takže doufám, že je bez chyby.

Myslím, že je to k zapojení vše.
J.
Přílohy
IR_1.JPG
(41.61 KiB) Staženo 60 x
IR.gif
Videjko-zobrazí se v novém okně.
(250.35 KiB) Staženo 82 x
IR sp 1x.pdf
Opraveno: Zen. dioda - správně otočená a opraven kontakt u jumperu (SP) k R 1k spoj tam neměl být.
(17.01 KiB) Staženo 85 x
IR_Un.jpg
Schéma je ilustrační, použil jsem podobné - je to vidět v PDF na osazovací desce
(9.96 KiB) Staženo 50 x
Naposledy upravil(a) jarka dne 17 led 2012, 15:17, celkem upraveno 5 x.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“