Výběr gramofonu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#16 Příspěvek od Cust »

Tento zesík sice moc nešumí, ale je to to nejzákladnější zapojení.
Jako přechodné řešení OK, ale do budoucna bych to předělal na něco lepšího...
Osobně jsem měl něco podobného (ale na operáku OP27, který má trošku menší šum) doma asi rok, než jsem si postavil předzes s nízkošumovým fetem na vstupu a s pasivní korekcí. Šlo to poslouchat!

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#17 Příspěvek od frantajetel11 »

krutor píše:...A ještě dotaz, kdybych to chtěl napojit na repráky, počítám, že bych tam musel dát ještě nějaký zesilovač, že?
Počítáš správně, 280 milivoltama reprák asi nevybudíš :wink:

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#18 Příspěvek od mtajovsky »

Cust << není to zbytečné? Vlastní šum desky musí být řádově větší, než šum dobrých bipolárních tranzistorů.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#19 Příspěvek od EKKAR »

Ono to není jen o trandech - tam šumí i součástky kolem nich, hlavním zdrojem šumu u jednoduchých zapojení je například odpor "stahující" vstupní impedanci prvního tranzistoru na normovaných 47kΩ. I proto jsou tak dobré Dudkovy Actidampy, protože normovou vstupní impedanci nastavují zpětnou vazbou vedenou kolem operáku a ne "jednoduše odporem"...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#20 Příspěvek od Cust »

Myslím, že to nepřeháním. Sice jsem se tím nějak extra nezabýval, ale když jsem si jako ještě elektro zelenáč dělal první předzes, tak jsem sháněl něco na webu. Postavil jsem asi tři zapojení - celo tranzistorová a všechno šumělo jak kráva.
Naštěstí jsem pak trochu vyrostl, postavil jsem si jedno operákový předzes s jedním OZ jako přechodné zařízení. Pak jsem si začal navrhovat právě zes s aktivním tlumením (bez vstupního odporu). Nakonec to skončilo tak, že jsem se o tom bavil s panem Kohoutem (ten co vyrábí na zakázku na koleně vyráběné tišťáky) a on vytáhl z kapse actidampa čtverku a věnoval mi ho, ať si to vyzkouším. Takže k realizaci mého obvodu už nedošlo (ale bylo to to samé jen bez vstupního trandu).
Takže můj pohled: nízko šumový OZ na vstupu s dostatečnou BW a i SR postačuje - NE5532 co je v onom výrobku vyhoví. Lépe, když je to s aktivním tlumením a s pasivní korekcí. Když je to celé na tranzistorech, posuzoval bych to podle šumu prvního trandu, ale obecně mám k těmto zapojením trošku averzi - na první pohled v tom nevidím, jak to bude hrát...

Uživatelský avatar
krutor
Příspěvky: 374
Registrován: 13 dub 2007, 02:00

#21 Příspěvek od krutor »

Zdravim.
Tak znovuobnovuji toto vlákno. NC 470 jsem dal babičce (neb také sháněla gramofon) a já jsem si koupil NC 450. Ale chci se zeptat k tý NC 470. Předzesilovač jsem zbastlil ten, co jsem tu odkazoval, tedy tento.
A teď o co mi jde. Na půdě jsem našel gramec NZC 030 i s původními reproduktory. Tento gramec má vestavěný předzesilovač i zesilovač, tak mě napadlo, kdybych to vykuchal, šlo by nějak napojit ten můj předzes na zesilovač z té NZC 030 (tedy nějak obejít nebo vyřadit předzes v té NZC 030-ve schématu označený jako T1-, který je pro krystalovou vložku). Babičce by to stačilo, poslouchala by na gramci víceméně jen pohádky. Dávám sem schéma té elektroniky v NZC 030 a celý servisní manuál NZC 030
Díky
Přílohy
zesilovač.jpg
(213.73 KiB) Staženo 83 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#22 Příspěvek od EKKAR »

Než kuchat tuhle vykopávku bude jednodušší sehnat dva moduly nf zesilovačů z čb TV Tesla a postavit zes z nich. Babča by měla vedle jednoho gramce druhý jen proto, aby z něj měla zesilovač. Ale kdo chce kam... Ano, použít by se to dalo - akorát odpojením těch trandů přijdeš o tónovou korekci, která je v NZC030 před nimi.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
krutor
Příspěvky: 374
Registrován: 13 dub 2007, 02:00

#23 Příspěvek od krutor »

EKKAR: Vim že to žádnej zázrak není, ty korekce bych tam ale chtěl. Co říkáš na tyhle moduly?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#24 Příspěvek od EKKAR »

Jsou slušný, znám, je, ty TDA(MDA)4290 jsou korekce, dají se dokonce spojit do vícekanálu a řídit společným jednoduchým potem (klidně 4 moduly - jedním potem společně hlasitost, dalším basy, vejšky...). Pokud k nim sbastlíš zdrojík, nebudeš muset kuchat ten NZC030...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
krutor
Příspěvky: 374
Registrován: 13 dub 2007, 02:00

#25 Příspěvek od krutor »

Vezmu teda tuty, cena je lidová :D
- nevíš jaký 1 ten modul má cca odběr proudu?
- mohu tedy spojit 2 moduly jednoduchým (mono) poťákem pro ty výšky a basy (nemusím tedy dávat stereo poťáky)? Jen pro hlasitost dám 2 poťáky, pro každý modul svůj, aby byly i jako balance.
- výkon jednoho modulu je 15W, doufám že to nebude vadit těm reprákům od NZC 030 (na štítku mají Impedance 4 ohmy-to souhlasí, Výkon 5 VA, Výkon špičkový 10 VA)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#26 Příspěvek od EKKAR »

Klidový odběr si najdi v datasheetech, pracovní je odvislý od napájecího napětí, vybuzení a zatěžovací impedance.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
krutor
Příspěvky: 374
Registrován: 13 dub 2007, 02:00

#27 Příspěvek od krutor »

Zdravim.
Obnovuji toto téma, neb se chci zeptat, co říkáte na tento předzesilovač (Dual TVV 47)? je alespoň trochu kvalitní?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#28 Příspěvek od Hill »

Standardní zpětnovazební zapojení, jakých na pěti webech najdeš sedm. Ano, je slušný, ale to už můžeš rovnou koupit stavebnici PT014, udělá naprosto stejnou službu (jen bych to napájel aspoň 9V baterií, odpadne zdroj jako zdroj rušení).
A taky tento, který má navíc vypínatelné potlačení kmitočtů pod 100Hz (vlastně potlačení části hluku gramofonu), nebo prostě zadej do vyhledávače RIAA korekční předzesilovač...
Zkrátka uspokojí a třeba i nadchne... dokud neuslyšíš něco s pasivní korekcí (pokud možno Actidamp). Pak ti kvalita toho jednoduchého předzesilovače nějak přestane vyhovovat.

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#29 Příspěvek od jarda »

Píšou tam, že splňuje DIN 45500 a příložené parametry na straně 8 jsou slušné. Schema na straně 10 je dost jednoduché, těžko to tak narychlo hodnotit - třeba to proměřit a podívat se na šumové číslo zejména prvního tranzistoru. A záleží zejména na mechanice gramofonu, ke kterému to chceš připojit.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#30 Příspěvek od Cust »

Těžko narychlo hodnotit?
V klidu to narychlo zhodnotím - bude to hrát, ale ne dobře. Že to někomu stačí a jinému ne neřeším. Zapojení s jedním OZ musí být o třídu výš...
Nemluvě o těch pasivních korekcích...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“